Impingement syndrom - bolest ramene

Ohodnotit tento článek
(11 hlasů)

Máte bolesti ramene? Nemůžete zvednout paži nad hlavu? Bylo Vám řečeno, že máte tzv. impingement syndrom, ale Vy nevíte, co to přesně znamená? V následujícím článku se Vám pokusíme tuto problematiku přiblížit a doporučit Vám i možnosti účinné terapie.

Jde o bolestivé funkční přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu. Dlouhodobé přetěžování může postupně vést od vzniku funkčního problému (přetížení svalů, šlach, tíhových váčků) až do problému strukturálního (trhliny ve svalech, ztráta elasticity vazů, ...), což může přejít do vážného omezení hybnosti ramene až v tzv. zmrzlé rameno.

Příčiny impingemet syndromu

anatomie ramenni kloub

Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Jde o dráždění lig. coracoacromiale (vaz mezi klíční kostí a lopatkou), který je při abdukci (rozpažení) drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.

Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu

Dlouhodobé přetěžování svalstva ramenního pletence je způsobováno zejména nevhodným držením těla a nekvalitním prováděním základních pohybových steretopů v ramenním pletenci. K tomu dnes velmi často dochází při práci (sed u počítače, dlouhé řízení auta, manuální zaměstnání,...). Dále dochází k přetěžování svalstva zejména při sportech, kde je hlavní aktivita prováděna v poloze horních končetin nad hlavou (volejbal, tenis, basketbal, házená, posilovna, atd.) .

Úrazový mechanismus

Nejčastějším úrazem způsobujícím impingement syndrom je pád na rameno - pád na lyžích, z kola, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při tomto úraze dochází k pohmoždění měkkých tkání ramenního pletence. Následkem pohmoždění dochází k otoku a ochrannému zvýšenní napětí ve svalstvu, jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění dochází k postupnému oslabení svalstva ramene, nestabilita ramene a vznik chronické bolesti.

Velmi často také dochází k pohmoždění či poškození rotátorové manžety, jejíž součástí je velmi často bolestivý m. supraspinatus (nadhřebenový sval lopatky). Citlivý na dotyk a bolestivý při pohybech bývá také úpon dlouhé hlavy bicepsu (caput longum m. biceps brachii). Velmi často je také poškozena a na bolest citlivá subacromiální burza (tíhový váček).

Projevy impingement syndromu

Spolu s nepříjemnou bolestí dochází k omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je vnitřní rotace (položení ruky mezi lopatky) v ramenním kloubu oproti zevní rotaci. Při chronických či vážnějších stádiích není možný klidný spánek pro výraznou bolest v oblasti ramene.

I když akutní bolest po úraze či přetížení pozvolna mizí a omezený rozsah pohybu se lepší, je zde nebezpečí, že tento stav přejde do chronicity. Jde v principu o ochranný mechanismus organismu, kdy svaly a měkké tkáné reflexně zvýší své napětí (lidově "zatuhnou"), čímž dochází k reflexní ochraně a stabilizaci poškozeného ramenního kloubu. Tato neuromuskulární reakce brání dalšímu případnému poškozování tkání.

Proto je důležité začít s terapií při potvrzení diagnozy a rameno plnně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak dlouhodobější a složitější a hlavně dlouhodobá bolest omezuje ve výkonu povolání, sportu, běžných denních činnostech apod.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Konzervativní léčba

Při první návštěvě ortopeda je velmi často předepisovaná léčba nesteroidními antirevmatiky (protizánětlivými léky) v podobě tablet, mastí či gelů. Farmaceutické preparáty pouze pomáhají léčit důsledky problému, zmírňují bolest, snižují napětí svalů a zmírňují otok. Většina lékařů doporučí v rámci rehabilitační léčby magnetoterapii, léčbu laserem či ultrazvuk. Tyto metody však nemají valného účinku. Léčba bývá dlouhodobá, bolestivá a unavující. Pokud není pokrok ke zlepšení výrazný, většinou lékař doporučí klientovi operaci.

Fyzioterapie

Kompletní vyřešení příčin problému a tím zabránění přechodu do chronického stavu může však poskytnout pouze komplexní moderní fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou.

Pro snížení svalového napětí, uvolnění tužšího kloubního pozdra, vazů a šlach, volíme tzv. techniky měkkých tkání a mobilizace. Vhodné je i využítí horké role (v případě, že příčinou bolesti není zánět). Pro optimalizaci svalového napětí v tzv. funkčních řetězcích a pro zvýšení rozsahu pohybu v kloubu doporučujeme volit techniky na neurofyziologickém podkladě (Vojtova metoda, Proprioceptivní nervosvalová facilitace, Dynamická neuromuskulární stabilizace, apod.)

V rámci komplexního pohledu si všímáme dalších tzv. funkčních změn v oblasti šíje, lokte, předloktí či ruky, hrudní páteře, žeber ale i pánve. Každá funkční vada má důsledky na vzdálenějších částech těla díky tzv. svalovým řetězcům či smyčkám.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Terapie impingement syndromu Rázovou vlnou

Součástí efektivní moderní fyzioterapie, která vede k rychlému vysazení farmakologické léčby a znovunabytí pohyblivosti v ramenním kloubu, je terapie vysokoenergetickou Fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s Radiální rázovou vlnou.

Již po první aplikaci rázové vlny často dochází k úlevě od bolestí a pomalému opětovnému zvýšení rozsahu pohybu v rameni. Rázová vlna se aplikuje 2x - 4x v rozmení 7-14 dnů a často již od první aplikace dochází k úlevě od bolesti nejen v nočních hodinách. Zároveň dochází k postupnému a rychlému zlepšování bezbolestné pohyblivosti ramenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou vedena společně s fyzioterapií, dochází velmi rychle k trvalému vyléčení syndromu.

Velmi dobrým doplňkem terapie je také aplikace kinesiotapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži). Funkční tape i po odchodu z ordinace "pracuje" na postupné optimalizaci svalového napětí, jakého bylo dosaženo fyzioterapeutem na hodině a zároveň stabilizuje ramenní kloub v optimálním postavení. Je tak vhodným pomocníkem v komplexní léčbě imingement syndromu.

     Zevní rotace v rameni      Uvolnění zevních rotátorů ramene -


Autor:
Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Lymfatická masáž a ulcerózní kolitida

otázka: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda můžu jít na lymfatickou masáž, když mám ulcerozní kolitidu?Děkuji. odpověĎ: Dobrý den,lymfodrenáž, ať manulání či přístrojovou, můžete podstoupit v klidové fázi. Jakýkoli akutní zánět (včetně nachlazení) je kontraindikací pro lymfodrenáž.Při vyhledání centra, ve…

Syndrom kostrče a pánevního dna

Pod pojmem "Syndrom pánevního dna" označujeme bolesti kostrče a pánve, ale i bolesti vzdálené, tzv. zřetězené, které mají svou příčinu také v dysbalanci svalů a vazů pánevního dna. Mohou to být bolesti například krční, hrudní nebo bederní páteře nebo hlavy.…

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

OTÁZKA: Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to omezuje, i když…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Vliv fyzikálních sil působících na růst a vývoj měkkých tkání Sval, vaz, šlacha, kloubní pozdra, menisky a chrupavky patří do kategorie tzv. měkké tkáně. Patří sem i kostní tkáň, přestože se na první pohled může samotná kost zdát jako dostatečně…

Paréza lícního nervu

3. 2. 2015 nás akutně vyhledala klientka, říkejme jí paní Alena, s pravostrannou parézou lícního nervu (nervus facialis). Jedná se o obrnu čili částečnou neschopnost aktivního volního pohybu. Klientka se nemohla napít ani najíst, aniž by nepotřebovala k ruce ubrousek.…

Mobilizace kostrče

Kostrč je zakončení páteře, které je fylogeneticky původem ocasním zakončením páteře. Kostrč u člověka tvoří obvykle pět obratlů (Co 1 - Co 5), které byvají pevně srostlé k sobě podobně jako křížová kost. Oblouky těl kostrčních obratlů již evolucí zanikly.…

Vaše otázky a odpovědi

Pichlavá bolest vystřelující do ramene

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příliš dlouhé době,…

Tenisový loket na obou rukách

OTÁZKA: Dobrý den,už rok a půl mám tenisový loket na obou rukách. Zpočátku jsem dostala obstřik, který pomohl, ale jen na chvíli. Chodila jsem na masáže (asi 5x po 20 minutách) k masérovi. Chctěla bych se, prosím, zeptat, zda mám…

Kýla stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci TEP - 8 měsíců. Po odstranění stehů jsem zjistila na konci jizvy poměrně dost velkou bouli na vnější fascii stehenního svalu. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o pooperační hematom a že se v…
banner navody mob
banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…