Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: dechové potíže snižují výkonnost i kvalitu života, řešením je respirační fyzioterapie

Dýchací potíže spadají do kompetence fyzioterapeuta stejně jako jakékoli jiné problémy se svalovým a kosterním aparátem. Přímo se jim věnuje obor respirační fyzioterapie, který dosud pomáhal především astmatikům. Nyní ho odborníci využívají také pro postcovidové pacienty.

Co znamená špatný dechový stereotyp?

Za obvyklých podmínek se člověk nadechne 13krát až 20krát za minutu. Při každém nádechu a výdechu použije řadu dechových svalů, které zároveň ovlivňují svaly zabezpečující vzpřímené držení těla. Hlavním dechovým svalem je bránice, spolu s ní se na dýchání podílí například svaly v nejhlubší vrstvě na páteři, svaly břišní a svaly mezižeberní a samozřejmě svaly pánevního dna, které kooperují se všemi zmíněnými svaly na nitrobřišním tlaku. Pokud nejsou při dýchání zapojeny tyto svaly správně, projeví se špatný dechový stereotyp na vadném držení těla a souvisejících zdravotních problémech.

Tip: mohl by Vás také zajímat článek Pružný hrudník a dýchání jako předpoklad pro správnou funkci páteře

To se týká tzv. mělkého dýchání, tedy nádechu jen do hrudníku?

Ano. Nesprávné mělké dýchání, ke kterému člověk inklinuje například ve stresu nebo při blokádě žeber, totiž nepoužívá bránici jako hlavní dechový sval, ale neustále přetěžuje tzv. pomocné nádechové svaly. Práci bránice přebírají svaly krku, horní fixátory lopatek a vzpřimovače bederní páteře. To mimo jiné znamená zvýšenou zátěž na krční a bederní páteř. Důsledkem takového typu dýchání pak není jen omezená kapacita plic, kdy se mělkým nádechem naplní pouze horní laloky plic, ale i vznik bolestivých syndromů, svalových dysbalancí nebo blokád žeber či obratlů a výhřezů plotének, a to krční i bederní páteře.

Přirozené je brániční dýchání, které je možné sledovat u dětí. Proč už to většina dospěláků „neumí“?

Brániční dýchání ztrácí spíš ženy než muži a důvodů je hned několik. V pubertě chce většina slečen vypadat štíhleji, už v mládí vědomě stahují pas a s ním i břišní svaly, čímž přesouvají svůj dech z břicha do hrudníku. Přitom platí, že co opakujeme vědomě několikrát za den po dobu několika týdnů až měsíců, stane se novým pohybovým stereotypem, který přeprogramovaný mozek považuje za hlavní pohybový program. Když se dechový stereotyp dívek nezmění v pubertě, stane se tak v těhotenství, kdy roste v bříšku plod, znovu mění prostor pro nádech a opět se dech přesouvá do hrudního koše a stává se povrchnějším.

Dá se brániční dýchání znovu naučit?

Určitě se dá brániční dýchání znovu aktivovat, vyžaduje to ale trochu cviku. Spíš než na hloubce nádechu záleží, kam nádech směřujeme, tedy jakými svaly ho provedeme. Je třeba zapudit představu „rozcvičkového“ postoje s vypnutou hrudí. Místo toho pusťte s výdechem hrudník trochu dolů, jako by i spodní žebra klesla dolů a do stran. Zároveň lehce otevřete ramena do stran, jako byste chtěli roztlačit dvě stěny, které na vás zprava a zleva tlačí. Pošlete nádech dolů do břicha a do třísel, pocitově se snažte nádechem vyplnit pánev. Správný dechový stereotyp je dobré aktivovat několikrát denně, pomáhá ke zklidnění ve stresových situacích i k mentální relaxaci večer před spaním.

Tip: mohl by Vás také zajímat článek Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Jak pomáhá nácvik správného dechu astmatikům nebo postcovidovým pacientům?

Astmatici mají problém především s výdechem, a to následkem spasmů drobných dýchacích cest. Proto je třeba se u nich zaměřit na trénink výdechových svalů (břišních), zklidnění a uvědomění si dechové vlny. U klientů po covidu-19 se objevují variabilní přetrvávající příznaky, nejčastěji je však oslabená bránice, hlavní nádechový sval. V tomto se liší od astmatu. Každé sezení s terapeutem trvá hodinu, pacient se učí dechová cvičení, fyzioterapeut provádí měkké manuální techniky na uvolnění hrudníku a kontaktního dýchání. Cílem je instruovat pacienta k domácímu cvičení, kde už nebude dohled fyzioterapeuta potřebovat.

Tip: mohl by Vás také zajímat článek Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

Především osoby, které prodělaly covid-19 ve vážnějších stadiích, jsou ohroženy dlouhodobými následky i po odeznění nemoci. S jakými problémy se u postcovidových pacientů setkáváte nejčastěji?

Mezi nejčastější příznaky značící, že je po prodělaném onemocnění něco špatně, patří dušnost a celkově problémy s kvalitou dýchání jak v klidu, tak po určité fyzické zátěži. Kromě dušnosti bývají typické také bolesti na hrudi, blokády žeber, bolesti hrudní páteře a celých zad, zvýšená únava, brnění či bolesti končetin, deprese a úzkosti. Všechny tyto symptomy, které člověku brání v obvyklé výkonnosti, lze v rámci komplexní rehabilitace vyléčit. Řešením je komplexní postcovidová rehabilitace, která vrací pacienta po prodělané nemoci zpět do aktivního života i do výkonnostního sportu.

Jak taková rehabilitace probíhá?

Rehabilitace se řídí potřebami každého jednotlivce. Individuální plán terapie sestaví fyzioterapeut vždy v souladu s potížemi a fyzickým stavem pacienta. Základem rehabilitace je respirační terapie, která se zaměřuje na obnovu zdravého dechového stereotypu, posílení dechové kapacity plic, snížení či odstranění chrapotu, problémy s vykašláváním a znovuobnovení dynamiky hrudního koše a celého těla. Dále terapie využívá dynamická, silová a vytrvalostní cvičení, která například uvolňují hrudník zablokovaný od kašle, prohlubují dechovou vlnu, posilují bránici, svaly trupu, končetin i vnitřní orgány. U dětí využíváme zábavné hry, kdy například foukáním do brčka posouvají vpřed papírovou housenku.

Platí, že se s následky covidu-19 lépe vypořádají mladí aktivní jedinci a starší ročníky mají rehabilitaci náročnější?

Ne vždy. Ovšem je pravda, že jakékoli problémy pohybového ústrojí, kterým lidé ještě před onemocněním covidem-19 nevěnovali pozornost, se po prodělání nemoci násobí a musí se řešit. Délka rehabilitace tak velmi závisí na kondici pacienta. Fyzioterapeut se v úvodu terapie seznámí s anamnézou pacienta, průběhem jeho onemocnění, zaznamená informace o dalších případných přidružených potížích, poté prozkoumá změny dechu při fyzické zátěži, sleduje polohy, které pacient špatně toleruje a kdy naopak se mu nejlépe dýchá. Následuje kineziologický rozbor se zaměřením na vyšetření dýchání a minimálně šestiminutový zátěžový test – chůze. Díky těmto poznatkům určí fyzioterapeut ideální kombinaci rehabilitačních konceptů a metod, které ho co nejrychleji vrátí k předešlým činnostem, ke sportu nebo jeho koníčkům.

Rehabilitace je vždy nejpřínosnější do 14 dnů po odeznění nemoci. Co když ale pacient přijde například po roce i déle, kdy jeho dechové potíže přetrvávají?

Respirační fyzioterapie je vhodná pro všechny, kdo pociťují jakékoliv příznaky i měsíce po onemocnění (anebo bez zjevné příčiny). Může to být neschopnost se plně nadechnout, nižší výkonnost při sportu kvůli zadýchávání, vyšší únava nebo chrapot. Také lidé s lehkým průběhem respirační nemoci mohou poté zaznamenat narušení normálního chodu svého těla, všímat si vyšší dušnosti vleže na zádech, při chůzi do schodů, častá bývá bolest či tlak na hrudníku a pocit sevření. Ovládnout správný dech už pro mnohé není tak jednoduché, ale dá se s tím pracovat a získat svoji fyzickou kondici zpět.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj:  Rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou, Cert. MDT, Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - aktivace hlubokého stabilizačního systému + brániční dýchání

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu

Články, které by vás mohly zajímat

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

V tomto článku se dozvíte informace o míčkování neboli míčkové facilitaci podle české fyzioterapeutky Zdeny Jebavé.

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Dech vytváří most mezi tělem a myslí. Pokud se změní stav mysli, změní se i dýchání. Chcete se dozvědět více o dýchání?

Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

V tomto článku se dozvíte více o hatha józe nejen v souvislosti s léčbou astmatu bronchiale.

Covid-19 (příznaky, diagnostika, průběh, postkovidová terapie)

Prodělali jste nemoc Covid-19, ale stále máte problémy s dýcháním? Přečtěte si, jak může fyzioterapie pomoci.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s bránicí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už několik let problémy s bránicí. Svírání a tím způsobované zhoršené dýchání. Dále mám výrůstky na páteři. Je možné, že tyto problémy jsou způsobeny právě tímto problémem? Můžete mi pora…