Opěrkový syndrom – "whiplash trauma"

Ohodnotit tento článek
(2 hlasů)

Víte, že až polovina dopravních nehod způsobí cestujícim poranění hlavy a krku? Slyšeli jste už o tzv. opěrkovém syndromu nebo whiplash traumatu? Tento syndrom se nemusí spojovat pouze s autonehodami. Může být následkem i běžných sportovních úrazů. V tomto článku se o těchto zvláštních problémech dozvíte více.

Šlehnutí bičem

"Opěrkovému syndromu" se z angličtiny dostalo pojmenování "bičové trauma", protože celá řada obtíží je způsobená rychlým pohybem připomínajícim šlehnutí bičem. Představte si simulaci autonehody a pohyb krku, který se děje při prudkém nárazu. Silou setrvačnosti hlava nadále pokračuje v pohybu dopředu. Při prudkém zpomalení a zastavení pohybu nastává trhnutí dopředu a následné odražení dozadu. Náraz přitom vůbec nemusí nastat ve vysoké rychlosti, moment sily vyvinutý na krční páteř je devastujíci již při rychlosti 30–40 km/h. Nejde přitom jen o úrazy v autě. Stejný pohyb můžete zažít úrazem na kole, při pádu z koně nebo na lyžích.

Opěrkový syndromZrádnost "whiplash traumatu" spočívá v tom, že bezprostředně po nehodě žádné zranění evidentní není. Žádná krev neteče, neobjeví se ani modřiny ani zlomeniny. Zdánlivě máte pocit, že se nic nestalo a více tomu nevěnujete pozornost.

Charakterizovat ho můžeme jako distorzi páteře (podvrtnutí), s možným poškozením vazů v okolí obratů, mikrotrhlinami ve svalech, posunem obratlů a plotének, otokem okolních měkkých struktur, vytvořením reflexních změn v záhlaví, náhlým oddálením obratlů a ostatních struktur od sebe. To vše může způsobovat narušení rovnováhy.

Variabilita projevů je obsáhlá, jelikož intenzita a mechanika úrazu je u každého jiná. Pokud jste však překonali úraz a sledujete u sebe některý z těchto projevů, pravděpodobně i Vy trpíte opěrkovým syndromem:

  • Bolesti hlavy, krku, ramen a zad

  • Nevolnost, pocit na zvracení, slabost - hlavně při činnostech s předklonem hlavy

  • Tinnitus (pískání v uších), jiné problémy se sluchem 

  • Závratě, nestabilita a poruchy rovnováhy

  • Neoblomná únava bez zjevného důvodu

  • Poruchy zraku, zdvojené vidění, rozmazané vidění, omezení zorného pole,...

  • Slabost rukou, ztížená koordinace, narušená jemná motorika

  • Psychické problémy, deprese, úzkosti, náladovost, frustrace,...

Velkou nevýhodou tohoto problému je, že je těžko diagnostikovatelný. Pokud úrazem není způsobený výhřez a posun obratlů, CT a MRI žádný funkční problém neodhalí. Lidé zasažení touto diagnózou tak začínají maraton od lékaře k lékaři a jsou považováni za blázny. Často je konečný verdikt lékařů hodnocený jako problém z psychických příčin.

Další možnosti v diagnostice nabízí přístroj Tetrax. Je to diagnostický přístroj na snímání funkčního stavu pacientazaměřuje se na zachytávání nejjemnějších odchylek stability. Jeho cílem je určit původ a zdroj těchto odchylek. Vyšetření trvá 6 minut a je bezbolestné. Poskytuje tak možnost odhalit i funkční poruchu krční páteře způsobenou úrazem.

Dalšími funkčními vyšetřovacími testy je možné zjistit úroveň a rozsah poškození. Ty může provést rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, chiropraktik a specializovaný fyzioterapeut.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Možnosti léčby:

Zmírnění whiplash syndromu je možné dosáhnout nastavením opěrky v autě. Její výška by měla být zároveň s temenem hlavy nebo trochu výše. Nastavení opěrky by mělo být možné tak, aby byla od Vaší hlavy vzdálená max. 5 cm, ne více. Fenomén "šlehnutí bičem" se tak minimalizuje, jelikož se rozsah zpětného pohybu zmenší.

Manipulační léčba a mobilizace jsou možností návratu posunutých obratlů, zablokovaných zkloubení a podvrtnuté krční páteře. Mechanickou metodou podle McKenzie je možné ovlivňovat posuny meziobratlových plotének a bolesti vystřelující až do rukou. K dispozíci je celá řada manuálních relaxačních techník na uvolnění měkkých struktur ztuhlých následkem traumatu. Patří k nim techniky měkkých tkání, postizometrická relaxace, masáže a různé další metody.

Podívejte se na nabídku terapeutických metod ZDE.

Regeneraci je možné napomoci kinesiotapingem, konrétně lymfatickou technikou na podporu metabolismu látek a přirozeného procesu hojení. Svalovou technikou je možné ovlivnit taktéž napětí svalů a dosáhnout tak uspokojivých účinků v terapii bolesti. Narušenou statiku krční páteře je možné podpořit stabilizačním tapingem.

Pozitívní účinky má i použití Rázové vlny, která může být úspěšnou v léčbě chronických i akutních bolestí krku a hlavy ve spojitosti s opěrkovým syndromem.

Trénink rovnováhy a stability je možné provádět formou senzomotorické stimulace na labilních plošinách a ovlivňovat tak postavení hlavy, krku a rovnovážných ústrojí, které jsou za to zodpovědné.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: http://whiplash.cz/cs/tetrax/

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Vaše otázky a odpovědi

banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…