Impingement syndrom - bolest ramene

Ohodnotit tento článek
(14 hlasů)

Máte bolesti ramene? Nemůžete zvednout paži nad hlavu? Bylo Vám řečeno, že máte tzv. impingement syndrom, ale Vy nevíte, co to přesně znamená? V následujícím článku se Vám pokusíme tuto problematiku přiblížit a doporučit Vám i možnosti účinné terapie.

Jde o bolestivé funkční přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu. Dlouhodobé přetěžování může postupně vést od vzniku funkčního problému (přetížení svalů, šlach, tíhových váčků) až do problému strukturálního (trhliny ve svalech, ztráta elasticity vazů, ...), což může přejít do vážného omezení hybnosti ramene až v tzv. zmrzlé rameno.

Příčiny impingemet syndromu

anatomie ramenni kloub

Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Jde o dráždění lig. coracoacromiale (vaz mezi klíční kostí a lopatkou), který je při abdukci (rozpažení) drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.

Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu

Dlouhodobé přetěžování svalstva ramenního pletence je způsobováno zejména nevhodným držením těla a nekvalitním prováděním základních pohybových steretopů v ramenním pletenci. K tomu dnes velmi často dochází při práci (sed u počítače, dlouhé řízení auta, manuální zaměstnání,...). Dále dochází k přetěžování svalstva zejména při sportech, kde je hlavní aktivita prováděna v poloze horních končetin nad hlavou (volejbal, tenis, basketbal, házená, posilovna, atd.) .

Úrazový mechanismus

Nejčastějším úrazem způsobujícím impingement syndrom je pád na rameno - pád na lyžích, z kola, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při tomto úraze dochází k pohmoždění měkkých tkání ramenního pletence. Následkem pohmoždění dochází k otoku a ochrannému zvýšenní napětí ve svalstvu, jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění dochází k postupnému oslabení svalstva ramene, nestabilita ramene a vznik chronické bolesti.

Velmi často také dochází k pohmoždění či poškození rotátorové manžety, jejíž součástí je velmi často bolestivý m. supraspinatus (nadhřebenový sval lopatky). Citlivý na dotyk a bolestivý při pohybech bývá také úpon dlouhé hlavy bicepsu (caput longum m. biceps brachii). Velmi často je také poškozena a na bolest citlivá subacromiální burza (tíhový váček).

Projevy impingement syndromu

Spolu s nepříjemnou bolestí dochází k omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je vnitřní rotace (položení ruky mezi lopatky) v ramenním kloubu oproti zevní rotaci. Při chronických či vážnějších stádiích není možný klidný spánek pro výraznou bolest v oblasti ramene.

I když akutní bolest po úraze či přetížení pozvolna mizí a omezený rozsah pohybu se lepší, je zde nebezpečí, že tento stav přejde do chronicity. Jde v principu o ochranný mechanismus organismu, kdy svaly a měkké tkáné reflexně zvýší své napětí (lidově "zatuhnou"), čímž dochází k reflexní ochraně a stabilizaci poškozeného ramenního kloubu. Tato neuromuskulární reakce brání dalšímu případnému poškozování tkání.

Proto je důležité začít s terapií při potvrzení diagnozy a rameno plnně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak dlouhodobější a složitější a hlavně dlouhodobá bolest omezuje ve výkonu povolání, sportu, běžných denních činnostech apod.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Konzervativní léčba

Při první návštěvě ortopeda je velmi často předepisovaná léčba nesteroidními antirevmatiky (protizánětlivými léky) v podobě tablet, mastí či gelů. Farmaceutické preparáty pouze pomáhají léčit důsledky problému, zmírňují bolest, snižují napětí svalů a zmírňují otok. Většina lékařů doporučí v rámci rehabilitační léčby magnetoterapii, léčbu laserem či ultrazvuk. Tyto metody však nemají valného účinku. Léčba bývá dlouhodobá, bolestivá a unavující. Pokud není pokrok ke zlepšení výrazný, většinou lékař doporučí klientovi operaci.

Fyzioterapie

Kompletní vyřešení příčin problému a tím zabránění přechodu do chronického stavu může však poskytnout pouze komplexní moderní fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou.

Pro snížení svalového napětí, uvolnění tužšího kloubního pozdra, vazů a šlach, volíme tzv. techniky měkkých tkání a mobilizace. Vhodné je i využítí horké role (v případě, že příčinou bolesti není zánět). Pro optimalizaci svalového napětí v tzv. funkčních řetězcích a pro zvýšení rozsahu pohybu v kloubu doporučujeme volit techniky na neurofyziologickém podkladě (Vojtova metoda, Proprioceptivní nervosvalová facilitace, Dynamická neuromuskulární stabilizace, apod.)

V rámci komplexního pohledu si všímáme dalších tzv. funkčních změn v oblasti šíje, lokte, předloktí či ruky, hrudní páteře, žeber ale i pánve. Každá funkční vada má důsledky na vzdálenějších částech těla díky tzv. svalovým řetězcům či smyčkám.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Návody na cvičení - Zmrzlé rameno

Terapie impingement syndromu Rázovou vlnou

Součástí efektivní moderní fyzioterapie, která vede k rychlému vysazení farmakologické léčby a znovunabytí pohyblivosti v ramenním kloubu, je terapie vysokoenergetickou Fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s Radiální rázovou vlnou.

Již po první aplikaci rázové vlny často dochází k úlevě od bolestí a pomalému opětovnému zvýšení rozsahu pohybu v rameni. Rázová vlna se aplikuje 2x - 4x v rozmení 7-14 dnů a často již od první aplikace dochází k úlevě od bolesti nejen v nočních hodinách. Zároveň dochází k postupnému a rychlému zlepšování bezbolestné pohyblivosti ramenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou vedena společně s fyzioterapií, dochází velmi rychle k trvalému vyléčení syndromu.

Velmi dobrým doplňkem terapie je také aplikace kinesiotapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži). Funkční tape i po odchodu z ordinace "pracuje" na postupné optimalizaci svalového napětí, jakého bylo dosaženo fyzioterapeutem na hodině a zároveň stabilizuje ramenní kloub v optimálním postavení. Je tak vhodným pomocníkem v komplexní léčbě imingement syndromu.

     Zevní rotace v rameni      Uvolnění zevních rotátorů ramene -


Autor:
Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Co je cílem cvičení: posílení svalů ramen, trupu a pánve zpevnění břišní stěny a hlubokých břišních svalů posílení břišních svalů

Cvičení na závěsném posilovacím systému - Dámský klik

Posilovací cvičení na závěsném posilovacím systému Jungle pro posílení středu těla a paží. Jedná se o klik v závěsu rukou s oporou o kolena. Co je cílem techniky: posílení středu těla a paží

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji

Do je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace hlubokého stabilizačního systému stabilizace celého těla

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení tricepsu

youtube

Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů

youtube

Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Mohlo by Vás zajímat

Zmrzlé rameno – jak léčit moderně a rychleji?

Průvodním jevem pro syndrom zmrzlého ramene jsou silné ostré bolesti ramenního kloubu a paže spolu se silně omezenou hybností v ramenním kloubu. Problémy nastupují s rostoucím věkem a nejsou výjimkou dokonce i nedlouho po dovršení 30 let věku. Pohyb rukou…

Vaše nejčastější dotazy o kinesiotapingu

1. Co přesně je kinesiotaping a k čemu slouží? Kinesiotaping je moderní neinvazivní (není nebezpečná) metoda, která ovlivňuje napětí svalů, šlach, vazů, ať v případě snížení či zvýšení jejího napětí. Jednoduchým principem, kdy fyzioterapeut kinesiotape určitým směrem napne a nalepí…

Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene je větší skupinou obtíží, do níž spadají níže konkrétněji popsané bolestivé syndromy. Nejčastěji postihuje klienty v produktivním věku mezi 40-50 roky. Syndrom v sobě zahrnuje postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu (svaly, šlachy, burzy, vazy,…

Vaše otázky a odpovědi

Bolest ramene po pádu

OTÁZKA: Dobrý den,spadl jsem asi z metrové výšky na pravé rameno. Po třech týdnech, kdy splaskl otok, stále pociťuji bolest v rameni, která vystřeluje až do předloktí. Bolest se hlásí i v noci. Rameno je citlivé při upažení.Co s tím?…

Bolest ramene a trnutí prstů

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o vysvětleni, mám bolest v pravém rameni a trne mi celá ruka a prsty. ODPOVĚĎ: Dobrý den,bolest v pravém rameni může být způsobena poruchou v krční páteři (obratel C4), ruka až po prsty jsou pak inervované od…

Pichlavá bolest vystřelující do ramene

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příliš dlouhé době,…
banner navody mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…