Bolesti palce u ruky - De Quervainova nemoc

Ohodnotit tento článek
(15 hlasů)

Máte bolesti na zevní straně palce nebo zevní strany zápěstí? Nemůžete pro bolest pořádně uchopit jakýkoli předmět? Je oblast Vašeho palce oteklá a na dotek bolestivá? Pokud ano, je tento článek napsaný právě pro Vás. Příčinou obtíží může být takzvaná De Quervainova nemoc, kterou se Vám pokusíme v následujícím článku přiblížit a seznámit Vás s její moderní léčbou.

Co to je De Quervainova nemoc?

Poprvé bylo toto onemocnění podrobně popsáno v roce 1895 ve Švýcarsku chirurgem Fritzem de Quervainem. I když přesný mechanismus vzniku onemocnění nebyl zatím popsán, víme, že jde často o zánětlivé postižení šlach krátkého natahovače palce a dlouhého odtahovače palce. Respektive dochází k ztluštění (hypertrofii) synoviální pochvy, která nese právě dva výše zmíněné svaly, a toto ztluštění pochvy dráždí svaly a šlachy a znemožňuje jejich volný pohyb při určitých pohybech palcem a zápěstím. Toto dráždění způsobuje bolest a otok na vnější straně zápěstí a bolestivost při uchopení předmětu.

Jak toto onemocnění vzniká?

Často je tato nemoc způsobena chronickým přetěžováním zápěstí a ruky stereotypním pohybem. Dříve bylo toto onemocnění typické pro střihače látek - přetěžování palce z důvodu dlouhodobého stereotypního držení nůžek vedlo k chronickému poškození šlach. V dnešní době tímto onemocněním často trpí kadeřinice, ale také není vyjímkou, že tato choroba vznikne při neustálém psaní textových zpráv na mobilním telefonu, kde je palec vystavován jedné v podstatě křečovité poloze.

Bolesti vznikají s postupně narůstající intenzitou. Ze začátku se je člověk snaží ignorovat, ale v průběhu týdnů a měsíců se bolesti stále zvětšují a dochází k postupné nemožnosti uchopit či déle držet předmět pro velkou bolest. Jak již bylo popsáno výše, bolesti jsou lokalizovány na palcové straně zápěstí v kořenové části place a při dolním konci vřetenní kosti. Potíže narůstají při kombinovaném pohybu palce a zápěstí do stran. Dalším příznakem je omezená síla při stisku ruky.

Diagnostika - jak poznat De Quervainovu nemoc?

Nejčastěji využívaným testem pro potrvzení De Quervainovi nemoci je Finkelsteinův test (obrázek). Finkelsteinův test se provede vložením celého palce do dlaně, překrytím palce všemi prsty; poté v tomto sevření palce ohneme zápěstí maximálně na malíkovou stranu. Při popsaném pohybu dojde k podráždění šlach výše jmenovaných svalů a pokud se projeví nepříjemná bolest v oblasti dolní části palce, je potrvzeno postižení šlach a jejich obalů. Finkelsteinův test může být doprovázen i vrzáním v oblasti šlach zápěstí a palce, jež způsobuje zduření a otok v dané oblasti.

Při diagnostice bolestí v oblasti palce a zápěstí je nutné brát v potaz a případně vyloučit jiná onemocnění, jako jsou artritida kořenového kloubu palce; zlomenina loďkové kůstky zápěstí; artrósa v oblasti zápěstí, revmatoidní artritida a jiné.

Léčba

Konzervativní léčba

Klasická konzervativní terapie spočívá v počátečních stádiích znehybnění pomocí dlahy a následné rehabilitací. Tento způsob léčby je často doplněn podáním nesteroidních antirevmatik (protizánětlivých léků) v podobě tablet či mastí. Pokud je onemocnění již v chronické fázi, přistupuje se na obstřik kortikoidy (hormony) do oblasti šlach - nesmí však dojít k přímé aplikaci obstřiku do šlachy, jelikož hrozí její následné poškození a přetržení. Z tohoto důvodu není doporučováno obstřiky opakovat. Po obstřiku znovu následuje aplikace dlahy a v lepším případě rehabilitace.

Operativní léčba

Pokud klasická konzervativní léčba selže, přechází se na léčbu chirurgickou, která spočívá v uvolnění šlach v kostěně-vazivovém kanálku - respektive v protětí poutka, kterým obtížně procházejí zbytnělé šlachy. Nepříjemnou komplikací operativní léčby se může stát narušení nervu, který zodpovídá za citlivost na hřbetní straně ruky a palce, ukazováčku a prostředníčku. Toto porušení se projevuje brněním a sníženou citlivostí ve výše jmenované oblasti a je nutné poškozený nerv sešít. Pooperační terapie spočívá v časné rehabilitaci jak aktivním, tak pasivním cvičením palce a zápěstí. Uvolňování měkkých tkání v oblasti palce je zapotřebí pro eliminaci otoku a zamezení srůstů - zde je důležitá hlavně péče o vzniklou jizvu.

Jak probíhá léčba u nás?

V naší klinice k léčbě De Quervainovy nemoci přistupujeme komplexně. Velmi důležitá je podrobná diagnostika v oblasti kloubu palce, zápěstí, ale i jejich funkční návaznosti na loket, ramenní pletenec a krční páteř. Pokud nebude terapie zaměřená i na první pohled vzdálené svalové smyčky, hrozí, že se obtíže po čase vrátí.

Léčba pomocí fokusované rázové vlny

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Nejmodernější konzervativní terapie se v dnešní době neobejde bez aplikace vysokoenergetické fokusované rázové vlny. Fokusovaná rázová vlna proniká přímo do postižené oblasti, kde nastartuje přirozený opravný mechanismus a zároveň i metabolismus. Tyto faktory vedou k obnově přirozené elasticity postižených měkkých tkání. Důležitá je nejen péče o samotný postižený sval, ale také o funkčně spojené svalové skupiny, ve kterých se mohou objevit bolestivé spoušťové body. Toto zvýšené napětí měkkých tkání je velmi účinně odstraněno pomocí Radiální rázové vlny, kterou aplikujeme hned po rázové vlně fokusované. Na závěr terapie je vždy aplikována vibrační vlna pomocí V-actoru, která dopomůže k ideální regeneraci svalů a ostatních měkkých tkání.

Počet aplikací fokusované rázové vlny se většinou u této diagnózy pohybuje mezi 3 - 4 aplikacemi v období 7 - 14 dní. Zlepšení pohyblivosti a zmírnění bolestí je často pociťováno již po první terapii.

Pro podpoření účinku fokusované rázové vlny aplikujeme po terapii na ošetřené místo funkční KINESIOTAPE - elastickou bavlněnou pásku, která díkz svým vlastnostem napomáhá relaxaci postižených svalů a zároveň dokáže odlehčit bolestivému místu. Tato následná aplikace je našimi klienty také velmi vítána a oceňována.

Kdy budete opět schopni plně pracovat, sportovat?

Do dvou měsíců od poslední aplikace rázové vlny u většiny klientů (dle studií 80 - 95% úspěšnost) dojde k výraznému snížení až vymizení bolestí, dále k obnově pohyblivosti v palci a zápěstí. Díky tomu se klient může bez omezení zapojit jak do pracovních, tak i do společenských aktivit.

 

Autor: Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Práce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí (excentrická kontrakce extenzorů) - tenisový loket

Tímto cvikem dochází k posílení natahovačů prstů a zápěstí v prodloužení, které je vhodné jako prevence opětovného vzniku bolestí na vnější straně lokte a obecně přetížení svalů, které natahují prsty a zápěstí. Co je cílem cvičení: posílení extensorů (natahovačů) předloktí…

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

Co je cílem cvičení: zbavení pocitu nekomfortu při pohybu v oblasti ramene úleva od ztuhlosti v oblasti ramene úleva přetaženým a ztaženým svalům v oblasti ramene uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene ekonomické zapojení svalů v oblasti ramene do průběhu…

Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

Tímto cvikem dochází k posílení ohýbačů prstů a zápěstí v prodloužení, které je vhodné jako prevence opětovného vzniku bolestí na vnitřní straně lokte a obecně přetížení svalů, které ohýbají prsty a zápěstí. Co je cílem cvičení: posílení flexorů (ohýbačů) předloktí…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

youtube

Protažení pronátorů předloktí

youtube

Protažení supinátorů předloktí

Mohlo by Vás zajímat

Mikroruptury svalů

Na úvod je důležité připomenout, že svalová poranění si můžete přivodit poměrně snadno a to především v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat. Proto, prosím, dbejte, abyste ve snaze dostat se co nejrychleji do kondice,…

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Stalo se Vám, že jste se ráno probudili a při pohledu do zrcadla jste zjistili, že se nemůžete usmát? A to z toho důvodu, že nedokážete do úsměvu zvednout ústní koutek na jedné straně tváře? Nebo Vám nejde úplně dobře…

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Na naše pracoviště se na podzim 2012 dostal klient trpící dlouhodobými bolestmi bérce, které se v průběhu 20 let stupňovaly. Příčinou bolestí byl chronický zánět holenní kosti a měkkých částí bérce, který nereagoval na žádnou (ani specifickou) antibiotickou léčbu. V květnu…

Vaše otázky a odpovědi

Bolest lopatky a hrudi

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda…

Bolesti po operaci lokte

OTÁZKA: Dobrý den,před 14 lety jsem prodělal úspěšnou operaci levého lokte z vnitřní strany.V září 2011 jsem měl distorzi stejného lokte, od té doby mě trápí bolesti, které jdou do 4. a 5. prstu, s chladnutím celého předloktí. Rentgen mám…

Lékaři mi nevěří mou bolest

OTÁZKA: Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu. ODPOVĚĎ: Dobrý den,s bolestí jsme schopni Vám…
banner navody mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…