Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Ischias- zánět sedacího nervu

Bolesti zad jsou velmi nevyzpytatelnou záležitostí a objevují se v různých parametrech, v dnešní době, téměř u každého člověka. Tyto bolesti mohou začít bezprostředně po zranění či se pěstují během delšího období. Rozlišují se na náhlé (akutní) případy nebo dlouhotrvající (chronické) potíže.

V některých případech lze na bolesti zad použít volně prodejné léky, ale jsou i vážnější případy, kdy je dalším možným postupem použití silných analgetik na předpis nebo v těch nejvážnějších případech indikace k chirurgickému zákroku.
U mnoha případů bolesti zad je velmi složité identifikovat zdroj bolesti a co všechny problémy vlastně způsobuje. Jsou ale i takové případy, kdy je zdroj bolesti identifikovatelný celkem snadno a často pomohou domácí zdroje k úlevě bez nutnosti vyhledání odborné pomoci u lékaře.

Projevy

Ischias většinou začíná herniací disku v lumbální páteři (oblast beder). Páteř, která je tvořena jednotlivými obratli a mezi nimi se nachází meziobratlové ploténky, jež mají podobu gelovitého disku. Tyto disky jsou tvořeny pojivovou tkání, jsou ploché a velmi pružné a ohebné. Pokud je ploténka opotřebená ať už z důvodu úrazu či postupným zatěžováním v průběhu let, může dojít k postupnému pronikání měkkého jádra ven z pevného prstence a tím k již zmiňované herniaci disku (vyhřezlá ploténka). Což dále může vést k vyvíjení tlaku na nervy kolem a tím k tvorbě silných bolestí.

Charakteristika

Sedací nerv (n. ischiadicus) je nejdelším nervem v našem těle. V dolní části zad se rozděluje a pokračuje v oblasti boků a táhne se oboustranně přes hýždě, nohy a chodidla. Pokud dojde k zúžení prostoru (stenóza) v průběhu nervu nebo se začne na nerv vyvíjet tlak jiným způsobem, může docházet k různým problémům a ovlivnění jakékoli část těla v celém průběhu nervu.

Jak poznat, že jde o ischias?

Základním znakem zánětu sedacího nervu je samotná bolest, která se může objevit v celé oblasti od spodních zad až po chodidlo. Bolest často bývá různorodá od mírné po ostrou a silnou. Součástí jsou i neurologické problémy jako snížení citlivosti, mravenčení nebo svalová slabost dolní končetiny.

Rizikové faktory

Rizikové faktory u vzniku zánětu sedacího nervu je hned několik. Jedním z nich je stáří, kdy nejčastější skupinou jsou lidé ve věku 30 až 50 let. Mezi další faktory patří například hmotnost. Při nadváze, obezitě, ale i pří při nabytí na váze během těhotenství je větší pravděpodobnost k herniaci disku (vyhřezlá ploténka) a tím k dráždění nervu a tvorbě zánětu. Dalším rizikovým faktorem je onemocnění cukrovkou, kterou může doprovázet poškození nervů. A v neposlední řadě mohou vznikat problémy spojené s opakovaným přetěžováním zad, v podobě zvedání těžkých břemen špatným způsobem nebo dlouhodobé sezení, což vede k herniaci disku a dalším komplikacím týkajících se pohybového aparátu.

Léčba

Při léčbě zánětu sedacího nervu lze postupovat různými postupy. Ve většině případech dochází ke zlepšení během několika týdnů. Běžně dostupná analgetika mohou pomoci a zmírnit bolest, ale tento způsob bývá často pouze krátkodobým řešením. Doporučují se aplikace studených obkladů na pár dní a poté pozvolna přejít na obklady horké. Často se jako nejlepší pomoc nabízí klid a odpočinek, ale naopak je dobré setrvat v pohybu. Pokud zůstanete například sedět, stále dochází ke dráždění nervu a pohybem se tlak může snížit a tím i obtíže.

Pokud běžné léky nepomáhají, může lékař předepsat silnější analgetika, myorelaxancia či protizánětlivé léky nebo navrhnout fyzikální terapii, akupunkturu, injekční podání steroidů, fyzioterapii či chiropraxi. Pokud bolesti přetrvávají i na dále a přesáhly období tří měsíců, je na zvážení chirurgický způsob léčby. Jsou bolesti příliš velké a dochází ke ztrátě funkce močového měchýře nebo střev, je na místě okamžitě navštívit svého lékaře.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; https://www.webmd.com/back-pain/what-is-sciatica#1; https://www.medicinenet.com/sciatica/article.htm; https://www.spineuniverse.com/conditions/sciatica/6-leading-causes-sciatica

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Extenze vestoje

Články, které by vás mohly zajímat

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho

Tento článek obsahuje informace o diagnostice a terapii dle Robina Anthonyho McKenzieho.

Blokáda bederní páteře („houser“), akutní bolest zad, zánět sedacího nervu

Houser, hexenšus, ústřel či ischias: všechny tyto pojmy představují akutní blokádu bederní páteře. Více v našem článku.

Aktivní jizva v břišní stěně – bolesti zad

Případová studie jednoho z našich klientů a informace o možnosti rychlé a efektivní léčby.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest bederní páteře, problémové plíce a ledviny

Dobrý večer,

prosím vás, můj manžel už má druhý měsíc úporné bolesti bederní páteře. Nezabírají žádné léky ani žádné injekce. Stalo se mu to po namáhavé práci venku, kde se nastydl a namohl. Všichni lé…

Bolest kyčle po TEP

Dobrý den,

jsem 10 měsíců po TEP kyčle. Chodím neustále s jednou holí, ani přes odbornou rehabilitaci jinak chůzi nezvládnu pro bolest jednak v kyčli a jednak v zádech. Bolest v kyčli je někdy z ničeho nic při sebemenším…

Cviky na bolest v bedrech

Dobrý den,

již 4 měsíce mě bolí záda v bedrech. Nemohu se zaklonit dozadu, někdy to více bolí na pravé straně směrem nahoru. Můj dojem je, že mám asi zkrácené hluboké svaly, mám hypermobilitu páteře a dost na to trpím, ne…