Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolest zad - výhřez meziobratlové ploténky

Trápí Vás bolest zad nebo konkrétně bolest páteře? Tlačí Vaše meziobratlová destička do páteřního kanálu nebo na kořen nervu, případně vznikl z útlaku zánět nervu? Máte na RTG či MRI nález degenerativní změny na páteři? Prošli jste rehabilitací, ale přesto bolesti přetrvávají? Uvažujete o operaci páteře, ale chtěli byste zkusit ještě něco jiného?

Projevy bolesti

Bolesti zad mohou být v místě páteře či podél ní (tzv. bolest lokální), mohou i vyzařovat do boku či do dolních končetin. Buď Vás trápí jen při nějaké konkrétní činnosti (předklon, dlouhý sed atd.), nebo Vám ztěžuje život stále.

Zde uvažujeme nad bolestí vznikající v důsledku zvýšeného svalového napětí kvůli blokádě bederní páteře, která se vlivem nevhodného pohybu posunula a tlačí na nervový kořen. To odborně nazýváme výhřez disku. Příčinou bolesti může být i natažení vazivového aparátu, artrotické změny na kloubech obratlů, drobné poškození meziobratlové ploténky nebo osteofyty – výrůstky, které dráždí měkké tkáně v okolí páteře.

Jak se výhřez ploténky projevuje?

Obvyklým projevem pro výhřez ploténky je vyzařování (iritace) bolesti v pásu podle postiženého úseku páteře. Například, pokud meziobratlová destička tlačí na nervovou tkáň mezi pátým bederním obratlem a prvním křížovým obratlem, bolest jde po typickém pásu přes hýždě, do boku, po zevní straně stehna a bérce až k palci. V jiných pohybových úsecích jde bolest jinou cestou.

Někdy dosahuje bolest jen do úrovně boků, jindy ke koleni či až dolů do prstu. Vzdálenost, kam bolest vyzařuje je závislá na tlaku destičky na nerv, respektive na míře jejího mechanického poškození. Čím více je disk vyhřezlý, tím více tlačí na nerv a tím dále bolest sahá. Pokud bolest ustupuje k páteři, tzv. se „centralizuje“, považujeme to za projev uzdravování, tedy že destička ustupuje zpět do místa, kam patří.

Pokud meziobratlová destička tlačí jen na jednu stranu, pociťujeme bolest jen v tom daném boku či noze. Pokud tlačí na oba nervy, nebo do středu na míchu, je bolest v obou stranách více či méně souměrná.

Může mi ploténka svým tlakem nerv poškodit?

Ano, může, neboť neustálý tlak na nervový kořen způsobuje jeho odumírání (tzv. útlaková atrofie). Projevuje se v méně závažných případech snížením svalové síly v noze, poklesáváním v kolenou, ztrátou citlivosti v dané oblasti, ale v těch nejvážnějších až poruchou svěračů (pomočení, pokálení) a ztrátou hybnosti a citlivosti. Je nutné podle funkčního vyšetření a výsledků zobrazovacích metod usoudit, jak je tlak na nerv závažný a podle toho zvolit metodu léčby. Je na dohodě mezi lékařem, fyzioterapeutem a pacientem/klientem, kdy je operace vhodná nebo nutná a kdy ještě stačí fyzioterapie, potažmo jaký konkrétní postup ve fyzioterapii bude zvolený.

Tlak destičky může způsobit i zánět nervu (nervového kořene).

Standardní léčba

Neurolog Vám předepíše léky na snížení svalového napětí a na snížení bolesti (analgetika). Léky mohou být ve formě mastí, tablet, infuzí nebo tzv. pump.

Na rehabilitaci můžete podstoupit elektroléčbu, magnetoterapii, ultrazvuk, vodoléčbu a cvičení. Z osobního důvodu bych se nejvíce přimlouvala za cvičení podle novozélandského fyzioterapeuta Robina Anthonyho McKenzieho, který primárně řeší špatné postavení destičky a tím i její tlak na nervy. Jde tedy přímo proti vzniku bolesti a léčí její příčinu. Zároveň působí preventivně proti dalšímu poškození meziobratlových plotének.

Co můžete očekávat u nás?

Nabízíme možnost celkové léčby bez využití léků na základě bohatých zkušeností z klinické praxe i vědomostí ze školení a vývoje v zahraničí. Kombinujeme hodiny fyzioterapie, tedy mobilizace a manipulace, se cvičením a zároveň s aplikací fokusované rázové vlny. Tuto službu jsme vypracovali a nazvali Fokus All-Inclusive.

Zlepšení stavu bývá citelné již po první hodině. U lehkých poškození je ústup bolesti rychlý a při dodržování rad a zásad bývá úspěch dlouhodobý až trvalý. Při vážných poškozeních je ústup bolestí či inkontinence (úniku moči) pomalejší. Nicméně za úspěch se považuje i fakt, že ujdete více metrů bez nutnosti se zastavit a odpočinout si, že zvládnete svou inkontinenci (únik moči), nebo že míváte občasné chvilky bez bolesti.

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře vsedě s dolními končetinami před sebou

Pro zobrazení klikněte na

Extenze vstoje

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči - trakař

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve dřepu

Články, které by vás mohly zajímat

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení

Slyšeli jste už pojem Klappovo lezení? Více o této terapii léčby nejen skoliózy se dozvíte v našem článku.

Terapie skolios s využitím prvků z konceptu dle Dr. Brüggera

Výzkum vlivu konceptu diagnostiky a terapie funkčních poruch pohybového systému podle Brüggera.

Výhřez krční ploténky

Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…

Bolestivá blokáda zad

Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukáza…

Přetížení hrudní a bederní páteře

Dobrý den,před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteřePo fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale poslední půl…