Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Beckerova svalová dystrofie (BSD)

Beckerova svalová dystrofie (BSD) patří mezi genetickou poruchu způsobující svalovou slabost. Toto onemocnění je podobná forma známé Duchennovy svalové dystrofie, ale rozdíl je v tom, že její průběh je mírnější, pomalejší (pacienti ztrácí schopnost samostatné chůze kolem 12. - 40. roku), objevuje se později (v průměru okolo 12. roku života) a je zde delší přežívání. 

Symptomy

Ze začátku (okolo 11. roku věku) se dané onemocnění začne projevovat svalovou slabostí (nemocný není fyzicky zdatný, podává na svůj věk podprůměrné výsledky ve sportu) a svalovými křečemi.

V období dospívání se obtíže stupňují a začínají se přidávat obtíže při chůzi, ochabnutí svěračů, úbytek svalové hmoty, ochabnutí hladké svaloviny (srdeční a respirační potíže). A je to právě srdeční selhání, které zapříčiňuje úmrtí u většiny pacientů. Postiženo je tedy převážně svalstvo oblasti pánevního pletence, trupové svalstvo a svalstvo stehenní (atrofie pletencového svalstva končetin patří k prvním obtížím). Častý je také výskyt kontraktur Achillových šlach či loketních kloubů. U téměř 80 % nemocných se objevuje pseudohypertrofie lýtek a dochází také k abnormálnímu zakřivení páteře.

Léčba

V současné době se bohužel dané onemocnění řadí mezi ta nevyléčitelná - neexistuje žádný účinný lék. Nemocní ale mohou své onemocnění podpořit doplňky stravy jako například Koenzymem Q10, který má předpoklad snižovat postižení myokardus rizikem srdeční arytmie a selhání srdce. Další z doplňků je L-karnitin, který by mohl mít vliv na regeneraci svalových buněk po intenzivní fyzické zátěži.

Průběh onemocnění lze zpomalit také pravidelnou rehabilitací. Je důležité si co nejvíce udržet kondici a proto je důležitá pravidelnost, nikoliv nárazové cvičení. Prospěšné mohou být také masáže lýtkových svalů, jejich komprese prostřednictvím nafukovacích kalhot nebo noční dlahy (umožňují mírné protažení lýtkového svalstva). Výše zmíněného se využívá při pociťování svalových křečí, které už začnou být příliš obtěžující.

U terapie se snažíme co nejvíce oddálit imobilitu pacienta a předcházet možným komplikacím tohoto onemocnění. Ortopedická léčba spočívá především v úpravě deformit páteře a kontraktur končetin pro co nejdelší udržení vzpřímeného stoje a chůze. V rámci rehabilitace se zaměřujeme na zvýšení či udržení svalové síly, zlepšení pohybové koordinace, rozsahu pohybu v kloubech, ale i na schopnost relaxace a protažení zkrácených svalových skupin. Především se zaměřujeme na Achilovu šlachu a flexory kyčelních a kolenních kloubů.

Protažení zkrácených svalů je ideální dělat po předchozím prohřátí například parafínovým zábalem. Své nezastupitelné místo má i respirační fyzioterapie. V rámci technik na neurofyziologickém podkladě můžeme využít například Bobath koncept, Vojtův princip reflexní lokomoce, senzomotorickou stimulaci, dynamickou neuromuskulární stabilizaci, apod.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Myotonická dystrofie

Forma svalové dystrofie, která postihuje svaly a další orgány v těle. Co ji způsobuje, jaké má příznaky a jak se léčí?

Kongenitální (vrozené) myopatie

Existuje sedm různých typů vrozené myopatie s určitými odchylkami v symptomech, komplikacích, možnostech léčby a výhledu.

Nervosvalová onemocnění

Co jsou nervosvalová onemocnění, jak vznikají a jak je lze léčit? To vše v našem článku.

Duchennova svalová dystrofie (DSD)

Základní informace o Duchennově nemoci i metody, jak zkvalitnit život jedincům postiženým touto genetickou vadou.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Cviky na zkrácené svalstvo

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…

Spasmus svěrače

Dobrý den,poslední cca 2 - 3 týdny trpím na nedostatečné vyprazdňování. Nucení na stolici je, ale když jdu, tak to skoro nejde. Pracuji tak trochu v oboru, můj tip je stažený konečník či svěrač, možná také břišní svalstvo. By…

Uvolnění napjatého svalstva

Dobrý den,mám problém a potřebovala bych poradit. Před týdnem mi manžel doma masíroval záda, když najednou poznamenal, že mám jeden obratel výrazně vystouplý. Poté co u tohoto obratle silně zatlačil, obratel slyšitelně praskl a zn…