Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 2. fáze na boku

2. fáze reflexního otáčení začíná v poloze na boku. Obsahuje pohybové procesy, které se vyskytují při spontánním otáčení, lezení a chůzi do strany. Horní a dolní končetina na spodní straně tvoří oporu pro tělo. Pohybují jím proti gravitaci směrem vzhůru a dopředu. Přitom postupuje svalová aktivace spodní horní končetiny od ramene k lokti a následně k ruce a následně dojde k vytvoření opory o dlaň. Celý proces otáčení končí v pozici lezení po čtyřech.

Následující cvičení jsou vytvořená pro rodiče, kteří už absolvovali edukaci Vojtovy metodiky od odborného fyzioterapeuta a chtějí si ji zopakovat pro lepší vyvarování se chybám při cvičení. Ukážeme si, jak aktivujeme pohybové vzorce pomocí aktivační polohy a aktivačních spoušťových bodů.

CO JE CÍLEM TECHNIKY:

  • Aktivace vrozených hybných programů.
Výchozí poloha
- Nastavte miminko do pozice na boku, kdy trup a hlava leží v jedné linii.
- Ramenní a kyčelní klouby by měly stát nad sebou.
- Hlava je v prodloužení těla.
- Horní část spodní paže nastavte do pravého úhlu vůči trupu.
- Spodní dolní končetinu ohněte v kyčelním a kolenním kloubu do 90°.
- Svrchní horní končetinu uložte na boční stranu hrudníku
- Svrchní dolní končetina leží na spodní dolní končetině v ohnutí do 90°v kyčli i koleni
Fáze 1
- U 2. fáze reflexního otáčení využíváme aktivačních zón jako u reflexního plazení - nejčastěji mediální hranu lopatky a spinu iliacu anterior superior.
- Terapii zahajte tlakem na příslušné spoušťové zóny v přesně daném směru.
Fáze 2

Reakce, které očekáváme při 2. fázi reflexního otáčení:

  • Horní a dolní končetiny na spodní straně se natahují, protilehlé končetiny se krčí - sílí opěrná funkce spodního ramene a přechází na ruku, opěrná funkce dolní končetiny přechází od pánve přes stehno na koleno.
  • Napřímení páteře během celého procesu otáčení.
  • Držení hlavy v poloze na boku proti gravitaci.

Nejčastější chyby

  • neudržení základní výchozí pozice
  • tlak na spoušťové zóny není prováděn v příslušném směru

Jak často provádět

  • denně několikrát (4 - 5x)

Pokud Vám bolest zcela neodezněla

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.
sipka seda
REZERVUJTE SI TERMÍN


telefon seda
VOLEJTE
606 404 804


Zavolejte, poradíme:
volejte od 8:00 do 20:00

Videa, která by Vás mohla zajímat

Související cviky

Cvičení s miminky - Reflexní plazení

Reflexní plazení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní lokomoce pro aktivaci vrozených hybných programů. Cílem Vojtovy terapie je…

Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 1. fáze z lehu na zádech

Reflexní otáčení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní lokomoce pro aktivaci vrozených hybných programů. Reflexní otáčení přechází z…

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Vše o Rázové vlně
Články o zdraví