Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích - léčba

Ohodnotit tento článek
(4 hlasů)

Vznik úrazu kolene a ošetření na ortopedii

Dospělá žena ve věku 34 let upadla na in-line bruslích (2. 5. 2013) při snaze vyhnout se 2 maminkám s kočárky, které se procházely v dráze pro bruslaře.

Při pádu došlo k rotaci kolene, při níž klientka cítila bolest na vnitřní straně kolene a na pohmat i v okolí pod čéškou a v oblasti pod čéškovým vazem uvnitř kolene. Klientka popisovala též pocit nestability v koleni, jakoby při chůzi chrupavky kolenního kloubu lehce po sobě klouzaly.

Na vyšetření u ortopeda nebyla vyloučena ruptura (roztržení) předního zkříženého vazu (LCA) ani poškození menisku, neboť funkční testy pro tato poškození byly pozitivní. Koleno však samo o sobě nebylo výrazně bolestivé, přesto velmi otékalo. Klientka byla odeslána na RTG (rentgenové) vyšetření. Na MRI (magnetické rezonanci), která by 100% potvrdila rupturu (roztržení) LCA (předního zkříženého vazu) či poškození menisků a postranních vazů, odeslána nebyla.
Lékař doporučil klid na lůžku, koleno ledovat a polohovat ve vyšší pozici.

První návštěva

K nám do FYZIOkliniky došla klientka ještě týž den. Z vyšetření nám vyšly testy také pozitivní pro poškození LCA (předního zkříženého vazu) a vnitřního menisku. Bolestivost kolene již byla výraznější vzhledem ke stále rostoucí kolenní náplni (otoku). Bolestivost kloubu se zvyšovala i díky zvýšenému ochrannému napětí addukotrů (přitahovačů) stehna.

Na koleno jsme aplikovali funkční tape (elastickou bavlněnou pásku) - lymfatickou technikou, pro snížení otoku kolenního kloubu a další pro zvyšení stability kolenního kloubu. Zároveň jsme použili tape (elastickou bavlněnou pásku) pro snížení svalového napětí adduktorů (přitahovačů) a krejčovského svalu na stehně.

Druhá návštěva 3. 5. 2013

Protože jde o akutní úraz, pozvali jsme si klientku i následující den, abychom podchytili a stimulovali co nejrychleji regeneraci tkání.

Klientka ten den popisovala jen lehký otok kolenního kloubu a výraznější bolest na vnitřní straně kolene. Stav hodnotila jako stabilizovaný a již se nezhoršující. Chůze byla možná o francouzských berlích v plném odlehčení bez zatížení dolní končetiny. V noci jí bolest budila, což ji nutilo během noci nohu různě polohovat.

Naměřili jsme omezení hybnosti do flexe (ohnutí kolene) 98 st. a extenze (natažení kolene) 5 st. Test na mediální (vnitřní) meniskus byl pozitivní. Zapojili jsme tedy klientku do lymfodrenážních kalhot, aplikovali opět funkčí tape (elastickou ballněnou pásku) pro lymfodrenáž, stabilizaci kolene i snížení svalového napětí. Tentokrát jsme aplikovali i Fokusovanou rázovou vlnu na mediální (vnitřní), ventrální (přední) i laterální (zevní) stranu kolene.

Klientka však musela 4. 5. 2013 pracovat (popocházení, sed i stoj + cca 300 km jízda vozem), noha byla tedy lehce v zátěži. Klientka pociťovala lehkou bolestivost během dne, nicméně rozsah kloubu byl v plné hybnosti. Večer po návratu bylo koleno lehce oteklé a bolestivé, ne však nijak výrazně. Následující den byl stav setrvalý.

6. 5. 2014 však znovu cítila výraznější otok a bolestivost a odhadovala omezenou hybnost kolenního kloubu od 0-120 st.

Třetí - šestá návštěva

7. 5. 2013 se ještě bolestivost kolenního kloubu zvětšila a hybnost kolene byla mezi 5 st. - 90 st. Aplikovali jsme tedy znovu Fokusovanou rázovou vlnu v rozsahu celého kolenního kloubu, přístrojovou lymfodrenáž na 2 hodiny a také lymfotape na stehno do tříselných uzlin a do podkoleních uzlin. Následující den byla opět použita Fokusovanoá rázová vlna a lymfodrenáž na 3 hodiny rozložené do 2 bloků ráno a večer. Lymfotape byl znovu aplikován od kolene po tříselné uzliny.

9. 5. 2013 cítila klientka výraznou úlevu, koleno bylo volnější, nebolestivé, klek na něm sice bolel a nevydržela klečet dlouho, ale rozsah hybnosti kolene byl volnější ke 110 st. flexe (ohnutí).

V pátek 10. 5. 2013 klientka necítila bolest ani otok, aplikovali jsme "čerstvý" lymfotape na koleno a stehno. Klientka zkusila lehce běhat i skákat, ale necítila žádnou nestabilitu kolene, bolest, ani napětí měkkých tkání. Pro jistotu jsme po víkendu aplikovali ještě jednou Fokusovanou rázovou vlnu a přístrojovou lymfodrenáž.

Závěrečné zhodnocení efektivity terapie

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Terapie po úrazu kolene proběhla velice rychle, přestože zpočátku vyšetření vypovídalo o poškození předního zkříženého vazu a poškození menisků, po více jak týdnu se však cítila klienta téměř plně zdráva. Běhu se s respektem věnovala pozvolna, aby se bolest znovu neopakovala.
Tento případ dokazuje, že pomocí Fokusované a radiální rázové vlny v kombinaci s přístrojovou lymfodrenáží může být terapie akutních poúrazových stavů velice efektivní a rychlá v porovnání se standartně vedenou rehabilitací, magnetoterapií, ultrazvukem apod., pomineme-li fakt, že by předpis k rehabilitaci pravděpodobně dostala od lékaře až po několika týdnech klidového režimu.

Bohužel terapii pomocí rázové vlny nehradí žádná ze zdravotních pojišťoven a klient je tedy nucen hradit si ji sám. Nicméně efektivita a rychlost této léčby bezesporu vyrovná finanční ztrátu způsobenou dlouhodobou pracovní neschopností. Postup této terapie hodnotíme jako velmi rychlé zhojení měkkých tkání v kolenním kloubu bez následků. Musíme ale upozornit, že terapie začala v den úrazu, probíhala de facto denně a proto měla klientka největší šanci na rychlé uzdravení.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Na naše pracoviště se na podzim 2012 dostal klient trpící dlouhodobými bolestmi bérce, které se v průběhu 20 let stupňovaly. Příčinou bolestí byl chronický zánět holenní kosti a měkkých částí bérce, který nereagoval na žádnou (ani specifickou) antibiotickou léčbu. V…

Cvičení mimiky při pazéze nervus facialis

Přečtěte si též: Paréza lícního nervu Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek Tyto cviky vykonávejte po návštěvě fyzioterapeuta a doporučení cvičit doma mimické svaly. Na jejich provedení potřebujete pouze židli a místo před zrcadlem. Důležité je cviky provádět co nejvíce symetricky…

Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

Pro jednoduché vysvětlení účinků fokusované rázové vlny na svalově kostěný (muskuloskeletální) aparát, využiji Vaší představivosti. Jde o působení fyzikální síly stimulující kostní buňky a kostní trámčinu (vláknité útvary, které tvoří v tkáních podpůrnou síť), která zpevňuje kost. JAK MŮŽE POMOCI…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Cvičení mimiky při pazéze nervus facialis

Přečtěte si též: Paréza lícního nervu Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek Tyto cviky vykonávejte po návštěvě fyzioterapeuta a doporučení cvičit doma mimické svaly. Na jejich provedení potřebujete pouze židli a místo před zrcadlem. Důležité je cviky provádět co nejvíce symetricky…

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Na naše pracoviště se na podzim 2012 dostal klient trpící dlouhodobými bolestmi bérce, které se v průběhu 20 let stupňovaly. Příčinou bolestí byl chronický zánět holenní kosti a měkkých částí bérce, který nereagoval na žádnou (ani specifickou) antibiotickou léčbu. V…

Terapeutický postup u sportovní gymnastky

SPORTOVNÍ GYMNASTKA PAVLÍNA RAMPOUCHOVÁ Pavlína Rampouchová je sportovní gymnastka a svému koníčku se věnuje již 13 let. Začínala trénovat v Poděbradech, poté v Kolíně, kde má nyní 5 - 6 tříhodinových tréninků týdně. Zpočátku trénovala jen tak pro radost, ale…

Vaše otázky a odpovědi

banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…