Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Využití rázové vlny ve sportu

Jste aktivní nebo rekreační sportovci? Míváte pravidelně bolesti v určitém svalu? Natáhli či dokonce natrhli jste si sval?

Nejčastější obtíže svalů při sportu

Sportovní zranění nebo akutní přetížení jsou velmi často způsobena špatným napětím (a tím omezenou pružností) svalových vláken. Vlákna nejsou schopna zvládnout potřebné zatížení a dojde k jejich natažení či poranění. To může sportovce omezit do takové míry, že je nucen sportovní činnost ihned přerušit nebo výrazně omezit výkon a intenzitu. Tělo bolestí signalizuje poruchu funkce svalu, a pokud se tato situace neřeší, může v průběhu dalších sportovních aktivit dojít až k natržení svalových vláken či svalových svazků nebo až k přetržení svalu v oblasti jeho přechodu do šlachy. Typickým příkladem je ztráta elasticity šlachy lýtkových svalů u sportů, kde jsou potřeba rychlé sprinty následované rychlým dobrzděním (tenis, volejbal, házená a jiné). Takovéto přetížení často způsobuje zánětlivé poruchy Achillovy šlachy (takzvané achillodynie nebo tendinopatie), u kterých hrozí přetržení Achillovy šlachy, jelikož zánět zásadně narušuje pružnost šlachy. Jako další příklad můžeme uvést úponové bolesti v oblasti třísel, kde často dochází k zánětu z přetížení v oblasti adduktorů (přitahovačů) stehna při jejich úponu ke stydké kosti.

Úspěšná a rychlá terapie

Z našich zkušeností vyplývá, a čísla doktorky Helfmeyerové to potvrzují, že velmi dobré a většinou i rychlé výsledky přináší kombinace terapií Fokusovanou (ESWT) a Radiální (RWT) rázovou vlnou zařízením DUOLITH®. Doktorka Helfmeyerová touto kombinací ošetřovala sportovce různých kategorií a věkových skupin. Ke svému plnému výkonu se její klienti dostali ve většině případů po 3 až 4 sezeních.

Jak probíhá terapie?

Nejprve je velmi důležité vyšetřit a identifikovat spoušťové body ve svalu (shluky hyperaktivních vláken svalu). Tyto spoušťové body je vhodné ošetřit nejprve pomocí manuálních technik a poté použít Fokusovanou rázovou vlnu, která působí přímo do spoušťového bodu. Pro co nejvyšší úspěšnost je velmi důležité po Fokusované vlně použít vlnu Radiální. Radiální rázová vlna se používá také na spoušťové body a díky svému rozbíhavému paprsku současně velmi dobře ošetří i bolestivé okolí spoušťového bodu. Dále ošetří svalovou povázku, která je u přetížených či zkrácených svalů méně pohyblivá a stažená a brání tak kvalitní aktivitě daného svalu. Jelikož svalová povázka a sval jsou funkčně provázány je velmi důležité ošetřit obě tkáně. Pro plnohodnotné ošetření je velmi vhodné po terapii rázovou vlnou uvolnit svalstvo vibrační hlavicí V-actor.

Z několikaleté zkušenosti doktorky Helfmeyerové s využíváním kombinované terapie rázovou vlnou (popisuje přibližně 3500 případů léčby sportovců) vychází, že již po prvním ošetření došlo k významnému snížení bolestí, což uvedli téměř všichni léčení sportovci, a zásadní bylo také zlepšení v rozsahu pohybu daného kloubu.

Ošetření rázovou vlnou u vrcholových sportovců 

  • Závodníkovi s podrážděním iliotibiálního traktu (silný vazivový pruh jdoucí od kyčelního kloubu po kolenní kloub) byla aplikována rázová vlna večer před prvním závodem. Sabine použila intenzitu 1,6 bar a 2 500 rázů. Druhá léčba byla aplikována o dva dny později, večer před finálovým závodem s intenzitou 1,8 bar a opět s počtem 2 500 rázů.
  • Druhému závodníkovi s bolestmi v pravém iliotibiálním traktu, který měl navíc dva roky starou tříštivou zlomeninu čéšky, byla dolní končetina ošetřena každý večer před soutěží 2 500 rázy s intenzitou 1,8 bar.
  • Během soutěže se několika dalším sportovcům objevily bolesti v zádech, převážně v zádových extenzorech (natahovačích). Následně jim byla diagnostikována myogelóza (uzlovitá či vřetenitá ztvrdlina ve svalu) na obou stranách páteře paravertebrálně (podél páteře). Před každým závodem byly svaly podél páteře ošetřeny 2 000–3 000 rázy s intenzitou 1,6–2,6 bar.
  • Sportovec s trhlinou v pravé ramenní burze (tíhovém váčku) byl léčen 2 000 rázy a intenzitou 1,6 bar.
  • Na začátku soutěže si jeden ze závodníků stěžoval na úponovou bolest levého kolenního kloubu v oblasti vnitřní strany kolenního kloubu. Byl léčen jednou aplikací, 2 500 rázy s intenzitou 1,4 bar.
  • Gymnastka, které byla diagnostikována bezbolestná cysta v pravém koleni, si stěžovala na pocit napětí v pravém kolenním kloubu, který se zhoršoval při protažení svalu a natažení dolní končetiny. Před soutěží jí byla aplikována rázová vlna dvakrát, pokaždé s 2 500 rázy a intenzitou 1,8 bar.
  • Sportovci, který si stěžoval na bolesti v iliotibiálním traktu, byla aplikována rázová vlna třikrát, večer před závodem, pokaždé se 3 000 rázy a intenzitou 2,6 nebo 2,8 bar.

Efekt provedené terapie

Všichni sportovci popisovali zmírnění bolesti a efekt se objevil ve velmi krátké době na VAS (vizuální analogová škála). Analgetický účinek byl zaznamenán zejména bezprostředně po ošetření a důvěra gymnastů v terapii se tím významně zvýšila. Pokud je aplikace rázové vlny v nižších intenzitách, nedochází k výskytu modřin, které by mohly sportovce omezovat. Zhoršení bolesti, nežádoucí účinky a případy nesnášenlivosti se neobjevily. Celkově pozitivní efekt Radiální rázové vlny a vysoká míra pozitivního přijetí u sportovců byly i zdokumentovány.

Použitý přístroj

Masterpuls MP50 je přenosná Radiální rázová vlna (RWT) od společnosti Storz Medical. Nabízí vysokou míru flexibility a díky kompaktní konstrukci zabírá málo místa. Radiální rázová vlna se ve vrcholovém sportu ukázala jako velmi vhodná a moderní doplňková metoda léčby. Použití Radiální rázové vlny je velmi bezpečné a má obrovský terapeutický účinek v péči o špičkové sportovce. Nedocenitelnou výhodou RWT je, že nutnost použití léků je značně omezena. Tím se sportovci mohou vyhnout nařčení z dopingu. Radiální rázová vlna se tak stala nedílnou součástí zdravotní péče o vrcholové atlety.
 

Zajištění trvalého výsledku

Pro zajištění trvalého úspěchu bez návratů obtíží je vhodné zkombinovat terapii rázovou vlnou se samotnou fyzioterapií. Na základně nalezených funkčních nedostatků při vstupním vyšetření volíme vhodné cvičení, které vede ke kvalitně prováděnému sportovnímu pohybu. Cílem je napravit špatně prováděný pohybový stereotyp a tím zabránit opětovnému přetěžování určité svalové skupiny. K obnovení správných pohybových stereotypů může přispět aplikace kinesiotapu (elastická bavlněná páska), který ovlivní napětí svalu a pomáhá sportovce navést ke správnému provedení pohybu.

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; Dr. med. Silke Helfmeyer, „Kombinierte Stosswellentherapie. Das Ziel: Schnell wieder die volle Sportfähigkeit herstellen“, Medicalsports network 01/10

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

V tomto článku Vás seznámíme s výsledky výzkumů léčby špatně se hojících zlomenin pomocí Fokusované rázové vlny (ESWT).

Dupuytrenova kontraktura – možnosti terapie, aplikace rázové vlny

Veškeré potřebné informace o Dupuytrenově nemoci a možnosti léčby nejen pomocí rázové vlny.

Natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu

Případová studie jedné z našich klientek, jak lze rychle a efektivně léčit natržení hamstringů pomocí fokusované rázové vlny.

Místo deseti návštěv lékaře stačí jedna aplikace „té správné“ rázové vlny

Víte, že existují různé druhy rázové vlny? Jaké je jejich využití ve fyzioterapii? V tomto článku se dozvíte více.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Úponové bolesti šlachy na patní kosti

Dobrý den,mám již zhruba rok trvající úponové bolesti šlachy na spodní straně patní kosti. Dělám již delší dobu protahování plantární fascie, lýtkového svalstva, s chodidlem rovněž "válečkuji", ale mírné bolesti přetrvávají, díky…

Natažené úpony po běhu

Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…

Bolest šlach a svalů

Dobrý den,mám na Vás dotaz. Mám problém s bolestí šlach a svalů v rameni v přední části spojené s bicepsem. Byl jsem u lékaře, jež mě poslal na vyšetření, kde mi to tzv. opíchli a doporučili masáže s perafinem. Ty mě však nijak zv…