Co trápí golfisty

Popularita golfu každým rokem narůstá, což se projevuje přibývajícím počtem hřišť i golfistů. Golf je mnohdy mylně označován za nenáročnou aktivitu, za určitou formu procházky. Jde však o hru náročnou nejen po fyzické, ale i psychické stránce vyžadující určitou všestrannost. Adekvátní příprava je jako u jakéhokoliv jiného sportu nutností, pokud se chceme vyhnout zranění.

Golfová biomechanika

Golfista s ortézouGolfový švih je složitý pohyb, při kterém se zapojí většina částí našeho těla. Hlavním principem je rotace trupu vůči pánvi. Jedná se o aktivitu náročnou především na koordinaci, flexibilitu a sílu (Tilley & Macfarlane, 2012). Existuje moderní a klasický golfový švih nebo jejich kombinace. Také je možné hrát na pravou i levou stranu podle toho, kterou ruku máme při držení golfové hole níže a kterou dolní končetinou stojíme dále od cíle. Zjednodušeně řečeno, pokud golfista hraje napravo, pak na danou stranu provádí nápřah. Základní podmínkou správně provedeného švihu je stabilní postoj se správným nastavením jednotlivých segmentů vůči sobě. Během golfového švihu je generováno velké množství energie, která je přenášena z horních končetin, přes svalstvo trupu do nohou.

Potíže golfistů

Nejčastěji postižené oblasti jsou ty s největším zatížením. Existují rozdíly v lokalizaci zranění u profesionálních a rekreačních hráčů, což je zapříčiněno jinými herními návyky a rozdílnou biomechanikou švihu. U amatérských golfistů je nejčastější příčinou obtíží špatná technika nebo nedostatečná příprava před hrou, a proto je u nich výskyt zranění častější (Cabri et al., 2009). Naopak u skupiny výkonnostní jde především o přetížení z důvodu intenzivního tréninku (Cole & Grimshaw, v tisku).

Velké množství sil působí během golfového švihu na páteř, což má za následek, že se nejběžněji setkáváme s vertebrogenními obtížemi. Mezi nejčastěji poraněnou oblast patří bederní úsek páteře, následován oblastí krční a hrudní. Nejčastější příčinou akutní bolesti bederního úseku páteře je lokální poškození měkkých tkání. S ohledem na omezený rozsah axiální rotace v bederní páteři a analýzu sil vznikajících při švihu lze říci, že opakované zatížení bederní páteře může hráče golfu předurčovat ke svalovému natažení, herniaci disku, spondylolistéze nebo námahové zlomenině obratle (Gluck et al., 2008).

Mezi příčiny bolestí bederního úseku páteře u golfistů patří nedostatečná stabilizace daná dysfunkcí hlubokého stabilizačního systému, dysfunkce sakroiliakálního skloubení a instabilita pánve, omezení rozsahu pohybu v kyčelních kloubech, nevyhovující vybavení, špatná technika švihu či neadekvátní tréninková příprava.

Zranění

Mezi další problémy patří golfový loket, syndrom rotátorové manžety, plantární fasciitis, bolesti zápěstí. Nejčastěji postiženou oblastí bývá oblast bederního úseku páteře následovaná problémy oblasti loketního kloubu, zápěstí a ramene. Poranění v oblasti dolních končetin jsou mnohem méně častá.

Loketní kloub

Zranění loketního kloubu patří mezi druhá nejčastější. Častěji se vyskytují u amatérských hráčů. Nejčastěji se jedná o přetížení svalové skupiny natahovačů či ohýbačů předloktí vedoucí ke vzniku laterální (tenisový loket) či mediální epikondylitidy (golfový loket). U hráčů hrajících na pravou stranu se mediální epikondylitida vyskytuje častěji na pravé straně, naopak laterální epikondylitida na straně levé a vyskytuje se 5× častěji. Ke vzniku golfového (tenisového) lokte dochází především kvůli přetížení a náhlému zpomalení při švihu. Riziko výskytu se zvyšuje s přibývajícím věkem a počtem odehraných kol v rámci týdne.

>> Více o tomto zranění se dočtete v článku Golfový loket

Ramenní kloub

Zranění v oblasti ramenního kloubu jsou nejčastěji způsobena přetěžováním při nadměrné rotaci v ramenním kloubu, jak na konci nápřahu (zevní rotace), tak při dokončení golfového švihu (vnitřní rotace). Ve většině případů je postiženo především levé rameno (u golfistů hrajících na pravou stranu). Bolesti v oblasti ramenního kloubu vznikají v důsledku akromioklavikulárních dysfunkcí, postižení rotátorové manžety, posteriorní subluxace glenohumerálního kloubu nebo artritidy. Pro postižení akromioklavikulárního skloubení je nejvíce rizikový vrchol nápřahu a došvih, jelikož v těchto fázích na něj působí největší síly.

Zápěstí

V oblasti zápěstí se mezi golfisty nejčastěji setkáme s frakturami, subluxacemi kloubů a přetíženími ligament. Častěji dochází k poranění levého zápěstí. K úrazům dochází především kvůli nesprávné technice nebo příliš silnému úchopu.

Dolní končetiny

Poranění v oblasti dolních končetin jsou u golfistů spíše výjimečným jevem.

Studie

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Mezi další časté zdravotní obtíže u golfistů patří zánět šlach rotátorové manžety, posteriorní glenohumerální subluxace, akromioklavikulární dysfunkce a artritida ramenního kloubu (Bayes, Wadsworth, 2009; Hovis et al., 2002; Kim et al., 2004; McHardy et al., 2006). Dále se jedná o epikondylitidu a v oblasti zápěstí a ruky se u hráčů vyskytují zejména fraktury, subluxace kloubů a přetížení ligament (zejména adduktorů, flexorů a extenzorů) (Cabri et al., 2009; Mueller et al., 2000; Stockard, 2001). Vyskytují se u nich i únavové zlomeniny žeber (Lin et al., 1994; Lord et al., 1996; Orava et al., 1994). Podíl zraněných v oblasti loketního kloubu se pohybuje mezi 4 a 25 %, ramenního kloubu mezi 5 a 19 % a zápěstí mezi 2 a 20 %. Zranění v oblasti dolních končetin jsou u golfistů méně častá než ta v oblasti páteře a horních končetin. Procento zraněných v oblasti kyčelního kloubu se pohybuje mezi 1 a 3 %, kolenního kloubu mezi 3 a 18 % a hlezenního kloubu mezi 2 a 13 %.

Téměř všechny tyto studie obsahující warm-up, strečinkové a posilovací cvičení, vytrvalostní trénink, plyometrické cvičení, stabilizační cvičení a nácvik samotného golfového švihu, popř. změnu techniky golfového švihu, prokázaly jejich pozitivní vliv. Pouze jedna studie (Gergley, 2010), která sledovala vliv dvacetiminutového statického strečinku během warm-up na golfový švih u amatérských hráčů, zjistila, že by se hráči měli vyhnout delšímu statickému strečinku celého těla před tréninkem či samotnou hrou a dát přednost spíše dynamickému warm-up s golfovou holí. Intenzitu a volbu všech těchto preventivních opatření musíme volit podle individuálních vlastností a aktuálního stavu hráče.

Vyšší zatížení páteře je důsledkem snížené pružnosti, síly a kloubní stability trupu a struktur páteře, což může hrát důležitou roli při vzniku zranění. Jako prevence může sloužit trénink zaměřený na aktivaci hlubokého stabilizačního systému, zlepšení rotační flexibility a zvýšení celkové stability. Jelikož jde o jednostranný sport, bývají u golfistů rozdíly ve svalech mezi pravou a levou polovinou těla, a proto je nutné provádět správná kompenzační cvičení. Významnou roli hrají také změny v technice, které sníží zatížení páteře, a dostatečné rozcvičení před hrou. Důležité jsou například úpravy základního postoje nebo zkrácení nápřahu z důvodu snížení aktivace povrchových svalů trupu.

Lokalizace zranění při golfovém švihu

Obrázek: Lokalizace zranění při jednotlivých fázích golfového švihu (Cabri et al., 2009, 362)

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvik pro zevní rotaci v ramenních kloubech, supinaci předloktí

Cvik slouží ke kompenzaci svalových dysbalancí mezi svaly s tzv.…

Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí

Zvyšování hybnosti ramenního kloubu. Při cvičení použijte libovolnou tyč. CO…

Protažení hýžďových svalů ve stoje

Tento cvik je vhodný k protažení hýžďových svalů. Svaly hýždí…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

youtube Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí - volant

Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí - volant

youtube Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů

Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů

Vaše otázky a odpovědi

Bolest žeber

Otázka: Dobrý den, před 5 dny jsem upadla a narazila si levé koleno a pravou ruku. Nyní mě již třetí den bolí a píchá pod pravým prsem. Může to být něco se žebry?Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den,ano, pokud jste…

Lékaři mi nevěří mou bolest

OTÁZKA: Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu. ODPOVĚĎ: Dobrý den,s bolestí jsme schopni Vám…

Bolest beder

OTÁZKA: Dobrý den, mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to je když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit…

Mohlo by Vás zajímat

Bobath koncept

Bobathovu metodu vyvinula Berta Bobathová, původem z Německa se svým manželem Karlem Bobathem, který pocházel z Československa. Společně se usídlili…

Blokáda žebra, akutní bolest na hrudníku

Cítíte výraznou akutní bolest na hrudníku nebo ostrou bolest vystřelující mezi lopatky či pod lopatku? Nemůžete se bolestí nadechnout? Byli…

Výběr školní aktovky s ohledem na zdravý vývoj zad dítěte

Máte doma předškoláka a uvažujete o koupi aktovky, která by splňovala nároky na zdravý vývoj zádíček Vaší ratolesti? Pak je…

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů paní i.g. Dobrý den paní Bílková,chtěla bych Vám poděkovat za vstřícnost a zajištění návštěvy u specialisty Milana Zajíce - FOCUS All-Inclusive 60 min (1×FSWT). Velice mi pomohl a bolesti odezněli. Jsme domluveni na další návštěvě. Děkuji a přeji pěkný den. I.G.*…
Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty