Cvičení po porodu

Těhotná ženaBěhem těhotenství dochází k řadě změn fyziologických funkcí. Pokud budeme mluvit o pohybovém systému, jedná se o změny dýchání (převládá spíše horní typ dýchání do hrudníku), zvyšuje se také laxicita (uvolněnost) vaziva, což má za následek rozvolnění vazů zejména v oblasti pánve, kostrče a stydké kosti. Dále vzniká diastáza (rozestoupení) břišních svalů, která narušuje funkci hlubokého stabilizačního systému a může těhotným ženám způsobit bolesti páteře nebo kyčelních kloubů. Je proto vhodné procvičovat brániční dýchání, relaxaci i aktivaci svalů pánevního dna a břišních svalů již v těhotenství.

Každá žena se chce po porodu dostat co nejdříve do formy, avšak neuspěchejte to. Vaše tělo potřebuje čas, aby se navrátilo do původní formy. V tomto článku proto nečekejte žádná kardio cvičení pro spalování tuků. Z pohledu fyzioterapeuta jde hlavně o to, aby byl stabilizován střed těla, a od toho je možné se odrazit k dalším, dynamičtějším cvikům.

Šestinedělí

Přirozený porod

 • Po přirozeném porodu je možné začít cvičit již druhý den.

 • První den cvičení se zaměřujeme na dechovou gymnastiku a brániční dýchání, cévní gymnastiku jako prevenci trombembolické nemoci a aktivaci pánevního dna.

 • Další dny pokračujeme v předchozím cvičení s větší intenzitou a lehce posilujeme hluboký stabilizační systém (bránice, hluboké břišní a zádové svaly a svaly pánevního dna). S opakováním a zvyšující se intenzitou cvičení dochází k úpravě držení těla.

Císařský řez

 • Po císařském řezu je cílem co nejrychlejší obnova kondice pacientky a prevence sekundárních změn.

 • První den po operaci by mělo cvičení trvat alespoň 15 minut. Provádíme dynamickou dechovou gymnastiku se souhybem horních končetin (např. na zádech, s nádechem vzpažit, s výdechem připažit). Nacvičujeme otáčení na lůžku a vstávání do stoje.

 • Druhý den provádíme cviky pro aktivaci svalů pánevního dna, cviky na zlepšení prokrvení v oblasti pánve a pohyby kyčelních kloubů většího rozsahu.

 • Třetí den po operaci opakujeme cvičení a polohujeme pacientku na břiše pro protažení břišních svalů a jizvy.

 • Po vytažení stehů přidáváme péči o jizvu; provádí se její hloubková masáž jako prevence vzniku srůstů v břišní dutině.

Brániční dýchýníDechová gymnastika – nácvik bráničního dýchání

Položte se na záda, pokrčte nohy a opřete se chodidly. Přiložte svou ruku pod pupík a nadechujte se do bříška. Cítíte, jak vám volně roste. Při maximálním nádechu jsou spodní žebra roztažená do stran a předozadně. Poté začněte vydechovat. Hrudník sklouzává dolů, žebra sjíždí směrem k břichu a na konci maximálního výdechu ucítíte aktivitu hlubokých břišních svalů. Tuto kontrakci můžete ověřit svými prsty umístěnými v hloubce nad pánevními výčnělky, kde ucítíte zatnutí svalu.

Cvičení hlubokého stabilizačního systému

Do hlubokého stabilizačního systému páteře řadíme hluboké břišní svaly (musculus transversus abdominis), krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře (musculi multifidi), svaly pánevního dna (diaphragma pelvis) a bránici (diaphragma). Dohromady tvoří komplex, který drží správné nastavení páteřních segmentů.

Cviky pro aktivaci těchto svalů

Aktivace a relaxace svalů pánevního dna

Před začátkem cvičení pánevního dna je vhodné podstoupit vyšetření u odborného fyzioterapeuta. Je třeba zjistit, které svaly pánevního dna jsou oslabeny a které jsou naopak ve spasmu. Od toho se pak odvíjí samotná terapie, při které svaly posilujeme nebo se je učíme relaxovat. Častým nálezem v oblasti pánevních svalů je neschopnost izolované aktivace či relaxace svalů. Klinicky se tyto poruchy mohou projevit poklesem orgánů malé pánve, inkontinencí nebo bolestí genitálií při močení či pohlavním styku.

Terapie pánevního dna začíná vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami aktivací – vtažením močové trubice. Je dobré si pánevní dno představit jako rozvinutý květ, který se s aktivací zavírá.

Cvičení můžeme rozdělit do 3 sérií:

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

1. série cviků

 • První aktivaci zkuste provést maximální silou bez zapojení hýžďových svalů a po 3 sekundách se uvolněte a představte si rozvíjející se květ. Dbejte na úplnou relaxaci všech svalů v oblasti pánve, zhluboka prodýchejte. Opakujte 5×.

 • Ve druhé fázi zkuste provést aktivaci pánevního dna 50% silou a vydržet 3 sekundy a poté opět úplně uvolnit stejně jako v předchozím kroku. Opakujte 5×.

 • V poslední fázi zkuste aktivovat svaly pánevního dna pouze 15% silou a vydržte 3 sekundy. Poté uvolněte a vnímejte rozdíl mezi malou aktivitou a úplnou relaxací. Opakujte 5×.

2. série cviků

 • Opakujte stejné aktivace jako v předchozí sérii. Vydržte aktivovat 7 sekund a cvik opakujte 8×.

3. série cviků

 • Opakujte stejné aktivace jako v předchozí sérii. Vydržte aktivovat 10 sekund a cvik opakujte 12×.

Nezapomínejte dbát na dostatečnou relaxaci svalů mezi jednotlivými kontrakcemi. Mezi sériemi vložte několikaminutovou pauzu a prodýchejte – viz brániční dýchání.

Pokud při porodu došlo s výraznějšímu poškození svalů pánevního dna je možnou terapií elektrická stimulace svalů.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Jedná se o fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla…

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha "opice"

Fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla při běžných denních…

Pozice z Alexandrovy techniky - výpad

Fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla při běžných denních…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pozice z Alexandrovy techniky - poloha

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha "opice"

youtube Pozice z Alexandrovy techniky- dřep

Pozice z Alexandrovy techniky- dřep

youtube Pozice z Alexandrovy techniky - poloha

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha "na všech čtyřech"

Vaše otázky a odpovědi

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Otázka: Dobrý den,3.rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudníku a…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi…

Skolióza páteře a těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už…

Mohlo by Vás zajímat

Fyziologické změny v těhotenství

Během těhotenství čeká tělo ženy spousta změn. Smyslem tohoto článku není podat vyčerpávající informace o tom, co všechno se v…

Poporodní paréza brachiálního plexu

Brachiální plexus je svazek nervů vedoucí z páteřní míchy ve výšce 5. krčního až 1. hrudního obratle. Svými nervovými vlákny…

Pozice z Alexandrovy techniky v těhotenství a při porodu

Pozice z Alexandrovy technikyAlexandrova technika je jedním z typických zástupců léčebných technik založených na komplementárním propojení duše a těla. Způsob,…

Řekli o nás

Články související s FYZIOklinikou 2
Články související s FYZIOklinikou 2 Články související s FYZIOklinikou 2 Další z článků, ve kterých se píše o fyzioklinice www.plus.rozhlas.cz Léčba rázovou vlnou zasáhne i hluboko ve tkáni www.luxus.cz Ošetření ramene metodou rázové vlny a FYZIOklinika www.medicina.cz Hojení ran pomocí rázových vln  www.prazskypatriot.cz Tato nemoc má přezdívku Tichý zloděj a…
Z Vašich emailů během pandemie Covid-19
Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Stanislava K. "Díky, že máte otevřeno a děláte vše pro to, aby to v rámci možnosti mohlo i v době epidemie fungovat." Pan M. "Má úcta a poděkování za pomoc, rady a trpělivost fyziotgerapeuta. V době paniky z Corona 19…
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty