Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích - léčba

Ohodnotit tento článek
(4 hlasů)

Vznik úrazu kolene a ošetření na ortopedii

Dospělá žena ve věku 34 let upadla na in-line bruslích (2. 5. 2013) při snaze vyhnout se 2 maminkám s kočárky, které se procházely v dráze pro bruslaře.

Při pádu došlo k rotaci kolene, při níž klientka cítila bolest na vnitřní straně kolene a na pohmat i v okolí pod čéškou a v oblasti pod čéškovým vazem uvnitř kolene. Klientka popisovala též pocit nestability v koleni, jakoby při chůzi chrupavky kolenního kloubu lehce po sobě klouzaly.

Na vyšetření u ortopeda nebyla vyloučena ruptura (roztržení) předního zkříženého vazu (LCA) ani poškození menisku, neboť funkční testy pro tato poškození byly pozitivní. Koleno však samo o sobě nebylo výrazně bolestivé, přesto velmi otékalo. Klientka byla odeslána na RTG (rentgenové) vyšetření. Na MRI (magnetické rezonanci), která by 100% potvrdila rupturu (roztržení) LCA (předního zkříženého vazu) či poškození menisků a postranních vazů, odeslána nebyla.
Lékař doporučil klid na lůžku, koleno ledovat a polohovat ve vyšší pozici.

První návštěva

K nám do FYZIOkliniky došla klientka ještě týž den. Z vyšetření nám vyšly testy také pozitivní pro poškození LCA (předního zkříženého vazu) a vnitřního menisku. Bolestivost kolene již byla výraznější vzhledem ke stále rostoucí kolenní náplni (otoku). Bolestivost kloubu se zvyšovala i díky zvýšenému ochrannému napětí addukotrů (přitahovačů) stehna.

Na koleno jsme aplikovali funkční tape (elastickou bavlněnou pásku) - lymfatickou technikou, pro snížení otoku kolenního kloubu a další pro zvyšení stability kolenního kloubu. Zároveň jsme použili tape (elastickou bavlněnou pásku) pro snížení svalového napětí adduktorů (přitahovačů) a krejčovského svalu na stehně.

Druhá návštěva 3. 5. 2013

Protože jde o akutní úraz, pozvali jsme si klientku i následující den, abychom podchytili a stimulovali co nejrychleji regeneraci tkání.

Klientka ten den popisovala jen lehký otok kolenního kloubu a výraznější bolest na vnitřní straně kolene. Stav hodnotila jako stabilizovaný a již se nezhoršující. Chůze byla možná o francouzských berlích v plném odlehčení bez zatížení dolní končetiny. V noci jí bolest budila, což ji nutilo během noci nohu různě polohovat.

Naměřili jsme omezení hybnosti do flexe (ohnutí kolene) 98 st. a extenze (natažení kolene) 5 st. Test na mediální (vnitřní) meniskus byl pozitivní. Zapojili jsme tedy klientku do lymfodrenážních kalhot, aplikovali opět funkčí tape (elastickou ballněnou pásku) pro lymfodrenáž, stabilizaci kolene i snížení svalového napětí. Tentokrát jsme aplikovali i Fokusovanou rázovou vlnu na mediální (vnitřní), ventrální (přední) i laterální (zevní) stranu kolene.

Klientka však musela 4. 5. 2013 pracovat (popocházení, sed i stoj + cca 300 km jízda vozem), noha byla tedy lehce v zátěži. Klientka pociťovala lehkou bolestivost během dne, nicméně rozsah kloubu byl v plné hybnosti. Večer po návratu bylo koleno lehce oteklé a bolestivé, ne však nijak výrazně. Následující den byl stav setrvalý.

6. 5. 2014 však znovu cítila výraznější otok a bolestivost a odhadovala omezenou hybnost kolenního kloubu od 0-120 st.

Třetí - šestá návštěva

7. 5. 2013 se ještě bolestivost kolenního kloubu zvětšila a hybnost kolene byla mezi 5 st. - 90 st. Aplikovali jsme tedy znovu Fokusovanou rázovou vlnu v rozsahu celého kolenního kloubu, přístrojovou lymfodrenáž na 2 hodiny a také lymfotape na stehno do tříselných uzlin a do podkoleních uzlin. Následující den byla opět použita Fokusovanoá rázová vlna a lymfodrenáž na 3 hodiny rozložené do 2 bloků ráno a večer. Lymfotape byl znovu aplikován od kolene po tříselné uzliny.

9. 5. 2013 cítila klientka výraznou úlevu, koleno bylo volnější, nebolestivé, klek na něm sice bolel a nevydržela klečet dlouho, ale rozsah hybnosti kolene byl volnější ke 110 st. flexe (ohnutí).

V pátek 10. 5. 2013 klientka necítila bolest ani otok, aplikovali jsme "čerstvý" lymfotape na koleno a stehno. Klientka zkusila lehce běhat i skákat, ale necítila žádnou nestabilitu kolene, bolest, ani napětí měkkých tkání. Pro jistotu jsme po víkendu aplikovali ještě jednou Fokusovanou rázovou vlnu a přístrojovou lymfodrenáž.

Závěrečné zhodnocení efektivity terapie

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Terapie po úrazu kolene proběhla velice rychle, přestože zpočátku vyšetření vypovídalo o poškození předního zkříženého vazu a poškození menisků, po více jak týdnu se však cítila klienta téměř plně zdráva. Běhu se s respektem věnovala pozvolna, aby se bolest znovu neopakovala.
Tento případ dokazuje, že pomocí Fokusované a radiální rázové vlny v kombinaci s přístrojovou lymfodrenáží může být terapie akutních poúrazových stavů velice efektivní a rychlá v porovnání se standartně vedenou rehabilitací, magnetoterapií, ultrazvukem apod., pomineme-li fakt, že by předpis k rehabilitaci pravděpodobně dostala od lékaře až po několika týdnech klidového režimu.

Bohužel terapii pomocí rázové vlny nehradí žádná ze zdravotních pojišťoven a klient je tedy nucen hradit si ji sám. Nicméně efektivita a rychlost této léčby bezesporu vyrovná finanční ztrátu způsobenou dlouhodobou pracovní neschopností. Postup této terapie hodnotíme jako velmi rychlé zhojení měkkých tkání v kolenním kloubu bez následků. Musíme ale upozornit, že terapie začala v den úrazu, probíhala de facto denně a proto měla klientka největší šanci na rychlé uzdravení.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu

Také rádi sportujete? Dáváte si často do těla? Posilujete a mnohdy své tělo šidíte o důkladný a pravidelný strečink/protažení a dostatek času pro regeneraci po sportovním výkonu? Jste si toho vědomi a i přesto na to stále nedbáte? Zahráváte si…

Terapeutický postup u sportovní gymnastky

SPORTOVNÍ GYMNASTKA PAVLÍNA RAMPOUCHOVÁ Pavlína Rampouchová je sportovní gymnastka a svému koníčku se věnuje již 13 let. Začínala trénovat v Poděbradech, poté v Kolíně, kde má nyní 5 - 6 tříhodinových tréninků týdně. Zpočátku trénovala jen tak pro radost, ale…

Moderní léčba a fyzioterapie distorze (zvrknutí) kotníku

Vznik úrazu a ošetření na ortopedii Student věnující se basketbalu si dne 6.11.2012 podvrkl při doskoku levý kotník, který vedl k okamžité výrazné bolesti v oblasti zevního kotníku, vzniku otoku a následného promodrání (hematom). RTG snímky prováděné ještě téhož večera…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Moderní léčba a fyzioterapie distorze (zvrknutí) kotníku

Vznik úrazu a ošetření na ortopedii Student věnující se basketbalu si dne 6.11.2012 podvrkl při doskoku levý kotník, který vedl k okamžité výrazné bolesti v oblasti zevního kotníku, vzniku otoku a následného promodrání (hematom). RTG snímky prováděné ještě téhož večera…

Natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu

Také rádi sportujete? Dáváte si často do těla? Posilujete a mnohdy své tělo šidíte o důkladný a pravidelný strečink/protažení a dostatek času pro regeneraci po sportovním výkonu? Jste si toho vědomi a i přesto na to stále nedbáte? Zahráváte si…

Cvičení mimiky při pazéze nervus facialis

Přečtěte si též: Paréza lícního nervu Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek Tyto cviky vykonávejte po návštěvě fyzioterapeuta a doporučení cvičit doma mimické svaly. Na jejich provedení potřebujete pouze židli a místo před zrcadlem. Důležité je cviky provádět co…

Vaše otázky a odpovědi

banner navody mob
banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…