Impingement syndrom - bolest ramene

Máte bolesti ramene? Nemůžete zvednout paži nad hlavu? Bylo Vám řečeno, že máte tzv. impingement syndrom, ale Vy nevíte, co to přesně znamená? V následujícím článku se Vám pokusíme tuto problematiku přiblížit a doporučit Vám i možnosti účinné terapie.

Jde o bolestivé funkční přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu. Dlouhodobé přetěžování může postupně vést od vzniku funkčního problému (přetížení svalů, šlach, tíhových váčků) až do problému strukturálního (trhliny ve svalech, ztráta elasticity vazů, ...), což může přejít do vážného omezení hybnosti ramene až v tzv. zmrzlé rameno.

Příčiny impingemet syndromu

anatomie ramenni kloub

Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Jde o dráždění lig. coracoacromiale (vaz mezi klíční kostí a lopatkou), který je při abdukci (rozpažení) drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.

Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu

Dlouhodobé přetěžování svalstva ramenního pletence je způsobováno zejména nevhodným držením těla a nekvalitním prováděním základních pohybových steretopů v ramenním pletenci. K tomu dnes velmi často dochází při práci (sed u počítače, dlouhé řízení auta, manuální zaměstnání,...). Dále dochází k přetěžování svalstva zejména při sportech, kde je hlavní aktivita prováděna v poloze horních končetin nad hlavou (volejbal, tenis, basketbal, házená, posilovna, atd.) .

Úrazový mechanismus

Nejčastějším úrazem způsobujícím impingement syndrom je pád na rameno - pád na lyžích, z kola, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při tomto úraze dochází k pohmoždění měkkých tkání ramenního pletence. Následkem pohmoždění dochází k otoku a ochrannému zvýšenní napětí ve svalstvu, jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění dochází k postupnému oslabení svalstva ramene, nestabilita ramene a vznik chronické bolesti.

Velmi často také dochází k pohmoždění či poškození rotátorové manžety, jejíž součástí je velmi často bolestivý m. supraspinatus (nadhřebenový sval lopatky). Citlivý na dotyk a bolestivý při pohybech bývá také úpon dlouhé hlavy bicepsu (caput longum m. biceps brachii). Velmi často je také poškozena a na bolest citlivá subacromiální burza (tíhový váček).

Projevy impingement syndromu

Spolu s nepříjemnou bolestí dochází k omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je vnitřní rotace (položení ruky mezi lopatky) v ramenním kloubu oproti zevní rotaci. Při chronických či vážnějších stádiích není možný klidný spánek pro výraznou bolest v oblasti ramene.

I když akutní bolest po úraze či přetížení pozvolna mizí a omezený rozsah pohybu se lepší, je zde nebezpečí, že tento stav přejde do chronicity. Jde v principu o ochranný mechanismus organismu, kdy svaly a měkké tkáné reflexně zvýší své napětí (lidově "zatuhnou"), čímž dochází k reflexní ochraně a stabilizaci poškozeného ramenního kloubu. Tato neuromuskulární reakce brání dalšímu případnému poškozování tkání.

Proto je důležité začít s terapií při potvrzení diagnozy a rameno plnně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak dlouhodobější a složitější a hlavně dlouhodobá bolest omezuje ve výkonu povolání, sportu, běžných denních činnostech apod.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Konzervativní léčba

Při první návštěvě ortopeda je velmi často předepisovaná léčba nesteroidními antirevmatiky (protizánětlivými léky) v podobě tablet, mastí či gelů. Farmaceutické preparáty pouze pomáhají léčit důsledky problému, zmírňují bolest, snižují napětí svalů a zmírňují otok. Většina lékařů doporučí v rámci rehabilitační léčby magnetoterapii, léčbu laserem či ultrazvuk. Tyto metody však nemají valného účinku. Léčba bývá dlouhodobá, bolestivá a unavující. Pokud není pokrok ke zlepšení výrazný, většinou lékař doporučí klientovi operaci.

Fyzioterapie

Kompletní vyřešení příčin problému a tím zabránění přechodu do chronického stavu může však poskytnout pouze komplexní moderní fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou.

Pro snížení svalového napětí, uvolnění tužšího kloubního pozdra, vazů a šlach, volíme tzv. techniky měkkých tkání a mobilizace. Vhodné je i využítí horké role (v případě, že příčinou bolesti není zánět). Pro optimalizaci svalového napětí v tzv. funkčních řetězcích a pro zvýšení rozsahu pohybu v kloubu doporučujeme volit techniky na neurofyziologickém podkladě (Vojtova metoda, Proprioceptivní nervosvalová facilitace, Dynamická neuromuskulární stabilizace, apod.)

V rámci komplexního pohledu si všímáme dalších tzv. funkčních změn v oblasti šíje, lokte, předloktí či ruky, hrudní páteře, žeber ale i pánve. Každá funkční vada má důsledky na vzdálenějších částech těla díky tzv. svalovým řetězcům či smyčkám.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Návody na cvičení - Zmrzlé rameno

Terapie impingement syndromu Rázovou vlnou

Součástí efektivní moderní fyzioterapie, která vede k rychlému vysazení farmakologické léčby a znovunabytí pohyblivosti v ramenním kloubu, je terapie vysokoenergetickou Fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s Radiální rázovou vlnou.

Již po první aplikaci rázové vlny často dochází k úlevě od bolestí a pomalému opětovnému zvýšení rozsahu pohybu v rameni. Rázová vlna se aplikuje 2x - 4x v rozmení 7-14 dnů a často již od první aplikace dochází k úlevě od bolesti nejen v nočních hodinách. Zároveň dochází k postupnému a rychlému zlepšování bezbolestné pohyblivosti ramenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou vedena společně s fyzioterapií, dochází velmi rychle k trvalému vyléčení syndromu.

Velmi dobrým doplňkem terapie je také aplikace kinesiotapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži). Funkční tape i po odchodu z ordinace "pracuje" na postupné optimalizaci svalového napětí, jakého bylo dosaženo fyzioterapeutem na hodině a zároveň stabilizuje ramenní kloub v optimálním postavení. Je tak vhodným pomocníkem v komplexní léčbě imingement syndromu.

     Zevní rotace v rameni      Uvolnění zevních rotátorů ramene -


Autor:
Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů

PROTAŽENÍ NA GYMNASTICKÉM MÍČI Co je cílem cvičení: protažení vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenního kloubu

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení svalů zadní strany trupu

Co je cílem cvičení: zbavení pocitu nekomfortu při pohybu v oblasti ramena úleva od ztuhlosti v oblasti ramena úleva přetaženým a ztaženým svalům v oblasti ramena uvolnění napjatých svalů v oblasti ramena ekonomické zapojení svalů v oblasti ramena do průběhu…

Jemné uvolnění zevní rotace v rameni

Cvičení zevní rotace v rameni je vhodné především v případě ztuhlého kloubního pouzdra, kdy nemůžete vytočit ruku zevně, což bývá způsobeno diagnózou tzv. impingement syndromu, zmrzlého ramene apod. K tomuto cviku budete potřebovat buď závaží na suchý zip, nebo malou PET láhev…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení přední strany ramene

youtube

Core Training - Vzpor neboli "Plank" - Posun skrčeného kolene pod trup

youtube

Cvik pro zevní rotaci v ramenních kloubech, supinaci předloktí

Mohlo by Vás zajímat

Bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Nemůžete zvednout ruku nad hlavu, například projevují se potíže když si chcete učesat vlasy? Pokud Vám ráno bolest ramene činí obtíže při oblékání nebo učesání, může Vaše bolest pocházet pravděpodobně z přetížení svalu na…

Základní informace o fyzioterapii

Víte co je fyzioterapie? Fyzioterapie je mladý obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku, prevenci a terapii funkčních poruch pohybového systému. Prostřednictvím fyzioterapeutických postupů, metodik a technik cíleně ovlivňuje funkce pohybového systému, interních orgánů i funkcí psychických. Uplatnění fyzioterapie Fyzioterapie se…

Zmrzlé rameno – jak léčit moderně a rychleji?

Průvodním jevem pro syndrom zmrzlého ramene jsou silné ostré bolesti ramenního kloubu a paže spolu se silně omezenou hybností v ramenním kloubu. Problémy nastupují s rostoucím věkem a nejsou výjimkou dokonce i nedlouho po dovršení 30 let věku. Pohyb rukou…

Vaše otázky a odpovědi

Bolest ramene a trnutí prstů

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o vysvětleni, mám bolest v pravém rameni a trne mi celá ruka a prsty. ODPOVĚĎ: Dobrý den,bolest v pravém rameni může být způsobena poruchou v krční páteři (obratel C4), ruka až po prsty jsou pak inervované od…

Léčba zmrzlého ramene jinde než u nás

Otázka: Jsem po rehab. cvičení a jelikož nebylo účinné i následné artroskopii pr. rameno z důvodu dlouhodobé bolesti a omezené pohyblivosti. Nyní týden po výkonu mě ortoped zase poslal na rehabilitační cvičení a řekl mi, abych hned po operaci cvičil.…

Impingement syndrom

Otázka: Dobrý den, měla bych pár dotazů k tomuto problému: Impingement syndrom.Již od loňského roku trpím velmi podobnými obtížemi, jak je zde popisováno. Zároveň se rekreačně věnuji badmintonu, což jsou přesně švihy raketou nad hlavou. Letos v dubnu jsem z…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…