Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Propadlá klenba - anatomie

Noha má dvě hlavní funkce, oporu a lokomoci. Musí být tedy pevná a pružná zároveň. Aby byla noha stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech, mezi kterými je její těžiště. Jsou to hrbol patní kosti, hlavička prvního metatarzu (nártní kosti) a hlavička pátého metatarzu. Mezi těmito body je vytvořena příčná a podélná klenba. Tyto klenby chrání chodidlo a zároveň mu umožňují pružný nášlap. 

Opěrné body

Noha má dvě hlavní funkce, oporu a lokomoci. Musí být tedy pevná a pružná zároveň. Aby byla noha stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech, mezi kterými je její těžiště. Jsou to hrbol patní kosti, hlavička prvního metatarzu (nártní kosti) a hlavička pátého metatarzu. Mezi těmito body je vytvořena příčná a podélná klenba. Tyto klenby chrání chodidlo a zároveň mu umožňují pružný nášlap. 

Klenba chodidla

Příčná klenba nohy je mezi hlavičkami prvního až pátého metatarzu. Nejzřetelnější je v oblasti klínových kostí a kosti krychlové. Příčnou klenbu podchycuje tzv. šlašitý třmen tvořený předním holenním svalem a dlouhým lýtkovým svalem.

Podélná klenba je tvořena dvěma paprsky. Vnitřní tzv. palcový podélný paprsek podélné klenby tvoří: hlezenní kost, kost člunkovitá, klínové kosti, 1.-3. metatarz. a články 1. - 3. prstu. Vrcholem vnitřního paprsku podélné klenby je člunkovitá kost. Zevní tzv. malíkový podélný paprsek vytváří patní kost, krychlová kost, 4.-5. metatarz a články 4. - 5. prstu. Oba paprsky podélné klenby začínají blízko sebe a vějířovitě se rozbíhají, přičemž palcový paprsek je více vyklenutý než malíkový. Výsledný tvar nožní klenby závisí na celkové architektonice kostí, vazech a svalech nohy.

Plochonoží

Pokud dojde k oslabení svalů a uvolnění vazů v chodidle, nastávají různé odchylky v plosce nohy, jako je např. pokles klenby nohy. Rozlišujeme 3 stupně plochonoží. Při prvním stupni dochází k oploštění klenby pouze při zátěži chodidla. Otisk nohy je mírně rozšířen ve své středové části. Závažnější variantou je středně plochá noha. Při chůzi se přenáší zatížení na vnitřní stranu chodidla, což je přímo patrné i na obuvi, která je více sešlapaná právě na vnitřní straně boty. V tomto stadiu je ještě možné plochou nohu ovlivnit a vrátit se k ideálnímu stavu. K prakticky nevratným změnám však dochází v případě silně ploché nohy, kdy jsou měkké tkáně již přizpůsobeny špatným návykům a stavu chodidla. V tomto stadiu již chodidlo došlapuje téměř výhradně na vnitřní stranu, která nese většinu váhy těla.

Hlavní příčinou vedoucí ke vzniku ploché nohy je chronické přetěžování nohou. Vliv má také dědičnost či hypermobilita. Klíčovým faktorem je obezita či nedostatečná stimulace chodidla v nevhodné obuvi. Ploché nohy mohou vznikat rovněž v těhotenství.

Pokles nožní klenby a neadekvátní zatížení plosky nohy může způsobovat bolesti v oblasti chodidla, kotníku či lýtek, ale také ve vzdálenějších segmentech jako jsou kyčelní klouby, dokonce i krční páteř či hlava. Při déletrvající poruše statiky nohy mohou vznikat také deformity jako je vbočený palec (hallux valgus), kladívkovité či drápovité prsty nebo patní ostruha.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - tříbodová opora

Pro zobrazení klikněte na

Chůze po malíkové straně

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka

Pro zobrazení klikněte na

Protažení plosky nohy (plantární fascie)

Články, které by vás mohly zajímat

Zdravý vývoj dětské nohy

Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.

Segmentální senzomotorická aktivace chodidla

Propriofoot je sada destiček pro balanční cvičení. Více o této metodě se dozvíte v článku.

Hodnocení ploché nohy a náprava

Jak si doma jednoduše otestovat, zda nemáte vy nebo Vaše dítko plochou nohu? Více v našem článku.

Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!

Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,

ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triat…

Bolesti nohou

Dobrý den,

prosím Vás, již několik let si stěžuji na bolesti nohou. Hlavně když sedím a pak vstávám, tak mě bolí nohy od poloviny lýtek přes podkolenní jamky až do půli stehen na obou nohou. Dále mě brní prsty u nohou a v…

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

Dobrý den,

od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Ve…