Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolioz v dětském věku

Máte doma ratolest, které stanovil pediatr či ortoped diagnozu skoliozy? Nevíte co si pod tím představit? Co Vás čeká? Jak dítěti pomoci, aby byl jeho vývoj zdravý? Chtěli by jste se dočíst více než Vám napověděl článek Vznik skoliozy, jak ji rozpoznat a jak je možné ji léčit? Ráda bych Vás v tomto úvodním článku o skoliozách provedla zjednodušeným přehledem možností terapie skolios u dětí.

Léčba skolios v dětském věku se řídí podle úhlu zakřivení páteře. Při úhlu hodnoceného např. dle Cobba do 20 stupňů se většinou orientujeme jen na aktivní cvičení, které pomáhá posílit svaly páteře a vyrovnat křivku páteře. Při úhlu nad 20 stupňů se lékaři přiklání ke korzetoterapii a při progresi křivky nad 40 stupňů je dítěti doporučena operace.

Korzetoterapie

CLbrunklekNázor na tento typ terapie skolióz, zda při vyšším stupni skoliózy volit či nevolit terapii pomocí korzetu, se velice liší i mezi zdravotními odborníky. Lékaři se specializací ortopedie se přiklání k názoru, že korzet je nutný při úhlu zakřivení páteře nad 20 stupňů dle Cobba, aby nedošlo k další progresi skoliózy a křivka páteře mohla být pasivně vyrovnána.

Na toto téma bylo provedeno i několik studií, které jako objektivní hodnocení použily RTG snímky. Při této obrazové dokumentaci je sice patrné vyrovnání křívky v 50-60% dětí ihned po nasazení korzetu, avšak v několika letých studiích se ukazuje, že počáteční korekce je jen dočasná.

Z čehož v dlouhodobé studii vyplývá, že průměrné zlepšení křívky při korzetoterapii po cca 5 letech nošení je jen o 2-4stupně v porovnání vůči původnímu úhlu zakřivení páteře. Efektivita je tedy velice nízká. Přičemž je důležité při terapii brát v úvahu i fakt, že korzety ovlivňují i psychosociální vývoj dítěte, které se může cítit s korzetem ve společnosti vrstveníků nepřirozeně. Korzet omezuje dítě v pohyblivosti a ovlivňje jeho dechovou vlnu. Přičemž právě dech a funce bránice má dnes prokázanou nezastupitelnou úlohu v přirozené léčbě.

Z těchto důvodů fyzioterapeuté tuto konzervativní metodu mnohdy neradi vidí a jsou toho názoru, že „kostra“ má být držena aktivitou svalů proti gravitační síle Země. Pokud se držení proti gravitaci Země spolehne na pasivní oporu pomocí korzetu, svaly ztrácí svou funkci, tím nenastává zlepšení, ale naopak dochází k progresi (zhoršení) zakřivení úhlu skoliózy, což některé novější studie také potvrzují.

Fyzioterapie

Z pozice vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta se intenzivně přikláním k terapii vedené na základě pohybového režimu, kdy je posturální systém maximálně správně stimulován a aktivován.

Je tedy bezpodmínečně nutné s dítětem cvičit denně, několikrát a ke cvičení jej pozitivně motivovat. Cvičení je nutné vést zajímavě, tak aby bylo pro dítě zábavné, protože pohybová aktivita bude nutně nekompromisní součástí každého dne.

Doporučuji cvičení vést na neurofyziologickém podkladě, tj. kdy aktivita svalů či svalových řetězců je vybavena na základně pohybových vzorů,  programů, které jsou uložené v centrální nervové soustavě a jsou geneticky podmíněné. Mezi tyto metody lze řadit např. Vojtovu metodu, koncept dle dr. Brüggera, DNS dle Koláře, metodu dle Roswithy Brunkow, senzomotorické cvičení na labilních plochách, cvičení na velkém míči, Kabatovu metodu, ale i jízdu na koni známou jako hippoterapie. Vhodných technik je veliké množství a záleží jen na terapeutovi, jak dokáže techniky volit, kombinovat a účinně zařadit tak, aby výsledek terapie byl co nejefektivnější.

CLvojtazada

Jakou sportovní činnost zvolit?

Terapie by měla být doplněna i mimoškolní pohybovou aktivitou. Z kroužků pro děvčata i chlapce doporučuji tanec typu baletu nebo lidových tanců, kde se děti učí správnému držení těla. Jako nevhodný typ tance považuji např. hip hop, street dance apod. v choreografiích je větší množství doskoků a držení těla v ohnutí páteře s předsunem hlavy. V hodná je i gymnastika (ne vrcholový výkon), horolezectví, …

CLvodadite

Principem musí být cvičení, které není pro páteř jednostranně zatěžující jako např. tenis., lakros, golf,… ale naopak při cvičení dochází ke stimulaci tzv. "zkřížených pohybových vzorů" a hlubokého stabilizačního systému. Nedostatečná funkce hlubokých svalů na páteři způsobuje vadné držení těla a skoliozu. Velice dobře se tyto svaly aktivují při dynamickém pohybu.

Proto vhodně zvolené pohybové kroužky můžete považovat za doplněk k fyzioterapii.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Jako prevenci vzniku skoliozy či její léčbu mohu doporučit i cvičení typu „sokola“ v tělocvičně, kde probíhá všeobecný pohybový rozvoj dítěte. Pro předškolní děti a miminka je vhodné cvičení rodičů s dětmi (organizované např. DDM, mateřskými nebo rodinnými centry).

Mezi vhodné sporty mohu doporučit i plavání. Dnes je již rozšířené povědomí o možnosti plavání dětí od kojeneckého věku. U starších dětí je nutné naučit provádět styly správně. U stylu „prsa“ dítě musí umět vydechovat do vody a nebát se hlavu potopit – splývat. U „kraulu“ je vhodné nadechovat se pod tu paži, na jejíž straně je vrchol zakřivení páteře. Dojde tím k vyrovnání křivky. Styl znak a kraul jsou pro terapii skolióz bezpochyby nejvhodnější.

Jaké kroužky nevolit?

Nedoporučuji ty aktivity, kde dítě dlouhodobě sedí (výtvarný kroužek, keramika, atd.), kde je páteř dítěte vystavena statické zátěži, tedy kdy dochází k minimální posturální aktivivě hlubokého stabilizačního systému.

V případě, že si nejste jisti, zda Vaše dítě cvičí na kroužku v souladu s fyzioterapií, můžete požádat fyzioterapeuta, zda by byl ochotný se na dítě v době kroužku podívat a zhodnotit správnost a kvalitu prováděných cviků/pohybů.

 

NÁVODY NA CVIČENÍ:


 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Zvýšení hybnosti (mobilizace) hrudní páteře a žeber

Toto cvičení pomáhá při bolestech zad, vadného držení těla, dále…

Core Training - Aktivace hlubokého stabilizačního systému + Brániční dýchání

Co je cílem cvičení: aktivace hluboko uložených svalů, držících správné…

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Tento cvik je možné využít k uvolnění blokády prvního žebra,…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Uvolnění thorakolumbální fascie

youtube

Napřímení vleže na břiše

youtube

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji

Mohlo by Vás zajímat

Bolest zad - výhřez meziobratlové ploténky

Trápí Vás bolest zad nebo specifičtěji bolest páteře? Tlačí Vaše meziobratlová destička do páteřního kanálu nebo na kořen nervu, případně…

Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?

Již od prvních krůčků (a v některých případech i dříve) je správný vývoj nohy pozitivně i negativně ovlivněn zvolenou obuví.…

Spondylartróza/Spondylartritida

Nepříjemné bolesti v oblasti bederní páteře se stávají stále častějším problémem postihujícím neustále rostoucí počet naší populace. Ať už se…

Vaše otázky a odpovědi

Rozsáhlé bolesti od kříže až po kolena

OTÁZKA: Dobrý den,můj muž má veliké bolesti od kříže, přes pánev, kyčle a třísla až do stehen a kolen a lékaři nemůžou stále přijít na to, kde je ložisko bolesti. Neporadíte?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,podle popisu odkud kam bolest jde, bych…

Magnetorerapie v těhotenství

OTÁZKY: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc je nebezpečná magnetoterapie na počátku těhotenství? Zda může dojít k potratu nebo jestli mně nebo plodu hrozí větší nebezpečí? Předem moc děkuji. Dobrý den, snažíme se s přítelem o miminko, ale dnes…

Bolest lopatky a hrudi

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda…

Řekli o nás

Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma