Iliotibiální syndrom (ITBS)

Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Omezují Vás tyto bolesti při běhu nebo při delší chůzi? Bojíte se, že jste si své koleno zranili? Pokud Vaše bolesti propukly při nebo po sportovní zátěži bez úrazu, s největší pravděpodobností u Vás vznikl takzvaný ITB (Iliotibiální) syndrom. V následujícím článku toto onemocnění přiblížíme a nabídneme moderní léčbu pro trvalé odstranění Vašich obtíží.

ITBSCo představuje ITBS?

Iliotibiální syndrom je jedním z nejčastějších bolestivých obtíží způsobených přetěžováním struktur kolene mezi běžci. Iliotibiální trakt (skupina svalů) běží po vnější straně stehna od pánevní kosti a upíná se těsně pod kolenní kloub. Tato svalová skupina je tvořená velkým a středním hýžďovým svalem a "natahovačem stehenní povázky" (používá se spíš jeho latinský název: Tensor fascie latae), tyto svaly přecházejí v dlouhý povázkový pruh, který se upíná pod vnější stranu kolene a je odborně nazýván Iliotibiální trakt. Svaly mají za úkol stabilizovat kolenní kloub a zároveň zajišťovat jeho pohyb ve směru propnutí/pokrčení. Pokud dojde k funkční poruše a špatnému zapojení svalstva do pohybu, vznikají v oblasti kolene výše zmíněné bolesti způsobené zánětem okrajové části Iliotibiálního pásma. Bolesti mohou být natolik závážné, že běžče či sportovce na několik týdnů vyřadí z jeho pohybových aktivit.

Jak poznáme, že se jedná o ITBS?

Nejčastěji se v oblasti kolene vytvoří otok, pálení a bolest na vnější straně kolene. I proto si většina sportovců mylně myslí, že si koleno poranili. Bolesti bývají na vnější straně kolene, ale někdy se přenášejí po celé délce vnějšího stehna až k hýždi. Obvykle obtíže vznikají při dopadu nohy na zem, ale mohou přetrvávat i po zátěži. Jedním z poměrně jistých klinických testů jak potrvdit nebo vyloučit ITBS je ohýbat koleno do 45° pokrčení - pokud je v Iliotibiálním traktu přetížení či zánět, ucítíte bolesti na vnější straně kolene.

Ze zobrazovacích diagnostických metod může někdy ITBS potvrdit MRI (magnetická rezonance) vyšetření, které ukáže na částečné zesílení pásma - což vzniká v důsledku zánětu v oblasti Iliotibiálního traktu. Další možností je vyšetření diagnostickým ultrazvukem, které také odhalí zesílení svalového pásma nebo prosak, jež znovu poukazuje na probíhající zánět v oblasti povázky (vazivový obal svalu).

Nejjistější je však kvalitní klinické vyšetření terapeutem, které poměrně jistě odhalí ITB syndrom.

Běh

Jak Iliotibiální syndrom vzniká?

ITBS může vzniknout z jakékoli činnosti, při které dochází k opakovanému pokrčení v kolenním kloubu, často prováděné v kombinaci se vtočením kolene dovnitř.

Bolesti se nejvíce objevují při těchto aktivitách:

 • Běh v opotřebovaných, sešlapaných botách
 • Dlouhotrvající trénink běhu nahoru a dolů po schodech
 • Běh shora dolů nebo na nakloněných plochách
 • Nepřiměřeně dlouhá trasa běhu
 • Plavání stylu "prsa"
 • Vodní polo

Narozdíl od jiných bolestivých syndromů kolenního kloubu, ITBS postihuje zkušené běžce skoro stejě jako začátečníky. V místě, kde se Iliotibiální trakt přibližuje ke koleni a směřuje k úponu pod ním, se prostor pro průchod povázkového pásma zužuje, dochází k většímu tření a při opětovném nešetrném zatěžování zde může dojít ke vzniku zánětu z přetížení. ITBS je diagnostikován častěji u žen, nejspíše proto, že mají větší tendeci k držení kyčelních kloubů ve vnitřní rotaci a tím jsou i kolena držena ve vnitřním postavení.

Prevence ITBS

Pro prevenci vzniku tohoto syndromu nebo zamezení rozvoje potíží v začáteční fázi doporučujeme následující:

 • Snížit počet uběhlých kilometrů, případně na pár dní výrazně zvolnít trénink, pokud se již bolesti objevují
 • Nejprve se půl kilometru svižnou chůzí projděte, než se rozeběhnete. Zahřejete tak své svaly a zabráníte jejich přetížení v důsledku špatného rozcvičení
 • Ujistěte se, že Vaše boty nejsou sešlapány z vnější strany. Pokud ano, vyměnte je.
 • Snažte se běhat v terénu, kde jsou obě Vaše nohy na stejné úrovni. Běhání v "traversu" kdy je jedna noha výš než druhá je jeden z častých důvodů vzniku ITBS
 • Vyhýbejte se běhu po betonovém povrchu

Jakmile se výše zmíněné bolesti objeví, je nejvhodnější léčbou okamžitý odpočinkový režim. To znamená běžet méně kilometrů nebo běh na pár dní zcela vysadit. V případě náhlého přetížení bez vzniku zánětu odpočinkový režim stačí k zabránění vzniku ITBS.

Bolest v oblasti kolene je jasným znamením poruchy funkce svalů - pokud je tato bolesti ignorována a svalům se nedostane odpočinku, může se ITBS rozvinout a stát se chronickým (a tím hůře léčitelným).

Jak léčíme ITBS na naší klinice?

Podoskop

Při klinickém vyšetření je velmi důležité nahlížet na pohybový aparát komplexně a nevyšetřovat pouze samotný bolestivý kolenní kloub. Jak již bylo popsáno výše, Iliotibiální trakt vede od oblasti pánve a je tedy nutné vyšetřit postavení pánve, kyčelních kloubů, ale také bederní a hrudní páteře. Stejně důležité je i vyštření chodidel, postavení v hlezenních  kloubech (kotnících) a aktivity svalstva tvořící nožní klenby. Velmi často se pravá příčina problémů odhalí právě v důsledku plochých nohou, vnitřní rotace kyčelních kloubů a nekvalitní aktivity zádových a břišních svalů, které mají za následek špatné postavení pánve.

                                        Diagnostika postavení pánve 

Jednou z hlavních příčin neúspěšné léčby je nekomplexní přístup při kterém je aplikován terapeutický ultrazvuk či jiná elektroléčba pouze na kolenní kloub a není léčena pravá příčina obtíží. Ještě horší možností je aplikace kortikosteroidů (hormonálních léků), která sice krátkodobě mírní zánět, ale neléčí příčinu a má za následek narušení struktury Iliotibiálního traktu.

Po důkladném klinickém vyšetření přecházíme k fyzioterapii, která vede k odstranění příčin obtíží a tím i k zabránění jejich návratu. Základem je pracovat na korekci držení pohybového aparátu a to jak při běžných denních činnostech, tak při sportovní zátěži, aby nedocházelo k přetěžování kloubních a svalových struktur. Velmi důležité jsou na začátku terapie Techniky měkkých tkání, které vedou k uvolnění přetíženého svalstva a jeho povázek (vazivových obalů) - tím dochází k výraznému zmírnění bolestí. Při terapii využíváme nejmodernějších metod na neurofyziologickém podkladě (Dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře, Senzomotorická stimulace, Kabatova metoda, cvičení na Bosu, Flowinu a mnoho jiných).

Účinky kvalitní fyzioterapie jsou často cítit již po první terapii, kolenní kloub je volnější, bez pálivé a nepříjemné bolesti. Při dodržování cvičení a korekci běhu se bolesti při a po zátěži objevují výrazně méně až do celkového vymizení.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Videoukázka fyzioterapeutických metod a technik:

Protažení ITB traktu vleže na boku Metoda PNF pro dolní končetinu

Terapie Iliotibiálního syndromu fokusovanou rázovou vlnou

Součástí moderní fyzioterapie, která vede k co nejrychlejšímu odstranění Vašich obtíží, je léčba Fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s Radiální rázovou vlnou a aplikací Kinesiotapu. Rázová vlna vede k odstranění zánětu, nastartování autoreparačních mechanismů a rozvolnění přetíženého svalstva. Výsledek je velmi často cítit již po první aplikaci, kdy se výrazně zmírní bolestivost a otok v oblasti kolenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou prováděna v kombinaci s fyzioterapií je účinek léčby velmi rychlý a hlavně trvalý. Terapii doplňujeme aplikací funkčního Kinesiotapu, který podporuje svalstvo v jeho aktivitě a pomáhá tak k optimalizaci funkce i po odchodu z terapie. Zároveň při návratu k běhání pomáhá svalům pracovat ve správném zapojení a tím slouží k co nejdřívějšímu návratu do plného sportovního nasazení.


Autor:
Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti v diagnostice a terapii

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení třísel pomocí skluzu

Tento návod popisuje protažení třísel pomocí skluzu, které můžete jednoduše…

Protažení hýždí vestoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Čtyřhlavý stehenní sval (m. quadriceps femoris) bývá často zkrácen a…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení třísel pomocí skluzu

youtube

Cvičení na balanční podložce BOSU - Stoj s rozpažením a rotací trupu

youtube

Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny

Mohlo by Vás zajímat

"Barefoot running" aneb jak správně běhat

Pomalý běh je pro člověka jedním z nejpřirozenějších pohybů, který jej doprovází od samého počátku vývoje lidstva. Běh byl denně využíván…

Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

Doporučují Vám operaci předního zkříženého vazu? Nevíte, jak operace probíhá nebo kde odebírají štěp, který nahradí narušený přední zkřížený vaz?…

Únavové zlomeniny

Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat.…

Vaše otázky a odpovědi

LCA a operace

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích .Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za…

Bolesti po operaci menisku

otázka: Dobrý den,prosím o radu. Byla jsem na laparoskopii menisku v koleni. Odstranili mi třičtvrtě utrženého menisku. Vše proběhlo bez potíží. Rehabilitace po operaci jsem nedostala, protože prý nebyly potřeba, že koleno ohnu.Teď je to od operace 4 měsíce, koleno…

Bolesti kolenních vazů z přetížení

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda nemáte tušení, co může způsobovat bolesti na vnější a vnitřní straně kolene? Bolest citím pouze pokud je koleno v 90°- 180 ° a zatlačím na chodidlo, které je zrovna buď v nějaké rotaci…

Řekli o nás

Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma