Sedavá zaměstnání a nemoci s tím spojené

Pracujete v kanceláři a trávíte každý den mnoho hodin sezením u počítače? Dnešní moderní doba s sebou nese mnoho nemocí digitálního věku, které jsou spojené převážně s moderními technologiemi. Následující diagnózy a nemoci trápí především pracovníky v kancelářích a to zejména tím, že tráví většinu času v jedné strnulé pozici a vytvářejí si tak nesprávné zdraví škodlivé návyky. 

bolesti způsobené dlouhodobou prací u počítače:

Syndrom karpálního tunelu popř. jiný úžinový syndrom (myšitýda)

Při syndromu karpálního tunelu dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu inervující svaly dlaně. K jeho útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při dlouhodobé práci na klávesnici bez vhodného protažení a uvolnění. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž na oblast zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci u počítače s myší, kdy máte ruku položenou na podložce právě v místě průběhu nervu.

Více >>

Epikondylitida nebo-li tenisový/golfový (mobilový) loket 

Jedná se o bolest úponů svalů na výběžcích (epikondyly) pažní kosti v loketním kloubu. Bolest může být dotyková i pohybová. Často vyzařuje též do ramene, předloktí a prstů. Toto onemocnění může mít více příčin, ale nejčastěji se při něm uplatňuje chronické přetěžování svalových úponů svalů předloktí, jejichž hlavní funkcí je natahování (tenisový loket) či ohýbání (golfový loket) zápěstí. Bolest se u pacientů zvyšuje při zvedání zátěže. Mezi příčiny epikondylitidy patří chronické přetěžování, ať už při fyzické práci či práci na počítači.

Více >>

Doporučení: Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.
 

Syndrom horní hrudní apertury

Syndrom horní hrudní apertury

Syndrom horní hrudní apertury (angl. thoracic outlet syndrome - TOS) je název pro postižení struktur, jenž vytváří v podklíčkové oblasti prostor, skrze který prochází do horní končetiny nervově-cévní svazek. Mezi tyto struktury patří 1. žebro, klíční kost, krční svaly a malý prsní sval. Pokud je při práci držena nevhodná poloha krční a hrudní páteře, dochází k přetěžování této oblasti, zkracování svalů či blokádě kloubů. Mezi příznaky postižení horní hrudní apertury patří bolest, slabost, brnění nebo pocit odkrvení celé nebo části horní končetiny.

Cervikokraniální syndrom

 

Cervikokraniální syndrom se projevuje bolestmi krční páteře, hlavy nebo popř. bolestí uší, dásní či tlakovou bolestí za očima. 

Cervikokranialni syndrom

Může dojít ke vzniku tzv. tinnitu (pískání v uších) nebo rozostřenému vidění s omezením zorného pole. Cervikokraniální syndrom je většinou následkem vadného držení celého těla, zejména krční páteře. Zdrojem bolesti mohou být klouby obratlů krční páteře, meziobratlové ploténky nebo svalové dysbalance. Při práci na počítači často dochází k předsunutému držení hlavy a tím k přetěžování krční páteře.

Více >>

 

Bolest mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami je nejčastěji způsobena blokádou hrudní páteře, žeber či přetížením mezilopatkových svalů. Při práci u počítače často dochází ke zhroucenému držení páteře, kdy je hrudní i bederní páteř držena předklonu s oporou předloktí na stole. Statická zátěž je pro záda nevhodná, když je navíc v nesprávné poloze, dojde k přetížení rychleji.

Doporučení: Při práci na počítači držte hlavu vzpřímeně, ramena tlačte dolů k zemi a dozadu. Využívejte opěrky kancelářské židle, kde se opírejte mezilopatkovou oblastí, a co nejméně se opírejte o předloktí položené na stole. Jednou za hodinu protahujte svaly krku a prsní svaly.

Bolest bederní páteře

Bolesti bederní páteře bývají způsobené dysfunkcí svalů hlubokého stabilizačního systému nebo strukturálním postižením páteře. Při práci na počítači často dochází ke statickému držení bederního úseku páteře navíc v nevhodné pozici předklonu. Pro co nejmenší zatížení meziobratlových plotének a kloubů by měla být záda v bederním úseku opřena o opěrku židle v poloze fyziologické lordózy (tzn. mírné prohnutí dopředu).

Více >>

Bolest v kříži

Bolest v křížové oblast a hýždí může být způsobena sedem s nevhodnou nesymetrickou pozicí nohou (např. noha přes nohu, jedna noha na židli,...), kdy vzniká blokáda sakroiliakálního skloubení (SI kloub). Taková to poloha může být chvilkově úlevová, ale rozhodně byste v ní neměli strávit 8 hodin. Další příčinou může být tvrdost židle při kontaktu sedacích hrbolů. V oblasti hýždí probíhá sedací nerv, který může být tímto uskřinut a bolest začne vystřelovat do zadní strany stehen.

Více >>

Doporučení: Vaše poloha musí co nejméně zatěžovat všechny klouby, záda udržujte vzpřímená, plosky nohou si položte na podlahu. Posaďte se na kancelářské židli co nejvíce dozadu, záda si opřete o opěrku, opřete i ramena a hlavu dorovnejte do prodloužení krku a trupu. Nasuňte se i se židlí co nejvíce ke stolu, ať se vyvarujete předklonu páteře. Pokud vám opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu, podložte si bederní oblast polštářkem nebo svinutým ručníkem.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole
Invalid Input


Bolesti či otoky nohou

Bolesti nohou mohou být spojené s blokádami v křížové oblasti nebo může být příčina cévního původu. Při sezení s nohami nad zemí může docházet k útlaku cév zadní strany stehna.

Doporučení: Dbejte proto na to, že sedíte s chodidly opřenými o zem, s pravým úhlem v kolenou, a že vás do spodní strany stehen netlačí okraj židle. Několikrát za den provádějte rychlé střídavé propnutí a přitažení špiček nohou, aby docházelo ke správnému cévnímu proudění a krev se neměstnala v dolních končetinách. 

Více o ergonomickém pracovním prostředí a cvicích v kanceláři:


Autor: Mgr. Zuzana Dvořáková, FYZIOklinika, fyzioterapie, s.r.o.

Zdroj obrázků:

https://med.stanford.edu/content/dam/sm/ctsurgery/images/clinical-care/thoracic-images/thoracic-outlet-syndrome.png
http://nd06.jxs.cz/145/220/58e9726210_100083348_o2.jpg

 

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Práce flexorů ruky a předloktí (excentrická kontrakce flexorů) - oštěpařský loket

Tímto cvikem dochází k posílení ohýbačů prstů a zápěstí v…

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Co je cílem cvičení: stabilizace páteře zapojení svalů středu těla…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik ve vzpřímeném kleku - varianta: hlava

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik ve vzpřímeném kleku - varianta: hlava

youtube Protažení zadní strany stehen

Protažení zadní strany stehen

youtube Protažení (

Protažení ("autoPIR") extenzorů předloktí a ruky

Vaše otázky a odpovědi

Úraz prstu na ruce

Otázka: Dobry den,Před vánoci jsem si narazila prostředníček pravé ruky. Úraz se mi déle nehojil, byl bolestivý a prostřední kloub otekl, tak jsem šla na ortopedii na rentgen. Tam mi rentgenem zjistili, že mám kostní cystu na kosti mezi druhým…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi…

De Quervainova nemoc

Otázka Dobry den,chtěla jsem se zeptat na léčbu fokusované rázové vlny, protože mám De Quervainovu nemoc na pravé ruce.Děkuji za odpověď. Odpověď Dobrý den,vidím, že jste si pravděpodobně přečetla náš článek věnovaný tomuto typu onemocnění, kde jste se dočetla, že…

Mohlo by Vás zajímat

Vliv rázové vlny na hojení zlomenin a pakloubů

Zlomeniny jsou velmi časté úrazy, které se ne vždy správně a bez komplikací zhojí. Mezi nejčastější komplikace při hojení patří…

Dupuytrenova kontraktura – možnosti terapie, aplikace rázové vlny

Toto onemocnění ruky poprvé popsal v r. 1831 baron Guillaume Dupuytren. Podstatou Dupuytrenovy kontraktury je tvorba uzlů a ztluštění dlaňové…

Blokáda krční páteře – akutní bolest šíje

Probudili jste se ráno, nemůžete otočit hlavu na jednu stranu a ukrutná bolest Vás drží ve strnulé pozici? Řeč je…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzio­te­ra­peu­tické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody