Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Nemůžete zvednout ruku nad hlavu, například když si chcete učesat vlasy?

Příčiny vzniku bolesti

Biceps a jeho šlacha bývají velmi často postiženy tendinózou – degenerativním postižením šlachy nebo tendinitidou – zánětem šlachy. Onemocnění šlach je nejčastější poruchou měkké tkáně, se kterou se v praxi setkáváme a díky moderním fyzioterapeutickým metodám Vám dokážeme nabídnout účinné řešení.

Krátkodobé i dlouhodobé přetěžování svalu, např. při sportu, jednostranné práci, nevhodném tréninku, apod., se projeví nejprve jako otok, který ani nemusí být pouhým okem patrný, a následně se v tomto místě sníží prokrvení, což může vést až ke vzniku ischemického zánětu. Zánět se projeví bolestí celého ramene a na dotyk je toto rameno teplejší. Bolest může vyvolat i ohýbání lokte a celé paže směrem vzhůru, což bývá doprovázeno i tzv. praskáním či křupáním. Potíže může způsobovat i pohyb paže dozadu např. při zapínání podprsenky, škrábání na zádech apod…

Nejčastěji těmito potížemi trpí sportovci; hráči tenisu či volejbalu přetěžují svaly rychlými tvrdými údery do míče, stejně tak je tomu s tvrdými dopady na dlaně např. při gymnastice. Potíže mívají lidé i po nevhodné pracovní činnosti nebo dlouhodobém zaujetí určité polohy. Mezi rizikové pracovníky patří např. číšníci, kteří drží paži v jedné poloze s ohnutým zápěstím, loketním i ramenním kloubem. Tato poloha přetěžuje dvojhlavý sval pažní (m. biceps brachii), to vede k rozvoji otoku a přetrvávající zátěž může vyústit až ve zmíněný zánět.

Vliv na vznik obtíží bicepsu má i kvalita zapojení svalů kolem lopatky a celkově stabilizačního svalstva celého trupu a šíje.

Jaké vyšetření můžete očekávat?

Při vyšetření pomocí diagnostického ultrazvuku je v měkkých tkáních patrný otok, případně i zánět, které lze touto metodou odlišit od degenerativní příčiny bolestí ramenního kloubu, úrazu měkkých tkání apod.

Pro zpřesnění diagnostiky využíváme specifické vyšetřovací testy, které napomáhají k odhalení hybnosti kloubu nebo provokaci bolesti, čímž se přesněji určí příčina bolesti.

Obvyklé metody léčby a fyzioterapie

Akutní fáze

Akutní onemocnění vzniká po jednorázové náročné stereotypní práci a převažuje zde zánět měkkých tkání. Akutní fáze se projevuje bolestí přetrvávající i v klidu, otokem a zvýšenou teplotou, někdy až zarudnutím.

V této fázi se obvykle doporučuje dodržovat klidový režim. Lékaři předepisují masti či léky na snížení bolestivosti a probíhajícího zánětu.

Pokud je klientovi doporučena péče u fyzioterapeuta, obvykle jde o léčbu pomocí uvolnění měkkých tkání, kde se mohou vyskytovat spoušťové body v oblasti prsního svalu, bicespu brachii (dvojhlavého svalu pažního), tricepsu brachii (trojhlavého svalu pažního) a v oblasti kolem lopatky, šíje a svalů trupu. Spoušťové body a zvýšené napětí svalů chrání ramenní kloub před dalším poškozováním a bolestí. Fyzioterapeut by se měl zaměřit i na funkční změny v oblasti páteře, žeber, lopatky, kloubů paže a ruky. Jde o tzv. „kloubní blokády“, které ovlivňují celkovou pohyblivost ramenního pletence. Po každé terapii je vhodné využít funkčního tapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži) pro prodloužení efektu dané terapie.

Po odeznění akutních projevů je zapotřebí udržet rozsah pohybu celého pletence a zapojení postiženého svalu do funkčních svalových souher a běžných denních úkonů. Je potřeba znovu obnovit stabilitu a maximální pohyblivost ramene; k tomu nám dopomohou techniky jako Vojtova metoda, PNF, DNS, Brunkow. Jde o celostní přístup využívající terapeutické postupy na neurofyziologickém podkladě, tak jak jej zná dnešní moderní fyzioterapie. 

Terapie bude účinná jen tehdy, pokud umožní zapojení paže a ramene do všech úkonů, které jste zvyklí provádět, tak, aby nevznikla žádná omezení. Nejmodernější a zároveň nejrychlejší způsob léčby je terapie kombinovaná s léčbou pomocí rázové vlny. K terapii použijeme nejrůznější pomůcky a moderní techniky, takže se vyhneme nepříjemné a ne vždy nutné operaci, a navíc Vás léčení bude i bavit.

Chronická fáze

K chronickému onemocnění dochází obvykle po nevhodné léčbě akutní bolestivé fáze či při přetrvávající dlouhodobé jednostranné zatěži, která může pomalu vyústit v degeneraci měkkých struktur a ramenního kloubu. Příznaky se projeví jako bolest během zátěže a po ní, místo je bolestivé i na dotek. Obvyklá terapie bývá zdlouhavá a bolestivá. Ne vždy je plně navrácen rozsah kloubu a v některých případech je nemocným nabízeno i operační řešení. Tomuto lze ale předejít včasnou léčbou a případně využitím fokusované rázové vlny.

Léčba fokusovanou rázovou vlnou (ESWT) u nás

Tato léčba spočívá v aplikaci vysokoenergetické fokusované rázové vlny, která je směřována přímo do místa obtíží, kde dokáže cíleně ovlivnit zdroj bolesti (zánět, trigger point – spoušťový bod) a nastartovat přirozené opravné procesy v buňkách. Účinek je okamžitý a trvalý, neboť řeší přímo příčinu bolestí.

Již po první aplikaci začnou bolesti polevovat, v nočních hodinách postupně přestává ramenní kloub bolet a i samotná pohyblivost v rameni se začíná znovu obnovovat. Aby se výsledky dostavily co nejrychleji, je vhodné kombinovat fokusovanou rázovou vlnu s fyzioterapií.

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; P. KOLÁŘ et al., Rehabilitace v klinické praxi, Galén, Praha, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Jemné uvolnění zevní rotace v rameni

Pro zobrazení klikněte na

Protažení tricepsu

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace ramenního pletence s overballem

Články, které by vás mohly zajímat

Základní informace o fyzioterapii

Zajímá Vás obor fyzioterapie? Nevíte, co si pod ním představit? V našem článku se dozvíte základní informace o fyzioterapii.

Bolest paty při došlapu – přetížení fascie chodidla

Trápí Vás ostrá bolest paty při došlapu? Může se jednat o plantární fascitidu. Více se dozvíte v tomto článku.

Posilování vs. fyzioterapie

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi posilováním a cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.

Paréza lícního nervu

Případová studie jedné z našich klientek a informace o možnostech rychlé a efektivní léčby parézy lícního nervu.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest stehenní kosti a kyčelního kloubu

Dobrý den,již třetí noc nespím.Trápí mě bolest stehenní kosti s kýčelním kloubem. Začalo minulý týden, když jsem večer ulehl do postele. Nechtěl jsem volat pohotovost. K lékaři půjdu až zítra. Prosím, chtěl bych se zeptat, zda se…

Zablokovaná krční páteř

Dobrý den,mám u sebe podezření na možnou blokádu krční páteře - problém s omezeným pohybem a občasnou bolestí mě bohužel trápí už téměř celý rok. Rád bych podstoupil vyšetření, ale netuším jak přesně postupovat - totiž, zda mohu p…

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…