Co způsobuje že se hned po aplikaci RV snižuje bolest v léčené tkáni?

Patologie bolesti

 • Svalová bolest je jednou z nejčastějších příčin muskuloskeletálních postižení vyžadujících léčbu.
 • Akutní bolest má ochrannou funkci, zatímco chronická bolest má výrazný dopad na psychiku pacienta.
 • Chronická bolest je charakterizována trváním delším než 6 měsíců a může se stát rezistentní na léčbu.
 • Bolest vzniká přenesením signálu ze svalu do centrální nervové soustavy tenkými pomalými nervovými vlákny.
 • Svalová bolest se může přenášet do okolních měkkých tkání či kostí – to je způsobeno nociceptivními signály vyvolanými v daném míšním segmentu, které dále zvyšují dráždivost neuronů zadních rohů míšních.
 • Nakonec dochází k centrálnímu zvýšení citlivosti.

Fokusovaná rázová vlna

Má efekt na tkáň:

 • Zvýšení tlakových gradientů (160 MPa/mm), tlak, napětí a střižné síly vedou k iritaci a stimulaci buněk mechanickou deformací cytoskleletu. To v těle spouští biochemické procesy podporující hojení.

Radiální rázová vlna

Má efekt na tkáň:

 • Radiální rázová vlna (RSW) způsobuje oscilace (kmitání) v tkáních, které vedou ke zlepšení mikrocirkulace a zvýšení metabolické aktivity.

Aplikace rázové vlny do svalů

Cílem aplikace rázové vlny do svalu je zmírnění bolesti, snížení svalového napětí a protažení svalu. Efekt rázové vlny na svaly se dá jednoduše vysvětlit tak, že reakce vyvolaná v tkáni sníží vliv patofyziologických příčin lokální svalové bolesti.

Mechanizmus působení rázové vlnyPřesný mechanismus účinku rázové vlny při léčbě svalu je stále diskutován, do úvahy připadá několik následujících mechanismů:

 • Mechanická energie aplikovaná kolmo na svalová vlákna má prostorový účinek na sarkomery a oddělení fixovaných aktino-myozinových spojení (uvolnění svalového spasmu -> lepší prokrvení -> snížení bolesti).
 • Vyvolává neovaskularizaci ve spojení kost-šlacha spojenou s časným uvolněním faktorů zprostředkovávajících angiogenezi (novotvorbu kapilár) a proliferačních faktorů (syntázu oxidu dusnatého, růstový faktor cévního endotelu – přítomen při procesu hojení, přitahuje endotelové buňky do poraněného místa a podporuje jejich proliferaci a angiogenezi), které vedou ke zlepšení krevního zásobení a regeneraci tkání.
 • Modulace bolesti díky uvolnění substance P (mediátor bolesti) a CGRP (má vliv na přenos bolesti).
 • Selektivní degenerace nervových autonomních C-vláken (vedou informace o bolesti).
 • Modulace bolesti na základě vrátkové teorie bolesti s tlumením pomalých aferentních C-vláken ze svalů skrze rychlou mechanoreceptivní aferentaci z kožních A-delta vláken.

  Chcete se zeptat?

  Zadejte platný e-mail
  Zvolte kraj
  Napište vzkaz
  Potvrďte, že jste člověk.
 • Rázová vlna způsobuje formaci mikrofraktur a mikrotraumat a eventuálně vede k aktivitě osteoblastů a zvýšenému hojení kostí.
 • Rázová vlna tiší bolest díky hyperstimulační analgézii (tlumení bolesti díky stimulaci nervových vláken velkého průměru skrze techniky jako je akupunktura, akupresura, ledování apod.).
 • Mechanismus rázové vlny zřejmě způsobuje kaskádu interakcí mezi fyzickým impulzem a tkání, jak je zobrazeno v obrázku.

Výzkum ukazuje, že Fokusovaná rázová vlna – FSW má terapeutický potenciál při léčbě neurologických onemocnění (např. Parkinsonova choroba). Působí na zvýšení propustnosti hematoencefalické bariéry, a tak dochází k lepší průchodnosti farmak s velkými molekulami (antibiotika, chemoterapeutika apod.). Efekt zvýšené průchodnosti hematoencefalické bariéry je navíc vratný, tudíž můžeme i snížit riziko možných infekcí. Tento potenciál je potřeba prozkoumat v dalších studiích.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroje: Myofascial Syndromes & Trigger Points, Markus Gleitz, 2011
An Overview of Shock Wave Therapy in Muskuloskeletal Disorders, Ching-Jen Wang, MD, 2003
Fokusovaná rázová vlna způsobuje otevírání hematoencefalické bariéry, Yi Kung et al., 2017

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Řešení problému s erekcí pomocí rázové vlny

Otázka: Dobrý den, je mi 30 let a mám problémy s erekcí. Chci se zeptat, jak u Vás probíhá kompletní vyšetření a aplikace rázové vlny? Nyní problém řeším to užíváním cialisu 20mg, ale už to brát nechci a rád bych…

Patní ostruha a rázová vlna

Otázka: Dobrý den,chtěl bych se informovat o rázové vlně na patní ostruhu. Chodil jsem na rehabilitice a moc to nepomohlo. Stále to bolí. Odpověď: Dobrý den,patní ostruha je jedním z nejčastějších problémů, které přivádějí klienty do našich ordinací. Řada z…

Spondylóza a její léčba

Otázka: Dobrý den,mám problém s krční páteří, na RTG vyšetření mi byla zjištěna deformační spondylosa - jemné osteofyty dorzálně, meziobratlové prostory zachovány. Nemám žádanku od lékaře a nevím, zda je nutné ji mít, protože jsem u VZP a s tou bohužel…

Mohlo by Vás zajímat

Indikace a kontraindikace Rázové vlny

Přednosti terapie Rázovou vlnou Při výběru nejvhodnější léčebné metody jsou samozřejmě nejdůležitější možné kontraindikace. Dalším neméně důležitým kritériem je pak…

Fyzikální podstata rázové vlny

Rázová vlna je aperiodický a nelineární děj, jež se šíří prostředím jako jeden silný tlakový pulz s nerovnoměrným, téměř "skokovým"…

Historie Rázové vlny

Metoda léčby Rázovou vlnou, známá také pod anglickým názvem jako ESWT – Extracorporeal Shock Wave Therapy (německy Stosswellentherapie), má poměrně…

Řekli o nás

FYZIOklinika v tisku
FYZIOklinika v tisku FYZIOklinika v tisku Napsali o nás v tisku: Ve FYZIOklinice se kromě přímé pomoci klientům od bolesti snažíme informovat veřejnost o nejrůznějších zdravotních tématech. V rámci tištěných médií poskytujeme rozhovory do těchto novin a časopisů:   Deník Metro Fyzioterapeuti. Je jich málo. Fyzioterapie.…
Hodnocení - Instagram
Hodnocení - Instagram Hodnocení - Instagram Některé z Vás jsme okouzlili svým přístupem natolik, že se rozhodli nám poděkovat prostřednictvím svých Insta Stories. Dělá nám velkou radost Vám pomoci a vědět při tom, že to co děláme má smysl!Rádi se s Vámi o pár Vašich příběhů,…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty