Bolesti palce u ruky - De Quervainova nemoc

Ohodnotit tento článek
(10 hlasů)

Máte bolesti na zevní straně palce nebo zevní strany zápěstí? Nemůžete pro bolest pořádně uchopit jakýkoli předmět? Je oblast Vašeho palce oteklá a na dotek bolestivá? Pokud ano, je tento článek napsaný právě pro Vás. Příčinou obtíží může být takzvaná De Quervainova nemoc, kterou se Vám pokusíme v následujícím článku přiblížit a seznámit Vás s její moderní léčbou.

Co to je De Quervainova nemoc?

Poprvé bylo toto onemocnění podrobně popsáno v roce 1895 ve Švýcarsku chirurgem Fritzem de Quervainem. I když přesný mechanismus vzniku onemocnění nebyl zatím popsán, víme, že jde často o zánětlivé postižení šlach krátkého natahovače palce a dlouhého odtahovače palce. Respektive dochází k ztluštění (hypertrofii) synoviální pochvy, která nese právě dva výše zmíněné svaly, a toto ztluštění pochvy dráždí svaly a šlachy a znemožňuje jejich volný pohyb při určitých pohybech palcem a zápěstím. Toto dráždění způsobuje bolest a otok na vnější straně zápěstí a bolestivost při uchopení předmětu.

Jak toto onemocnění vzniká?

Často je tato nemoc způsobena chronickým přetěžováním zápěstí a ruky stereotypním pohybem. Dříve bylo toto onemocnění typické pro střihače látek - přetěžování palce z důvodu dlouhodobého stereotypního držení nůžek vedlo k chronickému poškození šlach. V dnešní době tímto onemocněním často trpí kadeřinice, ale také není vyjímkou, že tato choroba vznikne při neustálém psaní textových zpráv na mobilním telefonu, kde je palec vystavován jedné v podstatě křečovité poloze.

Bolesti vznikají s postupně narůstající intenzitou. Ze začátku se je člověk snaží ignorovat, ale v průběhu týdnů a měsíců se bolesti stále zvětšují a dochází k postupné nemožnosti uchopit či déle držet předmět pro velkou bolest. Jak již bylo popsáno výše, bolesti jsou lokalizovány na palcové straně zápěstí v kořenové části place a při dolním konci vřetenní kosti. Potíže narůstají při kombinovaném pohybu palce a zápěstí do stran. Dalším příznakem je omezená síla při stisku ruky.

Diagnostika - jak poznat De Quervainovu nemoc?

Nejčastěji využívaným testem pro potrvzení De Quervainovi nemoci je Finkelsteinův test (obrázek). Finkelsteinův test se provede vložením celého palce do dlaně, překrytím palce všemi prsty; poté v tomto sevření palce ohneme zápěstí maximálně na malíkovou stranu. Při popsaném pohybu dojde k podráždění šlach výše jmenovaných svalů a pokud se projeví nepříjemná bolest v oblasti dolní části palce, je potrvzeno postižení šlach a jejich obalů. Finkelsteinův test může být doprovázen i vrzáním v oblasti šlach zápěstí a palce, jež způsobuje zduření a otok v dané oblasti.

Při diagnostice bolestí v oblasti palce a zápěstí je nutné brát v potaz a případně vyloučit jiná onemocnění, jako jsou artritida kořenového kloubu palce; zlomenina loďkové kůstky zápěstí; artrósa v oblasti zápěstí, revmatoidní artritida a jiné.

Léčba

Konzervativní léčba

Klasická konzervativní terapie spočívá v počátečních stádiích znehybnění pomocí dlahy a následné rehabilitací. Tento způsob léčby je často doplněn podáním nesteroidních antirevmatik (protizánětlivých léků) v podobě tablet či mastí. Pokud je onemocnění již v chronické fázi, přistupuje se na obstřik kortikoidy (hormony) do oblasti šlach - nesmí však dojít k přímé aplikaci obstřiku do šlachy, jelikož hrozí její následné poškození a přetržení. Z tohoto důvodu není doporučováno obstřiky opakovat. Po obstřiku znovu následuje aplikace dlahy a v lepším případě rehabilitace.

Operativní léčba

Pokud klasická konzervativní léčba selže, přechází se na léčbu chirurgickou, která spočívá v uvolnění šlach v kostěně-vazivovém kanálku - respektive v protětí poutka, kterým obtížně procházejí zbytnělé šlachy. Nepříjemnou komplikací operativní léčby se může stát narušení nervu, který zodpovídá za citlivost na hřbetní straně ruky a palce, ukazováčku a prostředníčku. Toto porušení se projevuje brněním a sníženou citlivostí ve výše jmenované oblasti a je nutné poškozený nerv sešít. Pooperační terapie spočívá v časné rehabilitaci jak aktivním, tak pasivním cvičením palce a zápěstí. Uvolňování měkkých tkání v oblasti palce je zapotřebí pro eliminaci otoku a zamezení srůstů - zde je důležitá hlavně péče o vzniklou jizvu.

Jak probíhá léčba u nás?

V naší klinice k léčbě De Quervainovy nemoci přistupujeme komplexně. Velmi důležitá je podrobná diagnostika v oblasti kloubu palce, zápěstí, ale i jejich funkční návaznosti na loket, ramenní pletenec a krční páteř. Pokud nebude terapie zaměřená i na první pohled vzdálené svalové smyčky, hrozí, že se obtíže po čase vrátí.

Léčba pomocí fokusované rázové vlny

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Nejmodernější konzervativní terapie se v dnešní době neobejde bez aplikace vysokoenergetické fokusované rázové vlny. Fokusovaná rázová vlna proniká přímo do postižené oblasti, kde nastartuje přirozený opravný mechanismus a zároveň i metabolismus. Tyto faktory vedou k obnově přirozené elasticity postižených měkkých tkání. Důležitá je nejen péče o samotný postižený sval, ale také o funkčně spojené svalové skupiny, ve kterých se mohou objevit bolestivé spoušťové body. Toto zvýšené napětí měkkých tkání je velmi účinně odstraněno pomocí Radiální rázové vlny, kterou aplikujeme hned po rázové vlně fokusované. Na závěr terapie je vždy aplikována vibrační vlna pomocí V-actoru, která dopomůže k ideální regeneraci svalů a ostatních měkkých tkání.

Počet aplikací fokusované rázové vlny se většinou u této diagnózy pohybuje mezi 3 - 4 aplikacemi v období 7 - 14 dní. Zlepšení pohyblivosti a zmírnění bolestí je často pociťováno již po první terapii.

Pro podpoření účinku fokusované rázové vlny aplikujeme po terapii na ošetřené místo funkční KINESIOTAPE - elastickou bavlněnou pásku, která díkz svým vlastnostem napomáhá relaxaci postižených svalů a zároveň dokáže odlehčit bolestivému místu. Tato následná aplikace je našimi klienty také velmi vítána a oceňována.

Kdy budete opět schopni plně pracovat, sportovat?

Do dvou měsíců od poslední aplikace rázové vlny u většiny klientů (dle studií 80 - 95% úspěšnost) dojde k výraznému snížení až vymizení bolestí, dále k obnově pohyblivosti v palci a zápěstí. Díky tomu se klient může bez omezení zapojit jak do pracovních, tak i do společenských aktivit.

 

Autor: Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) - Konzervativní terapie nebo Operace

Zranili jste se? Byla Vám diagnostikována ruptura (přetřžení) předního zkříženého vazu? Nejste si jisti, zda je pro Vás lepší léčba operativní či konzervativní?  Chcete pomoci zorientovat se, jaké jsou možnosti léčby ihned po zranění a co je možné podniknout později?…

Bolest ramene a lopatky po luxaci ramene

OTÁZKA: Dobrý den,měla bych na Vás dotaz. Mám po luxaci ramene bolesti na lopatce. Na rehabilitace a magnetoterapii chodím. Rozsah pohybu se lepší, ale bolest přes den stále přetrvává , v noci není a při cvičení se rameno zvedá i…

Bolesti po operaci menisku

otázka: Dobrý den,prosím o radu. Byla jsem na laparoskopii menisku v koleni. Odstranili mi třičtvrtě utrženého menisku. Vše proběhlo bez potíží. Rehabilitace po operaci jsem nedostala, protože prý nebyly potřeba, že koleno ohnu.Teď je to od operace 4 měsíce, koleno…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Spát na boku, zádech nebo břichu?

Spánek, něco na první pohled tak jednoduchého... Stále častěji se však ukazuje, že vlastně jde o poměrně komplikovanou věc. Přemíra nebo naopak nedostatek této potřebné aktivity může způsobovat zdravotní problémy. Stejně tak poloha po dobu spánku často může sehrát svou …

Co vše může ovlivnit plochá noha a její negativní vlivy

Trpíte bolestí kolen nebo kyčlí? Bolí Vás často hlava či krční páteř? Na vině mohou být ploché nohy! Zdá se Vám to nesmyslné a nepochopitelné? Říkáte si, že to není možné? Omyl! Právě naopak! Divili byste se, ale ploché nohy…

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Pacient s BPPV si nejčastěji stěžuje na rotační závratě při přetáčení v posteli, při předklonu, záklonu, vstávání či uléhání, nebo při jiné změně polohy hlavy. Obtíže se objevují s latencí (dobou mezi podnětem a zjevným projevem) až několika sekund a…

Vaše otázky a odpovědi

Patní ostruhy

OTÁZKA: Dobrý den,mám bolesti pat, byla jsem na rentgenu, kde mi zjistili ostruhy 3 mm a nezvládnu už téměř ani chodit.Můžete mi prosim poradit, co s tím mám dělat. Děkuji. ODPOVĚď: Dobrý den,můžeme Vám nabídnout terapii pomocí Fokusované rázové vlny,…

Špatný došlap na nohu při sportu

OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

Bolest ramene a lopatky po luxaci ramene

OTÁZKA: Dobrý den,měla bych na Vás dotaz. Mám po luxaci ramene bolesti na lopatce. Na rehabilitace a magnetoterapii chodím. Rozsah pohybu se lepší, ale bolest přes den stále přetrvává , v noci není a při cvičení se rameno zvedá i…
banner navody mob
banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…