Opěrkový syndrom – "whiplash trauma"

Víte, že až polovina dopravních nehod způsobí cestujícím poranění hlavy a krku? Slyšeli jste už o tzv. opěrkovém syndromu nebo whiplash traumatu? Tento syndrom se nemusí spojovat pouze s autonehodami. Může být následkem i běžných sportovních úrazů. V tomto článku se o těchto zvláštních problémech dozvíte více.

Šlehnutí bičem

"Opěrkovému syndromu" se z angličtiny dostalo pojmenování "bičové trauma", protože celá řada obtíží je způsobená rychlým pohybem připomínajícim šlehnutí bičem. Představte si simulaci autonehody a pohyb krku, který se děje při prudkém nárazu. Silou setrvačnosti hlava nadále pokračuje v pohybu dopředu. Při prudkém zpomalení a zastavení pohybu nastává trhnutí dopředu a následné odražení dozadu. Náraz přitom vůbec nemusí nastat ve vysoké rychlosti, moment sily vyvinutý na krční páteř je devastujíci již při rychlosti 30–40 km/h. Nejde přitom jen o úrazy v autě. Stejný pohyb můžete zažít úrazem na kole, při pádu z koně nebo na lyžích.

Opěrkový syndromZrádnost "whiplash traumatu" spočívá v tom, že bezprostředně po nehodě žádné zranění evidentní není. Žádná krev neteče, neobjeví se ani modřiny ani zlomeniny. Zdánlivě máte pocit, že se nic nestalo a více tomu nevěnujete pozornost.

Charakterizovat ho můžeme jako distorzi páteře (podvrtnutí), s možným poškozením vazů v okolí obratů, mikrotrhlinami ve svalech, posunem obratlů a plotének, otokem okolních měkkých struktur, vytvořením reflexních změn v záhlaví, náhlým oddálením obratlů a ostatních struktur od sebe. To vše může způsobovat narušení rovnováhy.

Variabilita projevů je obsáhlá, jelikož intenzita a mechanika úrazu je u každého jiná. Pokud jste však překonali úraz a sledujete u sebe některý z těchto projevů, pravděpodobně i Vy trpíte opěrkovým syndromem:

  • Bolesti hlavy, krku, ramen a zad

  • Nevolnost, pocit na zvracení, slabost - hlavně při činnostech s předklonem hlavy

  • Tinnitus (pískání v uších), jiné problémy se sluchem 

  • Závratě, nestabilita a poruchy rovnováhy

  • Neoblomná únava bez zjevného důvodu

  • Poruchy zraku, zdvojené vidění, rozmazané vidění, omezení zorného pole,...

  • Slabost rukou, ztížená koordinace, narušená jemná motorika

  • Psychické problémy, deprese, úzkosti, náladovost, frustrace,...

Velkou nevýhodou tohoto problému je, že je těžko diagnostikovatelný. Pokud úrazem není způsobený výhřez a posun obratlů, CT a MRI žádný funkční problém neodhalí. Lidé zasažení touto diagnózou tak začínají maraton od lékaře k lékaři a jsou považováni za blázny. Často je konečný verdikt lékařů hodnocený jako problém z psychických příčin.

Další možnosti v diagnostice nabízí přístroj Tetrax. Je to diagnostický přístroj na snímání funkčního stavu pacientazaměřuje se na zachytávání nejjemnějších odchylek stability. Jeho cílem je určit původ a zdroj těchto odchylek. Vyšetření trvá 6 minut a je bezbolestné. Poskytuje tak možnost odhalit i funkční poruchu krční páteře způsobenou úrazem.

Dalšími funkčními vyšetřovacími testy je možné zjistit úroveň a rozsah poškození. Ty může provést rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, chiropraktik a specializovaný fyzioterapeut.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole
Změnit obrázek
Opište prosím čísla z obrázku

Možnosti léčby:

Zmírnění whiplash syndromu je možné dosáhnout nastavením opěrky v autě. Její výška by měla být zároveň s temenem hlavy nebo trochu výše. Nastavení opěrky by mělo být možné tak, aby byla od Vaší hlavy vzdálená max. 5 cm, ne více. Fenomén "šlehnutí bičem" se tak minimalizuje, jelikož se rozsah zpětného pohybu zmenší.

Manipulační léčba a mobilizace jsou možností návratu posunutých obratlů, zablokovaných skloubení a podvrtnuté krční páteře. Mechanickou metodou podle McKenzie je možné ovlivňovat posuny meziobratlových plotének a bolesti vystřelující až do rukou. K dispozici je celá řada manuálních relaxačních technik na uvolnění měkkých struktur ztuhlých následkem traumatu. Patří k nim techniky měkkých tkání, postizometrická relaxace, masáže a různé další metody.

Podívejte se na nabídku terapeutických metod ZDE.

Regeneraci je možné napomoci kinesiotapingem, konrétně lymfatickou technikou na podporu metabolismu látek a přirozeného procesu hojení. Svalovou technikou je možné ovlivnit taktéž napětí svalů a dosáhnout tak uspokojivých účinků v terapii bolesti. Narušenou statiku krční páteře je možné podpořit stabilizačním tapingem.

Pozitívní účinky má i použití Rázové vlny, která může být úspěšnou v léčbě chronických i akutních bolestí krku a hlavy ve spojitosti s opěrkovým syndromem.

Trénink rovnováhy a stability je možné provádět formou senzomotorické stimulace na labilních plošinách a ovlivňovat tak postavení hlavy, krku a rovnovážných ústrojí, které jsou za to zodpovědné.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: http://whiplash.cz/cs/tetrax/

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Uvolnění svalů krku

Ukázka fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalů přední strany šíje, při…

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i migrén apod.

Jedná se o ukázku fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalu v…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Brügger koncept - Příprava horké role

youtube

Zadní protažení šíje

youtube

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně

Mohlo by Vás zajímat

Stabilizace ramenního pletence s posilovací gumou

Zaměříme se na soubor jednoduchých a účinných cviků, založených na aktivaci svalových spirál. Ukážeme si cvičení k prevenci a korekci…

Vaše nejčastější dotazy o kinesiotapingu

1. Co přesně je kinesiotaping a k čemu slouží? Kinesiotaping je moderní neinvazivní (není nebezpečná) metoda, která ovlivňuje napětí svalů,…

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

V dnešní době velmi častého výskytu sedavých zaměstnání se více než kdy jindy objevuje u řady lidí bolest bederní a…

Vaše otázky a odpovědi

Míčkování

Otázka: Dobrý den,Dostala jsem doporučení na metodu míčkování pro své děti, syny – 5,5 let a 4 měsíce. Starší syn od doby co navštěvuje školku neustále bojuje s kašlem a rýmou a mladší to od něho chytá.Bylo by to pro…

Špatný došlap na nohu při sportu

OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

Whiplash syndrom

Otázka: Dobrý den, syn před rokem utrpěl zranění krční páteře na pouťové atrakci. Doc. Hahn klasifikoval jeho stav jako whiplash, syn absolvoval rehabilitace, lázeňskou léčbu. Stav se mu zhoršuje ve vlnách. Trpí častými blokádami c1 a c2, má stavy na…

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Návody na cvičení
Jak se u nás léčit zdarma