Akupresura, akupunktura

AkupresuraSetkali jste se někdy s východními prvky v medicíně? Zajímá Vás alternativní přístup v péči o zdraví? Slyšeli jste o akupunktuře? Máte s ní osobní zkušenosti nebo Vás láká, ale představa vpichu jehel Vám je nepříjemná? Potom by Vás mohla zaujmout akupresura.

Akupunktura i akupresura jsou významnou součástí tradiční orientální lidové medicíny. Nevíme, kdy přesně vznikla a zda byl k léčení použit vpich jehly (akupunktura), zahřátí ohněm (ignipunktura) nebo tlak prstu (akupresura).

Symbol jin-jangFilozofický základ obou technik je založen na dvou základních principech existence světa a všech jevů – jin a jang. Tyto dva prvky jsou obsaženy ve všech jevech světa – v živé i neživé přírodě, jeden nemůže být bez druhého, oba dva musí být v rovnováze. Dojde-li k poruše této rovnováhy, dojde i poruše funkce tohoto jevu. Pro člověka by tato nerovnováha znamenala nemoc či poruchu funkce orgánu nebo orgánové soustavy. Principy jsou vyjádřeny v každém orgánu, tkáni i buňce; orgány duté jsou jangové, orgány plné jinové. Aby však byl každý z těchto orgánů v rovnováze, má i svou část jinovou/jangovou. Horní část těla je vyjádřena principem jang, dolní polovina těla principem jing. Graficky tuto rovnováhu, která pro člověka znamená harmonii a zdraví, znázorňuje tzv. Monáda.

V životě člověka pak rozlišujeme 4 stupně rovnováhy v systému zdraví-nemoc:

 • 1) Úplná rovnováha mezi jinem a jangem v systému – plné zdraví, pocit klidu a optimismus, spokojenost s tělesným stavem i stav vnitřní vyrovnanosti.

 • 2) Rovnováha není porušená, ale není ideální/úplná. Tento stupeň vyjadřuje normální lidský život, „horší a lepší dny“. Příkladem jsou malé nevolnosti, různé obtíže, na které se dokážeme adaptovat a pokládáme je za stav zdraví (únava z práce, určité nepohodlí v oblasti krční či bederní páteře po dlouhém sezení v práci…).

 • 3) Hranice fyziologické (tzn. přirozené) míry nerovnováhy, která se navenek projevuje jako nemoc se svými symptomy a charakteristickým obrazem. Energie člověka je v přebytku nebo (častěji) nedostatku. Jeden z principů již převažuje nad druhým.

 • 4) Stav, kdy jeden z principů zaniká, zatímco druhý převáží definitivně a nezvratně. Stav jinu a jangu již nelze žádným zásahem ovlivnit, rovnováhu nelze obnovit (funkce zaniká).

AkupresuraProtože při akupunktuře se pro stimulací bodů užívá akupunkturní jehla, dochází k poruše integrity kůže. Tato technika patří do rukou lékaře a dalších odborníků.

Naopak s akupresurou se můžete setkat právě u fyzioterapeuta, který ji může použít například jako doplněk k dalším používaným technikám při léčbě Vašich obtíží. V některých případech si můžete pomoci stlačením správných bodů i sami.

Akupresurní body

Akupresurní body jsou místa na povrchu kůže okrouhlého tvaru o průměru asi 0,1–5 mm. Jejich podrážděním (tlakem) lze vyvolat určitou specifickou (tzv. reflexní) odpověď. Zkušený vyšetřující vnímá pod svými prsty malou prohlubeninu v povrchu kůže, jejíž vrstva je ztenčená až do oblasti podkoží. Tyto body mohou být teplejší než okolní tkáně. Často se nachází v místech větvení cév a nervů, v blízkosti důležitých nervových pletení a v místech s nápadně větším prokrvením.

AkupresuraJednotlivé body mají svůj zvláštní význam a podle jejich účinků je rozdělujeme do několika kategorií:

 • Body s celkovým účinkem – mají silný účinek, působí celkově na organismus a jsou nadřazeny ostatním bodům.
 • Body speciální (mistrovské) – často stačí použití tohoto jednoho bodu k akutní pomoci.
 • Poplašné a souhlasné body – slouží k diagnostice, v případě patologie jsou citlivé až bolestivé.
 • Body první pomoci – přináší rychlou úlevu.
 • Body luo – body vyrovnávající energii mezi spárovanými dráhami.

K jejich lokalizaci se používá tradiční míra, tzv. cun (jeho desetinou je fen). Přesná místa bodů jsou určována podle počtu cunů od určitého bodu na povrchu těla.

V praxi se nejčastěji užívá cun individuální, který je pro každého jednotlivce jiný. Jeden cun představuje šířku palce nebo délku prostředního článku ukazováku ošetřovaného jedince.

AkupresuraVšechny akupresurní body leží na akupresurních dráhách. Na našem těle těchto drah existuje celkem 14. 12 z nich jsou dráhy párové (polovina z nich je jangová, polovina jinová, podle toho, zda patří k dutým či plným orgánům) a 2 jsou nepárové (přední střední – dráha zrození, zadní střední – dráha vládnoucí).

Lékař či terapeut při sezení body volí do určitých sestav (postupů je hned několik) tak, aby byla sestava co nejúčinnější a zároveň obsahovala co nejméně bodů.

Dále je zajímavé, že akupunkturní body se často shodují s tzv. spoušťovými body (triggerpointy), které popisuje západní medicína. K jejich ošetření běžně používáme různé techniky měkkých tkání (např. postizometrickou relaxaci či ischemickou presuru) i rázovou vlnu.

Jak si můžete pomoci sami

Často stačí stimulace pouze jednoho správně zvoleného bodu. Některé z nich můžete vyzkoušet i Vy.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Prst (nejčastěji ukazovák) položte bříškem posledního článku na pokožku v místě akupresurního bodu tak, aby střed bříška ležel ve středu bodu. Dbejte, abyste prst do pokožky nijak nevrývali a aby tlak směřoval kolmo. Tlak na bod držte asi 1–2 minuty.

Příklady některých bodů:

 • Bod č. 4 – dráhy tlustého střeva (tračníku): nachází se na ruce, mezi palcem a ukazovákem (v řase mezi 1. a 2. záprstní kůstkou). Používá se při bolestech krční páteře (CB syndromu), ale i horečce. Pozor, nepoužívá se při graviditě a během menstruace!
 • Bod č. 6 – dráhy osrdečníku: nachází se 2 cuny nad zápěstní rýhou z dlaňově strany ruky. Používá se při neklidu, podráždění a nervozitě.
 • Bod č. 7 – dráhy plic: nachází se jeden a půl cunu nad zápěstní rýhou na palcové straně ruky. Používá se při popáleninách a hojení ran.
 • Bod č. 60 – dráhy močového měchýře: nachází se za zevním kotníkem mezi kostí a Achillovou šlachou. Používá se při bolestech hlavy.

Kontraindikace akupresury

 • Bolesti nejasného původu, které se opakují a přetrvávají
 • V těhotenství
 • Stavy vyčerpání, selhání srdce, hořečnaté stavy
 • Na místech s porušenou pokožkou a na místech akutních zánětů kůže, podkoží i žil

Relativní kontraindikace

 • Maligní nádorová onemocnění
 • Infekční choroby

 

Autor: Mgr. Petra Fialová, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení pronátorů předloktí

Jedná se o cvičení pro protažení pronátorů předloktí (svaly předloktí,…

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Prováděním tohoto cviku uvolníte svalové napětí na přední a zevní…

Stoj na balanční podložce kulaté

Balanční cvičení pro správné držení těla a napřímení páteře. Jedná…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

youtube Protažení (

Protažení ("autoPIR") extenzorů předloktí a ruky

youtube Protažení plosky nohy (plantární fascie)

Protažení plosky nohy (plantární fascie)

Vaše otázky a odpovědi

Léčba zlomeniny člunkové kosti

OTÁZKA: Dobrý den,způsobil jsem si zraněni zápěstí. Člunková kost se mi nehojí ani po šesti měsících a lékař doporučuje další operaci proximální karpektomií. Chci se zeptat, zda není nějaký jiný způsob léčby než totální znehybnění zápěstí.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,v rámci…

Kýla stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci TEP - 8 měsíců. Po odstranění stehů jsem zjistila na konci jizvy poměrně dost velkou bouli na vnější fascii stehenního svalu. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o pooperační hematom a že se v…

Metoda Therasuit

Otázka: Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Zaujala mě metoda Therasuit. Zajímalo by mě, jestli se tato metoda používá i u dospělých osob. Předem moc děkuji za odpověď. Odpověď Dobrý den,ano, Therasuit je možné využít i u…

Mohlo by Vás zajímat

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetickým problémem, ale je spojena s celou řadou zdravotních komplikací - například kardiovaskulárních, metabolických, hormonálních,…

Oslabené pánevní dno nejen po porodu

Mnoho žen má během těhotenství problém s oslabením pánevního dna. S postupným růstem plodu se musí tělo ženy rozšířit a připravit na…

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin…

Řekli o nás

Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Martin Maxa - zpěvák
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody