Bolesti palce u ruky - De Quervainova nemoc

Máte bolesti na zevní straně palce nebo zevní strany zápěstí? Nemůžete pro bolest pořádně uchopit jakýkoli předmět? Je oblast Vašeho palce oteklá a na dotek bolestivá? Pokud ano, je tento článek napsaný právě pro Vás. Příčinou obtíží může být takzvaná De Quervainova nemoc, kterou se Vám pokusíme v následujícím článku přiblížit a seznámit Vás s její moderní léčbou.

Co to je De Quervainova nemoc?

Poprvé bylo toto onemocnění podrobně popsáno v roce 1895 ve Švýcarsku chirurgem Fritzem de Quervainem. I když přesný mechanismus vzniku onemocnění nebyl zatím popsán, víme, že jde často o zánětlivé postižení šlach krátkého natahovače palce a dlouhého odtahovače palce. Respektive dochází k ztluštění (hypertrofii) synoviální pochvy, která nese právě dva výše zmíněné svaly, a toto ztluštění pochvy dráždí svaly a šlachy a znemožňuje jejich volný pohyb při určitých pohybech palcem a zápěstím. Toto dráždění způsobuje bolest a otok na vnější straně zápěstí a bolestivost při uchopení předmětu.

Jak toto onemocnění vzniká?

Často je tato nemoc způsobena chronickým přetěžováním zápěstí a ruky stereotypním pohybem. Dříve bylo toto onemocnění typické pro střihače látek - přetěžování palce z důvodu dlouhodobého stereotypního držení nůžek vedlo k chronickému poškození šlach. V dnešní době tímto onemocněním často trpí kadeřinice, ale také není vyjímkou, že tato choroba vznikne při neustálém psaní textových zpráv na mobilním telefonu, kde je palec vystavován jedné v podstatě křečovité poloze.

Bolesti vznikají s postupně narůstající intenzitou. Ze začátku se je člověk snaží ignorovat, ale v průběhu týdnů a měsíců se bolesti stále zvětšují a dochází k postupné nemožnosti uchopit či déle držet předmět pro velkou bolest. Jak již bylo popsáno výše, bolesti jsou lokalizovány na palcové straně zápěstí v kořenové části place a při dolním konci vřetenní kosti. Potíže narůstají při kombinovaném pohybu palce a zápěstí do stran. Dalším příznakem je omezená síla při stisku ruky.

Diagnostika - jak poznat De Quervainovu nemoc?

Nejčastěji využívaným testem pro potrvzení De Quervainovi nemoci je Finkelsteinův test (obrázek). Finkelsteinův test se provede vložením celého palce do dlaně, překrytím palce všemi prsty; poté v tomto sevření palce ohneme zápěstí maximálně na malíkovou stranu. Při popsaném pohybu dojde k podráždění šlach výše jmenovaných svalů a pokud se projeví nepříjemná bolest v oblasti dolní části palce, je potrvzeno postižení šlach a jejich obalů. Finkelsteinův test může být doprovázen i vrzáním v oblasti šlach zápěstí a palce, jež způsobuje zduření a otok v dané oblasti.

Při diagnostice bolestí v oblasti palce a zápěstí je nutné brát v potaz a případně vyloučit jiná onemocnění, jako jsou artritida kořenového kloubu palce; zlomenina loďkové kůstky zápěstí; artrósa v oblasti zápěstí, revmatoidní artritida a jiné.

Léčba

Konzervativní léčba

Klasická konzervativní terapie spočívá v počátečních stádiích znehybnění pomocí dlahy a následné rehabilitací. Tento způsob léčby je často doplněn podáním nesteroidních antirevmatik (protizánětlivých léků) v podobě tablet či mastí. Pokud je onemocnění již v chronické fázi, přistupuje se na obstřik kortikoidy (hormony) do oblasti šlach - nesmí však dojít k přímé aplikaci obstřiku do šlachy, jelikož hrozí její následné poškození a přetržení. Z tohoto důvodu není doporučováno obstřiky opakovat. Po obstřiku znovu následuje aplikace dlahy a v lepším případě rehabilitace.

Operativní léčba

Pokud klasická konzervativní léčba selže, přechází se na léčbu chirurgickou, která spočívá v uvolnění šlach v kostěně-vazivovém kanálku - respektive v protětí poutka, kterým obtížně procházejí zbytnělé šlachy. Nepříjemnou komplikací operativní léčby se může stát narušení nervu, který zodpovídá za citlivost na hřbetní straně ruky a palce, ukazováčku a prostředníčku. Toto porušení se projevuje brněním a sníženou citlivostí ve výše jmenované oblasti a je nutné poškozený nerv sešít. Pooperační terapie spočívá v časné rehabilitaci jak aktivním, tak pasivním cvičením palce a zápěstí. Uvolňování měkkých tkání v oblasti palce je zapotřebí pro eliminaci otoku a zamezení srůstů - zde je důležitá hlavně péče o vzniklou jizvu.

Jak probíhá léčba u nás?

V naší klinice k léčbě De Quervainovy nemoci přistupujeme komplexně. Velmi důležitá je podrobná diagnostika v oblasti kloubu palce, zápěstí, ale i jejich funkční návaznosti na loket, ramenní pletenec a krční páteř. Pokud nebude terapie zaměřená i na první pohled vzdálené svalové smyčky, hrozí, že se obtíže po čase vrátí.

Léčba pomocí fokusované rázové vlny

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Nejmodernější konzervativní terapie se v dnešní době neobejde bez aplikace vysokoenergetické fokusované rázové vlny. Fokusovaná rázová vlna proniká přímo do postižené oblasti, kde nastartuje přirozený opravný mechanismus a zároveň i metabolismus. Tyto faktory vedou k obnově přirozené elasticity postižených měkkých tkání. Důležitá je nejen péče o samotný postižený sval, ale také o funkčně spojené svalové skupiny, ve kterých se mohou objevit bolestivé spoušťové body. Toto zvýšené napětí měkkých tkání je velmi účinně odstraněno pomocí Radiální rázové vlny, kterou aplikujeme hned po rázové vlně fokusované. Na závěr terapie je vždy aplikována vibrační vlna pomocí V-actoru, která dopomůže k ideální regeneraci svalů a ostatních měkkých tkání.

Počet aplikací fokusované rázové vlny se většinou u této diagnózy pohybuje mezi 3 - 4 aplikacemi v období 7 - 14 dní. Zlepšení pohyblivosti a zmírnění bolestí je často pociťováno již po první terapii.

Pro podpoření účinku fokusované rázové vlny aplikujeme po terapii na ošetřené místo funkční KINESIOTAPE - elastickou bavlněnou pásku, která díkz svým vlastnostem napomáhá relaxaci postižených svalů a zároveň dokáže odlehčit bolestivému místu. Tato následná aplikace je našimi klienty také velmi vítána a oceňována.

Kdy budete opět schopni plně pracovat, sportovat?

Do dvou měsíců od poslední aplikace rázové vlny u většiny klientů (dle studií 80 - 95% úspěšnost) dojde k výraznému snížení až vymizení bolestí, dále k obnově pohyblivosti v palci a zápěstí. Díky tomu se klient může bez omezení zapojit jak do pracovních, tak i do společenských aktivit.

 

Autor: Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

Tímto cvikem dochází k posílení ohýbačů prstů a zápěstí v prodloužení, které je vhodné jako prevence opětovného vzniku bolestí na vnitřní straně lokte a obecně přetížení svalů, které ohýbají prsty a zápěstí. Co je cílem cvičení: posílení flexorů (ohýbačů) předloktí…

Protažení supinátorů předloktí

Jedná se o cvičení pro protažení supinátorů předloktí (svaly předloktí, které točí ruku dlaní vzhůru), které pomůže při bolestech na vnější straně lokte (tzv. tenisový loket). Co je cílem cvičení: protažení svalů předloktí, které točí ruku dlaní vzhůru (supinátorů předloktí)…

Protažení pronátorů předloktí

Jedná se o cvičení pro protažení pronátorů předloktí (svaly předloktí, které točí ruku dlaní k zemi), které pomůže při bolestech na vnitřní straně lokte (tzv. oštěpařský loket, golfový loket). Co je cílem cvičení: protažení svalů předloktí, které točí ruku dlaní…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení supinátorů předloktí

youtube

Práce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí (excentrická kontrakce extenzorů) - tenisový loket

youtube

Protažení ("autoPIR") flexorů předloktí a ruky

Mohlo by Vás zajímat

Posílení celého těla v závěsných systémech redcord, TRX a jungle

VYUŽITÍ RŮZNÝCH ZÁVĚSNÝCH SYSTÉMŮ Závěsné systémy jako např. redcord, jungle nebo TRX vznikly z různých priorit, ale všechny mají hlavní myšlenku v posílení pohybového aparátu. KTERÝ JE KTERÝ? Jungle Jungle systém je vytvořen norskou firmou, která se zaměřuje na vývoj…

Funkční sterilita

Snažíte se otěhotnět a stále se Vám nedaří? Gynekolog neshledal žádný zdravotní problém, ale Vaše pokusy jsou stále bezúspěšné? V následujících řádcích Vám nastíníme problematiku sterility (neplodnosti) z pohledu fyzioterapie, vysvětlíme Vám jejich těsnou provázanost a jistě společně najdeme cestu,…

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom patří mezi onemocnění, které se projevují zdánlivě nenápadnými příznaky, jež však mohou signalizovat i závažné onemocnění. Jedná se o nemoc oslabující přítok krve, postihující nejčastěji drobné cévy na koncích prstů rukou a nohou. Zřídka může také zasahovat oblasti nosu…

Vaše otázky a odpovědi

Úraz prstu na ruce

Otázka: Dobry den,Před vánoci jsem si narazila prostředníček pravé ruky. Úraz se mi déle nehojil, byl bolestivý a prostřední kloub otekl, tak jsem šla na ortopedii na rentgen. Tam mi rentgenem zjistili, že mám kostní cystu na kosti mezi druhým…

Výron u aktivního hráče fotbalu

OTÁZKA: Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na zápasy a na tréninky bych kotník tapovala elastickou…

Poškození kloubního pouzdra, vazů a šlach nohy při fotbale

OTÁZKA: Dobrý den,dnes při fotbalové zápase, když už jsem byl připraven střílet, mi na poslední chvíli protihráč vložil před balon nohu a došlo ke střetu. Zápas jsem normálně dohrál, ale poté, co jsem přišel domů, noha začala bolet. Pod vnějším…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…