Impingement syndrom - bolest ramene

Ohodnotit tento článek
(13 hlasů)

Máte bolesti ramene? Nemůžete zvednout paži nad hlavu? Bylo Vám řečeno, že máte tzv. impingement syndrom, ale Vy nevíte, co to přesně znamená? V následujícím článku se Vám pokusíme tuto problematiku přiblížit a doporučit Vám i možnosti účinné terapie.

Jde o bolestivé funkční přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu. Dlouhodobé přetěžování může postupně vést od vzniku funkčního problému (přetížení svalů, šlach, tíhových váčků) až do problému strukturálního (trhliny ve svalech, ztráta elasticity vazů, ...), což může přejít do vážného omezení hybnosti ramene až v tzv. zmrzlé rameno.

Příčiny impingemet syndromu

anatomie ramenni kloub

Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Jde o dráždění lig. coracoacromiale (vaz mezi klíční kostí a lopatkou), který je při abdukci (rozpažení) drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.

Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu

Dlouhodobé přetěžování svalstva ramenního pletence je způsobováno zejména nevhodným držením těla a nekvalitním prováděním základních pohybových steretopů v ramenním pletenci. K tomu dnes velmi často dochází při práci (sed u počítače, dlouhé řízení auta, manuální zaměstnání,...). Dále dochází k přetěžování svalstva zejména při sportech, kde je hlavní aktivita prováděna v poloze horních končetin nad hlavou (volejbal, tenis, basketbal, házená, posilovna, atd.) .

Úrazový mechanismus

Nejčastějším úrazem způsobujícím impingement syndrom je pád na rameno - pád na lyžích, z kola, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při tomto úraze dochází k pohmoždění měkkých tkání ramenního pletence. Následkem pohmoždění dochází k otoku a ochrannému zvýšenní napětí ve svalstvu, jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění dochází k postupnému oslabení svalstva ramene, nestabilita ramene a vznik chronické bolesti.

Velmi často také dochází k pohmoždění či poškození rotátorové manžety, jejíž součástí je velmi často bolestivý m. supraspinatus (nadhřebenový sval lopatky). Citlivý na dotyk a bolestivý při pohybech bývá také úpon dlouhé hlavy bicepsu (caput longum m. biceps brachii). Velmi často je také poškozena a na bolest citlivá subacromiální burza (tíhový váček).

Projevy impingement syndromu

Spolu s nepříjemnou bolestí dochází k omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je vnitřní rotace (položení ruky mezi lopatky) v ramenním kloubu oproti zevní rotaci. Při chronických či vážnějších stádiích není možný klidný spánek pro výraznou bolest v oblasti ramene.

I když akutní bolest po úraze či přetížení pozvolna mizí a omezený rozsah pohybu se lepší, je zde nebezpečí, že tento stav přejde do chronicity. Jde v principu o ochranný mechanismus organismu, kdy svaly a měkké tkáné reflexně zvýší své napětí (lidově "zatuhnou"), čímž dochází k reflexní ochraně a stabilizaci poškozeného ramenního kloubu. Tato neuromuskulární reakce brání dalšímu případnému poškozování tkání.

Proto je důležité začít s terapií při potvrzení diagnozy a rameno plnně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak dlouhodobější a složitější a hlavně dlouhodobá bolest omezuje ve výkonu povolání, sportu, běžných denních činnostech apod.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Konzervativní léčba

Při první návštěvě ortopeda je velmi často předepisovaná léčba nesteroidními antirevmatiky (protizánětlivými léky) v podobě tablet, mastí či gelů. Farmaceutické preparáty pouze pomáhají léčit důsledky problému, zmírňují bolest, snižují napětí svalů a zmírňují otok. Většina lékařů doporučí v rámci rehabilitační léčby magnetoterapii, léčbu laserem či ultrazvuk. Tyto metody však nemají valného účinku. Léčba bývá dlouhodobá, bolestivá a unavující. Pokud není pokrok ke zlepšení výrazný, většinou lékař doporučí klientovi operaci.

Fyzioterapie

Kompletní vyřešení příčin problému a tím zabránění přechodu do chronického stavu může však poskytnout pouze komplexní moderní fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou.

Pro snížení svalového napětí, uvolnění tužšího kloubního pozdra, vazů a šlach, volíme tzv. techniky měkkých tkání a mobilizace. Vhodné je i využítí horké role (v případě, že příčinou bolesti není zánět). Pro optimalizaci svalového napětí v tzv. funkčních řetězcích a pro zvýšení rozsahu pohybu v kloubu doporučujeme volit techniky na neurofyziologickém podkladě (Vojtova metoda, Proprioceptivní nervosvalová facilitace, Dynamická neuromuskulární stabilizace, apod.)

V rámci komplexního pohledu si všímáme dalších tzv. funkčních změn v oblasti šíje, lokte, předloktí či ruky, hrudní páteře, žeber ale i pánve. Každá funkční vada má důsledky na vzdálenějších částech těla díky tzv. svalovým řetězcům či smyčkám.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Terapie impingement syndromu Rázovou vlnou

Součástí efektivní moderní fyzioterapie, která vede k rychlému vysazení farmakologické léčby a znovunabytí pohyblivosti v ramenním kloubu, je terapie vysokoenergetickou Fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s Radiální rázovou vlnou.

Již po první aplikaci rázové vlny často dochází k úlevě od bolestí a pomalému opětovnému zvýšení rozsahu pohybu v rameni. Rázová vlna se aplikuje 2x - 4x v rozmení 7-14 dnů a často již od první aplikace dochází k úlevě od bolesti nejen v nočních hodinách. Zároveň dochází k postupnému a rychlému zlepšování bezbolestné pohyblivosti ramenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou vedena společně s fyzioterapií, dochází velmi rychle k trvalému vyléčení syndromu.

Velmi dobrým doplňkem terapie je také aplikace kinesiotapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži). Funkční tape i po odchodu z ordinace "pracuje" na postupné optimalizaci svalového napětí, jakého bylo dosaženo fyzioterapeutem na hodině a zároveň stabilizuje ramenní kloub v optimálním postavení. Je tak vhodným pomocníkem v komplexní léčbě imingement syndromu.

     Zevní rotace v rameni      Uvolnění zevních rotátorů ramene -


Autor:
Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Syndrom karpálního tunelu

Brní Vás ruka a máte v ní nepříjemné pocity? Pokud pracujete dlouho na počítači a večer cítíte slabost, mravenčení nebo brnění prstů u ruky, pravděpodobně trpíte syndromem karpálního tunelu. V následujících řádcích se pokusíme přiblížit tuto problematiku a najdeme ten…

Kompenzační aktivity a regenerace

Kompenzaci potřebujeme všichni. Ať už sportujete profesionálně, čas od času pro radost nebo máte naopak sedavé zaměstnání, všichni bez výjimky potřebujeme regenerovat a kompenzovat naše obvyklé chování a aktivitu. Pojďme se společně podívat co to ta kompenzace vlastně je. Je…

Skokanské koleno - Patellární tendinitis

Máte bolesti kolen při doskoku? Po běhání Vás koleno bolí i v klidu? Cítíte bolest i v průběhu zátěže? V následujících řádcích se Vám pokusíme problematiku "skokanského kolene" podrobně popsat a navrhnout možné varianty terapie. Příčiny vzniku bolestí při "skokanském…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Slyšeli jste již někdy o odstrašujícich případech, kdy ženy ješte v době těhotenství bolestí nedokázali chodit a ani po porodu se to nevrátilo do normálu? Za vším je málo zmiňovaná diagnóza zvaná symfyzeolýza. Jak vypadají pánevní spoje? Stydké kosti jsou…

Radikulární dráždění z oblasti krční páteře

Pociťujete bolesti krční páteře, při kterých se zároveň objevuje nepříjemné pálení či brnění do horních končetin? Pokud ano, zpozorněte, může se jednat o kořenový syndrom krční páteře a ten si žádá návštěvu lékaře či fyzioterapeuta.Radikulární (kořenové) syndromy vznikají na podkladě…

Bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Nemůžete zvednout ruku nad hlavu, například projevují se potíže když si chcete učesat vlasy? Pokud Vám ráno bolest ramene činí obtíže při oblékání nebo učesání, může Vaše bolest pocházet pravděpodobně z přetížení svalu na…

Vaše otázky a odpovědi

Kostní výrůstky na chodidle

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o zprávu, zda je možné odstranit kostní výrůstky na spodní části chodidla - revmatického původu, artritidy - ultrazvukem.Děkuji za zprávu. R.K. ODPOVĚď: Dobrý den,kostní výrustky ultrazvukem odstranit nelze.Co však odstranit lze Fokusovanou rázovou vlnou, je zánět v…

Bolesti po operaci menisku

otázka: Dobrý den,prosím o radu. Byla jsem na laparoskopii menisku v koleni. Odstranili mi třičtvrtě utrženého menisku. Vše proběhlo bez potíží. Rehabilitace po operaci jsem nedostala, protože prý nebyly potřeba, že koleno ohnu.Teď je to od operace 4 měsíce, koleno…

Problémy s kyčelním kloubem

OTÁZKA: Dobrý den,jednou jsem seskočil z osobního automobilu Pick-up a od té doby mám problémy s kyčelním kloubem pravé nohy. Chodím na Magnetoterapii. Chvilku po terapii mne kyčel tolik nebolel. Pomůže mi nějaké cvičení?Děkuji za radu. ODPOVĚď: Dobrý den,cvičení, kdy…
banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…