Cviky doporučené při léčbě Osteoporózy

Způsobili jste si nedávno zlomeniny bez zjevných příčin? Trápí Vás ostré bolesti zad, máte pocit, že se stále více hrbíte, nedělá Vám dobře hluboký nádech? Zde se nachází několik návodů na cvičení, které doporučujeme při léčbě, či jako prevenci vzniku osteoporózy.


Osteoporóza  je onemocnění kosterní soustavy. Dochází při něm k celkovému úbytku kostní hmoty tak, že kostra není schopna vyhovět požadavkům zátěže, které jsou na naše kosti kladeny při každodenních činnostech. K těmto úbytkům dochází, je-li narušena rovnováha mezi rychlostí tvorby kosti a jejího odbourávání (rychlejší odbourávání než novotvorba). 

S úbytkem kostní hmoty se současně snižuje i pevnost kosti, což vede ke zvýšenému riziku vzniku zlomenin i při minimálním traumatu. Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlů, dolní části předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti, která patří k nejzávažnějším. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a zkracují jeho délku.

Jednou z hlavních prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu. Mezi hlavní příznaky patří: ostrá bolest v zádech a dlouhých kostech (právě tyto příznaky mohou být zavádějící a jejich příčina velmi různorodá), zmenšení postavy (asi o 3cm) a zakulacení zad, zlomeniny způsobené s minimem násilí  (zlomení krčku stehenní kosti pouze při doskoku, zlomení zápěstí při plácnutí o desku)

Později se objevují bolesti v místě postižení při dýchání, bolesti při pohybu (často i minimálním) a pocity nejistoty při pohybu i v klidu.Více informací o osteoporóze se můžete dočíst zde.

NÁVODY NA CVIČENÍ PŘI BOLESTECH

Návody 1 - obrázek
cvik - "Kočičí hřbet" cvičíme ve 3 polohách: 
- na dlaních - nejvíce cvičí hrudní páteř (MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO HRUDNÍ PÁTEŘ)
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/PODLE-DIAGNOZ/OSTEOPOROZA
)
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/PODLE-DIAGNOZ/OSTEOPOROZA

- na předloktí - nejvíce cvičí krční páteř (MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO KRČNÍ PÁTEŘ)
- na dlaních ve zvýšené poloze (20 cm např. knihy) - nejvíce cvičí bederní páteř

Cvik slouží k mobilizaci hrudní páteře. 
Návody 2 - obrázek
Uvolňovací cvik sloužící k protažení svalů kolem celé páteře a prsních svalů a k mobilizaci bederní páteře do trakce.
Návody 3 - obrázek
Cvičení na posílení břišních a hýžďových svalů, uvolnění svalů okolo bederní páteře a uvolnění dolní hrudní páteře.
Návody 4 - obrázek
Cvik pro intenzivní uvolnění svalů kolem bederní páteře a posílení velkého prsního svalu.
Návody 5 - obrázek
Cvik pro napřímení, protažení prsních svalů a svalů trupu. V případě osteoporózy není vhodné cvik provádět na gymnastickém míči z důvodu možného zranění (nešikovné uklouznutí a následná zlomenina), proto cvik provádějte na židli.

CVIKY VHODNÉ JAKO PREVENCE

Návody_2 1 - obrázek
Cvičení pro aktivaci svalů podílejících se na vzpřímeném držení těla a zároveň uvolňujících ty, které jsou díky dlouhodobějšímu setrvávání v “ochablém” sedu přetíženy.
Návody_2 2 - obrázek
Uvolňující cvičení pro ramenní pletenec založené na aktivaci svalových spirál k zapojení mezilopatkových svalů a rotátorů ramene.
Návody_2 3 - obrázek
Návod na spinální cvičení, které uvolňuje, protahuje a aktivuje záda a svaly podél páteře.
Návody_2 4 - obrázek
Balanční cvičení pro správné držení těla a napřímení páteře. Dále získáte či zlepšíte svůj cit pro rovnováhu a vnímání trojrozměrného pohybu vlastního těla. Zaktivujete svaly klenby nožní a naučíte se správné spolupráci svalů.

Mohlo by Vás zajímat

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Články o zdraví