Cviky doporučené při léčbě Osteoporózy

Ohodnotit tento článek
(0 hlasů)
Způsobili jste si nedávno zlomeniny bez zjevných příčin? Trápí Vás ostré bolesti zad, máte pocit, že se stále více hrbíte, nedělá Vám dobře hluboký nádech? Zde se nachází několik návodů na cvičení, které doporučujeme při léčbě, či jako prevenci vzniku osteoporózy.


Osteoporóza  je onemocnění kosterní soustavy. Dochází při něm k celkovému úbytku kostní hmoty tak, že kostra není schopna vyhovět požadavkům zátěže, které jsou na naše kosti kladeny při každodenních činnostech. K těmto úbytkům dochází, je-li narušena rovnováha mezi rychlostí tvorby kosti a jejího odbourávání (rychlejší odbourávání než novotvorba). 

S úbytkem kostní hmoty se současně snižuje i pevnost kosti, což vede ke zvýšenému riziku vzniku zlomenin i při minimálním traumatu. Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlů, dolní části předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti, která patří k nejzávažnějším. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a zkracují jeho délku.

Jednou z hlavních prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu. Mezi hlavní příznaky patří: ostrá bolest v zádech a dlouhých kostech (právě tyto příznaky mohou být zavádějící a jejich příčina velmi různorodá), zmenšení postavy (asi o 3cm) a zakulacení zad, zlomeniny způsobené s minimem násilí  (zlomení krčku stehenní kosti pouze při doskoku, zlomení zápěstí při plácnutí o desku)

Později se objevují bolesti v místě postižení při dýchání, bolesti při pohybu (často i minimálním) a pocity nejistoty při pohybu i v klidu.Více informací o osteoporóze se můžete dočíst zde.

Návody na cvičení bez pomůcky

Návody 1 - obrázek
cvik - "Kočičí hřbet" cvičíme ve 3 polohách: 
- na dlaních - nejvíce cvičí hrudní páteř (MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO HRUDNÍ PÁTEŘ)
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/PODLE-DIAGNOZ/OSTEOPOROZA
)
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/PODLE-DIAGNOZ/OSTEOPOROZA

- na předloktí - nejvíce cvičí krční páteř (MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO KRČNÍ PÁTEŘ)
- na dlaních ve zvýšené poloze (20 cm např. knihy) - nejvíce cvičí bederní páteř

Cvik slouží k mobilizaci hrudní páteře. 
Návody 2 - obrázek
Návod na spinální cvičení, které uvolňuje, protahuje a aktivuje záda a svaly podél páteře. 
Návody 3 - obrázek
Uvolňovací cvik sloužící k protažení svalů kolem celé páteře a prsních svalů a k mobilizaci bederní páteře do trakce.
Návody 4 - obrázek
Cvik vychází z konceptu fyzioterapeutické metody McKenzie. Tato metoda je využívána při bolestech zad, například při poškození meziobratlových disků, bolesti krční páteře, při brnění v typických neurologických zónách a dalších případech.  Díky tomuto cvičení dochází ke snížení intenzity bolesti, posunu nervového dráždění z končetin směrem k páteři a zvýšení rozsahu pohybu.

Návody na cvičení s pomůckou

Návody na cvičení s využitím Therabandu a balanční podložky BOSU. 
Návody_2 1 - obrázek
Balanční cvičení pro správné držení těla a napřímení páteře. Jedná se o korekci základní pozice stoje na balanční podložce "BOSU". Cvičení je vhodné pro aktivaci hlubokého stabilizačního svalstva břicha, trupu i pánve. Dále získáte či zlepšíte svůj cit pro rovnováhu a vnímání trojrozměrného pohybu vlastního těla. Zaktivujete svaly klenby nožní a naučíte se správné spolupráci svalů.
Návody_2 2 - obrázek
Tento cvik je modifikací pro prostý "klek na čtyřech". Využití balanční podložky BOSU zvyšuje nároky na hluboký stabilizační systém páteře, tudíž zapojení svalů podílejících se na tomto pohybu je intenzivnější. Zároveň zlepšíte svůj cit pro rovnováhu a vnímání trojrozměrného nastavení vlastního těla.
Návody_2 3 - obrázek
Cvičení pro aktivaci svalů podílejících se na vzpřímeném držení těla a zároveň uvolňujících ty, které jsou díky dlouhodobějšímu setrvávání v “ochablém” sedu přetíženy.
Návody_2 4 - obrázek
Uvolňující cvičení pro ramenní pletenec založené na aktivaci svalových spirál k zapojení mezilopatkových svalů a rotátorů ramene.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma