Zdravotní rizika spojené s šermem

Jako každý sport i šerm sebou přináší zdravotní rizika. Nicméně než začneme s jejich definicí, měli bychom si říci, že není šerm jako šerm. V tomto článku se budeme věnovat zejména šermu sportovnímu a historickému. Že nevíte jaký je v tom rozdíl? Nezoufejte a čtěte dále.clsermir

Sportovní šerm

Začněme tím známějším. Většina z nás si pod pojmem šerm v dnešní době vybaví sportovce oděné do bílých vest s maskou na hlavě a kordíkem v jedné ruce. Tato představa je v podstatě správná. Jedná se o techniku šermu založenou Španěly a následně rozvíjení v Itálii a Francii. Dnes je nejčastější tzv. Francouzská škola, která je základem pro šerm Olympijský. Jako zbraň zde slouží fleret, kord, nebo šavle. Každá zbraň má svoji podobu a upravuje pravidla boje. Šavle je navíc zbraň nejen bodná, ale i sečná.

Sportovní šerm je sport dosti jednostranný. Využívá se pouze jedna ruka a tělo je vždy otočeno jedním bokem k soupeři. Eliminuje se tak možná zásahová plocha. Díky tomu však dochází k jednostranné zátěži. Ve sportovním šermu se přitom používají především velmi rychlé pohyby, výpady, ústupy, apod. Ve spojení se zrotovaným trupem a jednostranným pohybem vznikají četná rizika pro naše tělo.

Úrazy ve sportovním šermu

Z předešlých řádků už můžeme začít tušit, jaké budu nejčastější úrazy v tomto sportu. Kupodivu zásahy a seky zbraní tvoří tu nejmenší skupinu zranění. Zbraně jsou totiž vždy tupé a ohebné. Přidejme k tomu četné ochranné pomůcky a zjistíme, že až na pár modřin, nemohou tyto zbraně, pokud jsou použity správně, nějak uškodit.

Šermířský loket

Nejčastější vážnější problém sportovních šermířů, který bohužel často vede k zanechání této aktivity zcela, je tendinopatie. Tvoří až 50% všech vážnějších zranění a vztahují se k achillově šlaše, úponu čtyřhlavého svalu stehenního, šlachám palce a zejména k úponům flexorů a extenzorů předloktí. Těm se dokonce pro častý výskyt přezdívá šermířský (tenisový) loket. Jedná se o zánětlivé onemocnění vzniklé na základě dlouhodobého přetížení, nebo opakované traumatizaci. Počátky jsou přitom často mylně zaměňovány za svalovou únavu a s léčbou se začíná až v okamžiku, kdy už se tendinopatie plně rozvine.
Prevencí těchto obtíží je při tom relativně obtížná. Sestává se z důsledného rozcvičení před výkonem sportu, kompenzací jednostranné zátěže, snahou o dokonalou techniku a včasného rozpoznání počínajících problémů.

Úrazy dolních končetin

Další skupinou která si četností nezadá s tendinopatií jsou úrazy kolen, kotníků, svalové zranění a syndromy. Koleno je přitom díky rychlým výpadům nerizikovější oblastí v této kategorii. Zde dochází ke zranění menisků, rupturám zkřížených vazů a přetížení v důsledku svalové dysbalance. Dále následují zranění kotníků a distenze stehenního svalstva.

Prevence zde je obdobná jako v předchozím případě. Kompenzace spojená s dostatečnou přípravou před výkonem.

Historický šerm

Toto téma je trochu složitější. Historický šerm v poslední době totiž nahrazuje spíše výraz HEMA. Tato zkratka skrývá pojem Historical european martial arts. Díky tomu si pod pojem Historický šerm můžeme představit spíše skupinu sportů, například šerm obou ručním mečem, šavlí, dýkou, ale i boj beze zbraně. Navíc, obdobně jako u šermu sportovního i zde existují různé školy určující styl a techniku. Nejrozšířenější je německá a italská.
Ať se jedná o jakýkoliv typ, vždy by měla být na místě náležitá výstroj. Jedná se o šermířskou masku, vestu, rukavice, případně další chrániče.

Úrazy v historickém šermu

Úrazy v historickém šermu a sportovním šermu jsou do jisté míry obdobné. Bodné a sečné rány jsou v důsledku používání značně masivnějších zbraní častější a jejich povaha je vážnější oproti šermu sportovnímu.
Můžeme však říci, že velkou část problémů, která se vyskytuje u šermu sportovního, můžeme nalézt i u šermu historického. Je zde však pár míst, na které bychom si měli při tomto sportu dávat větší pozor. 

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Poranění prstů

Nejvíce při historickém šermu trpí prsty. Ač jsou chráněny rukavicemi, v důsledku špatně provedeného manévru dochází k pohmožděninám, vykloubením i zlomeninám. Existuje dokonce pojem Šermířský prst, který označuje hematom pod nehtovým lůžkem.

S touto kategorií se nedá bohužel nic dělat. Jedinou obranou jsou kvalitní ochranné pomůcky a rozvaha při tréninku.

Bolesti zad

Oproti sportovnímu šermu zde nenalézáme tak výraznou jednostrannost. Dalo by se tedy říci, že HEMA je pro záda zdravější. Bohužel tomu tak není. Musíme si uvědomit, že zde účastníci zápasí s opravdovým mečem, což je několikakilová zbraň. Díky tomu jsou na páteř vyvíjeny mnohem větší rotační síly a vznikají výhřezy disků a bolesti beder. 
Prevence těchto obtíží spočívá v kompenzaci těchto silových a stále asymetrických pohybů ve spojení s posílením středu těla.

Odkryté paže

Třetí nejvíce zasaženou oblastí jsou paže. Když pomineme nějaké ty modřiny a škrábance, najdeme zde překvapivé množství natržených, či zcela prasklých svalů. Nejčastěji pak v oblasti ramenních kloubů. Je to opět z důvodu zacházení s relativně těžkou zbraní. Pokud tedy šermíř nemá stabilní lopatky, či neovládá dobře zbraň, může si snadno poškodit rotátorovou manžetu, nebo přivodit impingement syndrom.
I zde se prevence sama nabízí. Stačí stabilizovat ramenní klouby, před sportem se dostatečně zahřát a následně protáhnout.

Chcete se nás zeptat?

Napište nám, rádi vám poradíme.

Vyplňte své jméno
Vyplňte své příjmení
Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz

Potvrďte, že jste člověk.

Autor: FYZIOklinika.s.r.o.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_European_martial_arts
https://en.wikipedia.org/wiki/Fencing
https://activesafe.ca/fencing/
https://academyoffencingmasters.com/blog/5-common-fencing-injuries-prevent/
https://www.oatext.com/pdf/PMRR-1-115.pdf
https://www.researchgate.net/publication/312081782_Injury_profile_of_Longsword_fencing_in_Historical_European_Martial_Arts
https://www.leonpaul.com/blog/hema-is-a-risky-business/

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Přetrénování

Otázka: Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi…

Výron u aktivního hráče fotbalu

OTÁZKA: Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na zápasy a na tréninky bych kotník tapovala elastickou…

Špatný došlap na nohu při sportu

OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

Mohlo by Vás zajímat

Terapeutický postup u sportovní gymnastky

Sportovní gymnastka Pavlína Rampouchová Pavlína Rampouchová je sportovní gymnastka a svému koníčku se věnuje již 13 let. Začínala trénovat v…

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin…

Co trápí volejbalisty

Sportovci vyhledávají fyzioterapeuty kvůli různým zraněním. Každý sport má své specifické „úrazové vzory“, které vyplývají z rizikových faktorů disciplíny. Díky…

Řekli o nás

FYZIOklinika v rádiích
FYZIOklinika v rádiích FYZIOklinika v rádiích Mluvili s námi v rádiích: Vrchní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT byla již několikrát pozvána do rádií, kde mluvila s moderátory na různá zdravotnická témata. V minulosti vystoupila v těchto rádiích:    Český rozhlas Rozhovor v rádiu Dvojka (Český…
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Ester Janečková - herečka, moderátorka
Ester Janečková - herečka, moderátorka Ester Janečková - herečka, moderátorka „Jsem moc ráda, že jsem FYZIOkliniku navštívila. Hned u vchodu vítají příchozí klienty milé recepční a po celou dobu terapie jsem se cítila velmi příjemně. Měla jsem možnost poznat zde více terapeutů a všichni byli velcí profesionálové a hodně mi…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty