Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Brnění pod prsty – Mortonova noha

Setkali jste se již někdy s nepříjemným pocitem v přední části nohy? Pociťujete zvláštní brnění při každém došlapu a nepohodlí v botě? Stává se Vám, že po delší chůzi či dlouhém stání pociťujete palčivou bolest v oblasti nártu, která vystřeluje dále mezi prsty nohy? Ustanou tyto potíže, jakmile se posadíte a zujete boty? Příčinou by mohla být Mortonova neuralgie.

Mortonova neuralgie a její vznik

Mortonova neuralgie neboli metatarzalgie, jak již samotný název napovídá, je problém spojený s nervy. Jedná se o bolest vznikající útlakem a následným zánětem nervu prstů na noze. Útlak nervu je způsobený propadnutou příčnou klenbou a chronickým mechanickým drážděním nervové tkáně kostmi nártu. Nervová vlákna následně zvětšují svůj objem a bolesti se zvyšují tlakem okolních struktur. Nejčastěji k tomu dochází mezi 3. a 4. prstem, protože se jedná o nejvíce zatěžované místo při příčně ploché noze. Neustálým drážděním vzniká často zánět, který může bolet i bez zatížení nohy.

V této souvislosti se často kromě neuralgie (neuron – nerv, algos – bolest) a metatarzalgie(metatarsus – nártní kůstka) popisuje i tzv. neurom, což je jakási zauzlenina na nervu, která je důsledkem výše popsaného.

Příčiny

Příčin útlaku a zánětu nervu existuje hned několik. Velmi často jde o důsledek nošení příliš úzké obuvi, čímž jsou prsty opakovaně a dlouhodobě stlačovány navzájem k sobě a tak může docházet ke tření nártové kosti a plantárního nervu. Právě proto přichází úleva typicky po vyzutí bot. Velkou roli hraje také zborcení nožní klenby a rozvoj tzv. plochých nohou. Zhroucení příčné klenby bývá způsobeno např. nadváhou, dědičnou predispozicí, výběrem špatné obuvi (podpatky, úzká špička…) či ochabnutím nebo naopak přetěžováním vazivového a svalového aparátu nohy atd. Plochonoží ovlivňuje celé tělo a může souviset s mnohými jinými problémy. Další příčinou mohou být také kostní změny, případně kostní výrůstky.

Více informací najdete v našich článcích o ploché noze a hodnocení ploché nohy a její nápravě.

Mortonova neuralgie se častěji vyskytuje v řadách žen mezi 50. a 70. rokem života, případně také u mladších věkových kategorií. Je to tak hlavně proto, že ženy mají biologicky danou nižší pevnost vazivového aparátu a velmi významně k tomu přispívá nepohodlná obuv, kterou jsou ženy ochotné trpět kvůli kráse. Úzká přední část obuvi nedovoluje noze využít svou schopnost rozšířit se při došlapu a snášet zatížení, které je na ni kladeno při chůzi. Vysoký podpatek úplně vyloučí patu z opory a téměř celá váha těla se přesune na přední část nohy, hlavně na záprstní kosti.

Příznaky metatarzalgie

Hlavním příznakem je bolest, jejíž intenzita se zvyšuje delší chůzí nebo stáním na jednom místě. Kromě této „zátěžové“ bolesti chodidla, někdy s vystřelováním bolesti a brnění do prstů nohy (nejčastěji se jedná o 3. a 4. prst), můžete pociťovat i pohmatovou bolest a lehký otok mezi postiženými hlavičkami kostí (metatarzů). Tyto kosti vyčnívají do plosky a na kůži se v místě kůstek objevují otlaky. Palec nohy může být vbočený (valgózní) a malík naopak vybočený (varózní).

Zpočátku nemocný trpí bolestmi pouze ojediněle, onemocnění má záchvatovitý charakter (bolest přichází po extrémně dlouhém stání, chůzi, po túrách…). Pokud však není problém řešen, získává Mortonova neuralgie spíše chronickou povahu (bolest se projevuje i v klidu).

Možnosti léčby

Zde platí především skutečnost, že se odpověď nachází ve zjištění příčiny. Nejprve tedy zkuste zjistit příčinu svého problému a následně odstraňte faktory, které ho způsobují. Dopřejte si dostatečně širokou obuv, dejte prstům volnost a vyhněte se vysokým podpatkům. V akutní fázi zánětu je vhodné nohu méně zatěžovat a využít možnosti rehabilitace na jeho zmírnění. Po odeznění zánětu je potřebné pracovat s příčnou klenbou, abyste se vyhnuli chronickému přetěžování a návratu problému. Nechte nohy co nejvíce „dýchat“ a vychutnejte si chůzi na boso.

Léčba Mortonovy neuralgie se samozřejmě odvíjí především od stupně poškození. Pokud je nemoc včas diagnostikována, lékaři doporučují nošení ortopedických stélek s tzv. retrokapitální pelotou (tzv. „srdíčko“) a širší obuv pouze s nízkým podpatkem (max. 3 cm). V obou případech se tak současně řeší problém s příčným plochonožím.

Pro zlepšení stavu, zmírnění bolesti a odeznění zánětu je však zásadní aktivní přístup k terapii, tedy práci s nohou – jemné masáže, techniky měkkých tkání, mobilizace kloubů nohy, polohování a protahování kontrahovaných svalů nohy a celá řada dalších fyzioterapeutických konceptů a metod, zejména senzomotorická stimulace podle Jandy a Vávrové a nácvik tzv. Freemanovy malé nohy. Nejprve je zapotřebí, aby se noha naučila tříbodové opoře a udržení správné podélné i příčné klenby. Následně se zlepšuje propriocepce (vnímání pohybů těla a jeho polohy) na nestabilních plošinách.

Hojení zánětu nervu je možné urychlit pomocí fokusované rázové vlny. Tu je vhodné doplnit terapií vlnou radiální kvůli změnám v okolních měkkých tkáních. Tato moderní možnost léčby využívá svých pozitivních účinků i při urychlení regenerace a zmírnění bolesti. Rychlý analgetický efekt má na zmírnění útlaku podpora v podobě tapingu – stažení rozšířené části přednoží. Kinesiotaping zajistí správné postavení příčné klenby a tím i odlehčení záprstních kostí a nervů pod nimi.

V krajních případech (rozvinutější stav nereagující na výše doporučenou terapii a opatření), je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Invazívní formou léčby je operace spočívající v odstranění postižené části nervu. Při této operaci je postižený nerv uvolněn a je pro něj vytvořen větší prostor. Jejím rizikem je však narušení citlivosti při přerušení senzitivních vláken nervu.

Mortonova neuralgie představuje sice problém na malé ploše, ale znepříjemňuje každý krok. Odkládáním řešení jen prodloužíte čas regenerace a nejen to. Snahou vyhnout se bolesti při chůzi si tělo najde náhradní model chůze. Dlouhodobé křivení nebo chybné jednostranné zatěžování vede k problémům promítajícím se v kolenou, kyčlích, zádech až krku. V zájmu svého zdraví a pohodlí se obraťte na odborníky včas.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Korigovaný stoj na BOSU s pohyby horními končetinami

Články, které by vás mohly zajímat

Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?

Jaké boty jsou vhodné a na co si vše dát pozor, při nákupu pro děti? Více se dozvíte v našem článku.

Sudeckův syndrom

Co je Sudeckův syndrom, jak vzniká, jaké jsou příznaky a možnosti léčby? To vše si přečtětě v následujícím článku.

Koňská noha (PEC)

Slyšeli jste už pojem Pes equinovarus congenitus? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o léčbě.

Péče o chodidla v těhotenství

Během těhotenství je třeba dbát na stimulaci chodidla, aby nevznikla tzv. plochá noha. Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Operace vbočeného palce

Dobrý den,mám vbočený palec na noze a hlavně kůstku, která dorostla strašlivých rozměrů, je to ta na vnitřní straně nohy, ze strany od palce. Zajímaly by mě bližší informace o operaci, jestli je to složité a jestli bych musela po…

Vbočený palec a jeho léčba

Dobrý den,začíná se mi vbočovat palec a stejně tak i mé dceři. Je mi 36 let, dceři teprve 16 měsíců. Chodit začala na roce a krátce poté jsme zpozorovali, že se ji vbočuje palec a nelepší se to. Ráda bych věděla, kam bychom měli j…

Vbočený palec

Dobrý den,ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.Velice děkuji.