Brnění pod prsty - "Mortonova noha"

masáže nohou

Setkali jste se již někdy s nepříjemným pocitem v přední části nohy? Pociťujete zvláštní brnění při každém došlapu a nepohodlí v botě? Stává se Vám, že po delší chůzi či dlouhém stání pociťujete palčivou bolest v oblasti nártu, která vystřeluje dále mezi prsty nohy? Ustanou tyto potíže, jakmile se např. posadíte a zujete boty? Příčinou by mohla být diagnóza s názvem Mortonova neuralgie.

Co je to Mortonova neuralgie a jak vzniká?

Mortonova neuralgie neboli metatarzalgie, jak již samotný název napovídá, jde o problém vztahujíci se k nervům. Jedná se tedy o bolest vznikající útlakem a následným zánětem nervu prstů na noze. Útlak nervu je způsobený propadnutou příčnou klenbou a chronickým mechanickým drážděním kostí nártu o nervovou tkáň. Nervová vlákna následně zvětšují svůj objem a bolesti se zvyšují tlakem okolních struktur. Nejčastěji se k tomu dochází mezi 3. a 4. prstem, protože se jedná o nejvíce zatěžované místo při příčně ploché noze. Neustálým drážděním vzniká často zánět, který může bolet už i bez toho, aby jste nohu zatěžovali.

V této souvislosti se často kromě „neuralgie“ (neuron=nerv, algie=bolest) a „metatarzalgie“ (metatarsus=nártní kůstka) popisuje i tzv. neurom, což je jakási zauzlenina na nervu, která je důsledkem výše popsaného.

Proč k tomu dochází a jaké jsou příčiny?

Vyšetření na podoskopu

Příčin útlaku a zánětu nervu existuje hned několik. Velmi často jde o důsledek nošení příliš úzké obuvi, čímž jsou prsty opakovaně a dlouhodobě stlačovány navzájem k sobě a tak může docházet ke tření nártové kosti a plantárního nervu. Právě proto přichází úleva typicky po vyzutí bot. Zhroucení příčné klenby bývá způsobeno např. nadváhou, dědičnou predispozící a jak již bylo výše zmíněno výběrem špatné obuvi (podpatky, úzká špička,..) či ochabnutím nebo naopak přetěžováním vazivového a svalového aparátu nohy, atd. Plochonoží ovlivňuje celé tělo a může souviset s mnohými jinými problémy.

Více informací o tom, co vše může ovlivnit plochá noha a její negativní vlivy, se dozvíte v našem článku ZDE.

Otestujte se, zda máte ploché nohy ZDE: Hodnocení ploché nohy a náprava.

Mortonova neuralgie se častěji vyskytuje v řadách žen mezi 50. až 70. rokem života, případně také u mladších věkových kategorií. Je to tak hlavně proto, že ženy mají biologicky danou nižší pevnost vazivového aparátu a velmi významně k tomu přispívá nepohodlná obuv, kterou jsou ženy ochotné trpět kvůli kráse. Úzká přední část obuvi nedovoluje noze využít svou schopnost rozšířit se při došlapu a snášet zatížení, které je na ni kladeno při chůzi. Vysoký podpatek úplně vylouči patu z opory a téměř celá váha těla se přesune na přední část nohy, hlavně na záprstní kosti.

Příznaky metatarzalgie

Tříbodová opora

Intenzita bolesti se naopak zvyšuje delší chůzí nebo stáním na jednom místě. Velkou roli hraje také zborcení nožní klenby a rozvoj tzv. plochých nohou. Další příčinou mohou být také kostní změny, případně kostní výrůstky. 
Kromě této „zátěžové“ bolesti chodidla, někdy s vystřelováním a brněním do prstů nohy (nejčastěji se jedná o 3. a 4. prst), můžete pociťovat i pohmatovou bolest a lehký otok mezi postiženými hlavičkami kostí (metatarzů). Tyto kosti vyčnívají do plosky a na kůži se objevují otlaky v místě popsaných kůstek. Palec nohy může být vbočený (valgózní) a malík naopak vybočený (varózní).

Zpočátku nemocný trpí bolestmi pouze ojediněle, onemocnění má záchvatovitý charakter (extrémně dlouhé stání, chůze, túry). Pokud však není problém řešen, získává Mortonova neuralgie spíše chronickou povahu (i klidová bolest).

Možnosti léčby

Zde platí především skutečnost, že ve zjištění příčiny se nachází odpověď. Nejprve tedy zkuste zjistit příčinu Vašeho problému a následně odstraňte faktory, které ho způsobují. Dopřejte si dostatečně širokou obuv, dejte prstům volnost a vyhněte se vysokým podpatkům. V akutní fázi zánětu je vhodné nohu méně zatěžovat a využít možnosti rehabilitace na jeho zmírnění. Po odeznění zánětu je potřebné pracovat s příčnou klenbou, aby jste se vyhnuli chronickému přetěžování  a navrácení problému. Nechte nohy co nejvíce "dýchat" a vychutnejte si chůzi na boso.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Léčba Mortonovy neuralgie se samozřejmě odvíjí především od stupně poškození. Pokud je nemoc včas diagnostikována, lékaři doporučují nošení ortopedických stélek s tzv. retrokapitální pelotou (tzv. „srdíčko“) a širší obuv pouze s nízkým podpatkem (max. 3 cm). V obou případech se tak současně řeší problém s příčným plochonožím.
Pro zlepšení stavu, zmírnění bolesti a odeznění zánětu je však zásadní aktivní přístup k terapii, tj. rehabilitace, tedy práci s nohou – jemné masáže, techniky měkkých tkání, mobilizace kloubů nohy, polohování a protahování kontrahovaných svalů nohy a celá řada dalších fyzioterapeutických konceptů a metod, zejména Senzomotorická stimulace dle Jandy a Vávrové a nácvik tzv. Freemanovy malé nohy.
Nejprve je zapotřebí, aby se noha naučila tříbodové opoře a udržení správné podélné i příčné klenby. Následně se zlepšuje propriocepce (vnímání pohybů těla a jeho polohy) na nestabilních plošinách.
Na přítomný zánět nervu lze dále pozitivně působit pomocí Fokusované Rázové vlny doplněné vlnou Radiální kvůli změnám v okolních měkkých tkáních. Tato moderní možnost léčby využívá svých pozitivních účinků i při urychlení regenerace a zmírnění bolesti. Rychlý analgetický efekt má na zmírnění útlaku podpora v podobě tapingu – stažení rozšířené části přednoží. Kinesiotapingem je dosaženo správného postavení příčné klenby a tím i odlehčení záprstních kostí z nervů pod nimi.

V krajních případech (rozvinutější stav nereagující na výše doporučenou terapii a opatření), je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Invazívní formou léčby je operace spočívající v odstranění postižené části nervu. Při této operaci je postižený nerv uvolněn a je pro něj vytvořen větší prostor. Jejím rizikem je však narušení citlivosti při přerušení senzitívních vláken nervu.

Mortonova neuralgie představuje síce problém na malé ploše, ale znepříjemňuje každý krok. Odkládáním problému jen prodloužite čas regenerace a nejen to. Snahou vyhnout se bolesti při chůzi si tělo najde náhradní model chůze. Dlouhodobé křivení nebo chybné jednostranné zatěžování vede k problémům promítajícim se v kolenou, kyčlích, zádech až krku. Pro svoje zdraví a pohodlí se neváhejte obrátit na odborníky včas.

 

 Autor: Mgr. Petra Fialová, FYZIOklinika fyzioterapi s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU

Co je cílem cvičení: zlepšení rovnováhy stabilizace kotníků, kolen, kyčlí…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Stoj na balanční podložce kulaté

Balanční cvičení pro správné držení těla a napřímení páteře. Jedná…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Posílení svalů dolních končetin a stabilizace ve stoji na BOSU

youtube

Cvičení na balanční podložce BOSU - Stoj s rozpažením a rotací trupu

youtube

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Mohlo by Vás zajímat

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších (tinnitus), světélka před očima (skotomy)

V dnešní době se jen těžko hledá člověk, kterého by ani jednou v životě nebolela hlava. Bohužel jsou často bolesti hlavy a…

Reflexní terapie ploskou nohy

Reflexní terapie ploskou nohy je stará metoda založená na poznatku, že na chodidle existuje množství bodů a plošek, které korespondují…

Neuralgie nervus trigeminus (bolest trojklanného nervu)

Trojklanný nerv (odborně nervus trigeminus) je hlavový nerv, který má své centrum v mozkovém kmeni. Je párový (výstup pro levou…

Vaše otázky a odpovědi

Průběh léčby patní ostruhy

Otázka Dobrý den,dnes mi po měsíci trvajících potíží diagnostikovali začínající patní ostruhu. Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s léčením tohoto problému rázovou vlnou a popřípadě odhad počtů aplikací.Lze odhadnout za jakou dobu od aplikace je možné očekávat zlepšení…

Operace vbočeného palce

OTÁZKA: Dobrý den,mám vbočený palec na noze a hlavně kůstku, která dorostla strašlivých rozměrů, je to ta na vnitřní straně nohy, ze strany od palce. Zajímaly by mě bližší informace o operaci, jestli je to složité a jestli bych musela…

Léčba patní ostruhy ve FYZIOklinice

Otázka: Dobrý den.Prosím o informaci, zda je možné u vás ošetřit/vyléčit „ostruhu patní kosti“? Velikost cca. 8 mm. K dispozici je rentgenový snímek.Děkuji  Odpověď: Dobrý den,ano, tento problém obvykle řešíme pomocí rázových vln, které se zdají v této problematice jako…

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma