Opěrkový syndrom – "whiplash trauma"

Víte, že až polovina dopravních nehod způsobí cestujícím poranění hlavy a krku? Slyšeli jste už o tzv. opěrkovém syndromu nebo whiplash traumatu? Tento syndrom se nemusí spojovat pouze s autonehodami. Může být následkem i běžných sportovních úrazů. V tomto článku se o těchto zvláštních problémech dozvíte více.

Šlehnutí bičem

"Opěrkovému syndromu" se z angličtiny dostalo pojmenování "bičové trauma", protože celá řada obtíží je způsobená rychlým pohybem připomínajícim šlehnutí bičem. Představte si simulaci autonehody a pohyb krku, který se děje při prudkém nárazu. Silou setrvačnosti hlava nadále pokračuje v pohybu dopředu. Při prudkém zpomalení a zastavení pohybu nastává trhnutí dopředu a následné odražení dozadu. Náraz přitom vůbec nemusí nastat ve vysoké rychlosti, moment sily vyvinutý na krční páteř je devastujíci již při rychlosti 30–40 km/h. Nejde přitom jen o úrazy v autě. Stejný pohyb můžete zažít úrazem na kole, při pádu z koně nebo na lyžích.

Opěrkový syndromZrádnost "whiplash traumatu" spočívá v tom, že bezprostředně po nehodě žádné zranění evidentní není. Žádná krev neteče, neobjeví se ani modřiny ani zlomeniny. Zdánlivě máte pocit, že se nic nestalo a více tomu nevěnujete pozornost.

Charakterizovat ho můžeme jako distorzi páteře (podvrtnutí), s možným poškozením vazů v okolí obratů, mikrotrhlinami ve svalech, posunem obratlů a plotének, otokem okolních měkkých struktur, vytvořením reflexních změn v záhlaví, náhlým oddálením obratlů a ostatních struktur od sebe. To vše může způsobovat narušení rovnováhy.

Variabilita projevů je obsáhlá, jelikož intenzita a mechanika úrazu je u každého jiná. Pokud jste však překonali úraz a sledujete u sebe některý z těchto projevů, pravděpodobně i Vy trpíte opěrkovým syndromem:

  • Bolesti hlavy, krku, ramen a zad

  • Nevolnost, pocit na zvracení, slabost - hlavně při činnostech s předklonem hlavy

  • Tinnitus (pískání v uších), jiné problémy se sluchem 

  • Závratě, nestabilita a poruchy rovnováhy

  • Neoblomná únava bez zjevného důvodu

  • Poruchy zraku, zdvojené vidění, rozmazané vidění, omezení zorného pole,...

  • Slabost rukou, ztížená koordinace, narušená jemná motorika

  • Psychické problémy, deprese, úzkosti, náladovost, frustrace,...

Velkou nevýhodou tohoto problému je, že je těžko diagnostikovatelný. Pokud úrazem není způsobený výhřez a posun obratlů, CT a MRI žádný funkční problém neodhalí. Lidé zasažení touto diagnózou tak začínají maraton od lékaře k lékaři a jsou považováni za blázny. Často je konečný verdikt lékařů hodnocený jako problém z psychických příčin.

Další možnosti v diagnostice nabízí přístroj Tetrax. Je to diagnostický přístroj na snímání funkčního stavu pacientazaměřuje se na zachytávání nejjemnějších odchylek stability. Jeho cílem je určit původ a zdroj těchto odchylek. Vyšetření trvá 6 minut a je bezbolestné. Poskytuje tak možnost odhalit i funkční poruchu krční páteře způsobenou úrazem.

Dalšími funkčními vyšetřovacími testy je možné zjistit úroveň a rozsah poškození. Ty může provést rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, chiropraktik a specializovaný fyzioterapeut.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Možnosti léčby:

Zmírnění whiplash syndromu je možné dosáhnout nastavením opěrky v autě. Její výška by měla být zároveň s temenem hlavy nebo trochu výše. Nastavení opěrky by mělo být možné tak, aby byla od Vaší hlavy vzdálená max. 5 cm, ne více. Fenomén "šlehnutí bičem" se tak minimalizuje, jelikož se rozsah zpětného pohybu zmenší.

Manipulační léčba a mobilizace jsou možností návratu posunutých obratlů, zablokovaných skloubení a podvrtnuté krční páteře. Mechanickou metodou podle McKenzie je možné ovlivňovat posuny meziobratlových plotének a bolesti vystřelující až do rukou. K dispozici je celá řada manuálních relaxačních technik na uvolnění měkkých struktur ztuhlých následkem traumatu. Patří k nim techniky měkkých tkání, postizometrická relaxace, masáže a různé další metody.

Podívejte se na nabídku terapeutických metod ZDE.

Regeneraci je možné napomoci kinesiotapingem, konrétně lymfatickou technikou na podporu metabolismu látek a přirozeného procesu hojení. Svalovou technikou je možné ovlivnit taktéž napětí svalů a dosáhnout tak uspokojivých účinků v terapii bolesti. Narušenou statiku krční páteře je možné podpořit stabilizačním tapingem.

Pozitívní účinky má i použití Rázové vlny, která může být úspěšnou v léčbě chronických i akutních bolestí krku a hlavy ve spojitosti s opěrkovým syndromem.

Trénink rovnováhy a stability je možné provádět formou senzomotorické stimulace na labilních plošinách a ovlivňovat tak postavení hlavy, krku a rovnovážných ústrojí, které jsou za to zodpovědné.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: http://whiplash.cz/cs/tetrax/

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Brügger koncept - Aplikace horké role na šíji

Co je cílem techniky: úleva od bolesti šíje uvolnění přetížených…

Uvolnění napětí v oblasti "ohryzku"

Co je cílem techniky: Pomoci při problémech s polykáním, čelistí…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Zadní protažení šíje

youtube

Manuální FaceLifting

youtube

Brügger koncept - Aplikace horké role na šíji

Mohlo by Vás zajímat

Blokáda krční páteře – akutní bolest šíje

Probudili jste se ráno, nemůžete otočit hlavu na jednu stranu a ukrutná bolest Vás drží ve strnulé pozici? Řeč je…

Paréza lícního nervu

3. 2. 2015 nás akutně vyhledala klientka, říkejme jí paní Alena, s pravostrannou parézou lícního nervu (nervus facialis). Jedná se…

Problémy související s infarktem

Prodělali jste Vy nebo Vaši blízcí v nedávné době srdeční infarkt? Máte představu, co se stane s Vašim tělem po prodělaném infarktu…

Vaše otázky a odpovědi

Potíže s palcem

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda je, prosím, možné, že jde o de Quervainovu nemoc, když mám potíže s palcem již několik roků. Někdy se jedná až o otoky a pak zase zlepšení, ale v podstatě je stav stále stejný.…

Lékaři mi nevěří mou bolest

OTÁZKA: Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu. ODPOVĚĎ: Dobrý den,s bolestí jsme schopni Vám…

Lupání čelistního kloubu

Otázka: Dobrý den,Před týdnem jsem zaznamenal při jídle lupání levého čelistního kloubu, zatím bez bolesti. Ve spánku občas zabolí levé ucho. Jsem objednán na stomachirurgickou poradnu, ale až na listopad. Poradíte, co do té doby?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,problémy čelistního kloubu…

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma