(Zdena Jebavá, nar. 1946)
Tato fyzioterapeutická technika byla vypracovaná roku 1993 pro děti trpící astmatem. Hlazením měkkým molitanovým míčkem dochází ke snížení napětí mezižeberních svalů, svalů kolem průdušnic, svalů kolem dýchacích cest. Pomáhá k uvolnění nahromaděného hlenu a snadnému odkašlávání. Tlumí pocity dušnosti a nemožnosti se nadechnout.
Míčkování
Míčková facilitace neboli míčkování je technika vyvinutá českou fyzioterapeutkou Zdenou Jebavou. Masáž a terapie molitanovými míčky, původně vyrobenými pro soft tenis (tzv. líný tenis), pomáhá především astmatickým dětem při zvládání jejich nemoci. Je vhodná též na uvolnění svalů zad, hrudníku, při vadném držení těla, problémech s vedlejšími nosními dutinami apod. Využití této metody se velice rychle rozšířilo i do jiných lékařských odvětví, než je původně zamýšlená dětská pneumologie. Míčkování je využíváno ve fyzioterapii, ortopedii, chirurgii, neurologii i jinde.
K terapii se používají míčky o průměru 5,5 cm pro masáž obličeje a 7,5 cm pro masáž hrudníku. Technika spočívá jednak v rolování dlaní, prsty a zápěstím a dále v tzv. vytírání.
Při léčbě astmatu, cystické fibrózy a jiných vážných plicních onemocnění tato masážní metoda usnadňuje nádech a tlumí výdech. Uvolňuje a protahuje břišní, prsní a krční svaly a svaly pánve, zad a ramenního pletence. Reflexivně navozuje uvolnění hladké svaloviny bronchů (průdušek) a tím dovoluje výdech. Uvolněná bránice dovoluje fyziologickou dechovou vlnu, břišní dýchání, zvýšení dechového objemu a snížení dechové frekvence. Tato metoda využívá teorie akupunkturních bodů a teorie závislosti mezi kontrakcí (stažení svalu) a relaxací (uvolnění svalu).
Míčkování zlepšuje celkovou kondici. Provádí se i masáž obličeje pomocí menšího míčku jako prevence zánětů dutin. První objektivní výsledky jsou zaznamenány teprve po několika měsících pravidelných masáží.
Videoukázka
Psychologický efekt u dětí
Psychoterapeutický efekt závisí na kooperaci a mazlení mezi dítětem a rodičem. Dnes je již prokázaný vliv psychického stresu na zvýšení napětí hladké svaloviny bronchů (plicní cesty), snížení imunity a depresivního působení na dítě. Vzniklá svalová nerovnováha posturálního (nosného) systému v důsledku negativního psychického ladění dítěte nedovoluje provést správnou dechovou vlnu (nádech-výdech).
Efektivita míčkování při nachlazení
Jestliže dítě onemocní nachlazením, chřipkou či bronchitidou, nemusí v případě míčkování užívat tolik antibiotika. Některé astmatické děti nemusí vůbec užívat léky obsahující kortikoidy. Stav dítěte může být stabilizován pouze pravidelným a důsledným cvičením a režimovým opatřením.
U dechových obtíží se snažíme docílit:
- snížení medikamentozní léčby,
- snížení počtu akutních horečnatých onemocnění během speleoterapie (alternativní léčebné metody užívající k léčbě jeskynního klimatu),
- snížení dušnosti během noci,
- zvýšení celkové plicní kapacity,
- zvýšení výdechové síly (měřené v první a druhé sekundě: FEV1, FEV2…),
- vymizení bronchitických šelestů,
- psychoterapeutického efektu zlepšení nálady.
Chcete se zeptat?
V terapii astmatu či jiných dechových obtíží je nezbytné vyškolení rodičů pečujících o nemocné dítě. Masáž se provádí denně po dobu 10 měsíců a poté jednou či dvakrát týdně, pokud je nemoc kompenzovaná (stabilizovaná). Zhorší-li se stav dítěte např. kvůli nachlazení, doporučuje se opět zvýšit četnost masáží, nejlépe je provádět denně.
Použití ve fyzioterapii
Metoda se nyní používá pro snížení svalového napětí v rámci měkkých technik. Našla uplatnění:
- při léčbě artrózy, skoliózy, vadného držení těla, vývojové či získané vady chodidla…,
- v pooperační péči o jizvu (totální náhrady kloubů, břišní a hrudní operace, popáleniny...),
- v rámci senzomotorické stimulace (stimulace nervových zakončení),
- v neurologii (periferní parezy, kořenové léze...).
Metoda je podle paní Jebavé vhodná rovněž:
- u astmatických stavů dětí i dospělých (asthma bronchiale),
- při imunitních defektech,
- při opakovaném zánětu průdušek (obstruktivní bronchitis),
- při opakovaném zánětu hrtanu (laryngotracheitis),
- při senné rýmě,
- při nachlazení i rýmě,
- při ekzému.
Kdy není doporučena:
V případě kožních onemocnění, kdy klient vnímá kontakt míčku negativně. Dále pak u nespolupracujících dětí apod.
Ilustrační fotografie:
Pozn: Většina fyzioterapeutických rehabilitačních technik, zde uvedených, probíhá ve spodním prádle. Fotografie byly pořízeny jako ilustrační pro účely představení klientům FYZIOkliniky na internetu.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie