Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Proč mě bolí nárt / ploska nohy?

Patní ostruha, vbočený palec, plochonoží a další - zdánlivá maličkost, při které však trpí celé tělo. Bolesti v oblasti nártu či chodidla jsou poměrně časté a nezřídka ovlivňují celý pohybový aparát. Některé fyzioterapeutické koncepty považují tuto oblast za klíčovou, a proto bychom ji neměli opomíjet.

Zlomenina z přetížení

Více informací naleznete ve článku: Únavové zlomeniny Toto označení je přesnější oproti nám dobře známým únavovým či stresovým zlomeninám. Vznikají nadměrným nebo nezvyklým zatížením zdravé kosti.  U nohy dochází k postižení nejčastěji metatarzálních kostí, kosti patní a člunkové. Příčinou zlomenin bývá svalový tah, nikoliv opakované tvrdé dopady nohy na podložku. Typické bývá, že strukturální změny na kosti se na RTG snímku projeví až po delší době, mohou to být 2-3 týdny, ale také 3 měsíce (typické pro patní kost). Tím, co by nás mělo směrovat ke stanovení diagnózy zlomeniny z přetížení je skutečnost, že obtíže poměrně rychle mizí v klidu. Otok může být přítomen, ale i nemusí. Terapie spočívá v omezení zátěže na postiženou oblast a povětšinou i přiložení sádrové fixace na 3-6 týdnů.

Metatarzalgie

Jedná se o bolestivé postižení přední části nohy.  Mohou vznikat poúrazově, útlakem míšního nervu, který způsobuje projekci do tohoto místa. Může se rovněž jednat o manifestaci některých systémových onemocnění jako je revmatoidní artritida. Nejčastější příčinou však bývá přetížení přednoží různého původu. V ideálním případě by se noha měla dotýkat podložky především patou a v oblasti hlaviček metatarzu palce a malíku. Při nošení úzké obuvi v horším případě ještě na podpatku, při vrozených vadách nohou a dalších se do kontaktu s podložkou dostávají i další metatarzy, kde poté vzniká bolestivý otlak, může dojít k útlaku nervu v dané oblasti. K přetížení může vést i nepoměr délky středních a krajních metatarzálních kostí, kdy dochází k poškození delších paprsků. 

Zde se v terapii zaměřujeme na uvolnění měkkých tkání v oblasti nohy i bérce, ulevující bývají masáže chodidla, šetrné mobilizace jednotlivých skloubení nohy i kotníku. Dále je naší snahou zlepšit funkci nožní klenby jak v klidu, tak i při pohybu pomocí systematických cvičením. Jedná- li se o strukturální problémy nereagující na pohybovou a manuální terapii, tak přistupujeme k operačnímu řešení. 

Více informací naleznete ve článku: Brnění pod prsty – Mortonova noha.

Diabetická noha

Tento pojem je označení pro jednu z chronických komplikací cukrovky. Dochází k postižení hlubokých tkání nohy, ale zároveň i kůže. V případě hlubokého postupu může zasahovat i klouby a kosti. Záleží na stupni postižení, ale typické jsou problémy s chůzí, na noze se nacházejí povrchové vředy. Noha bývá červená, oteklá a teplá. Celkově je zhoršena její citlivost na teplo i chlad, rovněž je změněna i potivost nohy.
V případě diabetické nohy je na místě více než kde jinde spolupráce jednotlivých zdravotnických odborností. Nejdůležitější ze všeho je vůbec samotná prevence vzniku syndromu diabetické nohy a edukace pacientů s těmito obtížemi. Důležitá je též samotná kompenzace diabetu.

Více informací naleznete ve článcích: Problémy při onemocnění cukrovkou a Rázová vlna jako možná terapie kožních vředů.

Vbočený palec

Jedná se o komplexní trojrozměrnou deformitu přednoží, pro níž je charakteristické takzvané valgózní (vbočené) postavení palce. Při této deformitě dochází k celé řadě změn jak strukturálních tak funkčních především v oblasti nohy. Nicméně tyto změny se promítají dále na celý pohybový aparát. Příčinou mohou být jak predispoziční faktory, ale rovněž plochonoží, nošení nevhodné obuvi či dlouhá statická zátěž. V časném stádiu se vyskytují bolesti kloubu palce, jeho zduření a vychýlení mimo podélnou osu. V průběhu času při absenci terapie poklesává příčná i podélná klenba, objevuje se dřívější únava přednoží v zátěži a rozvíjejí se artrotické změny kloubu palce. Konzervativní terapie s ohledem na úlevu od bolesti nabízí používání meziprstních korektorů a stélek do obuvi. Mnohem efektivnější je terapie funkce nohy, kdy se pracuje se zlepšením jejího postavení, zlepšení aktivity odtahovače palce jak ve statických pozicích, ale především pak v chůzi. Ke korekci je nutné přistoupit v časné fázi, jelikož pak se stává deformitou rigidní a přidává se k ní změna v postavení ve vyšších segmentech (koleno, kyčel, pánev, páteř).

Více informací naleznete ve článcích: Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby
Ovlivnění vbočeného palce (hallux valgus) kinesiotapingemVbočený palec a léčba rázovou vlnou v moderní fyzioterapii.

Získaná plochá noha dospělých

Tato statická deformita nohy se může objevit v každém věku i po ukončení kostního růstu působením různých faktorů. Nejčastější příčinou bývá chronické přetěžování nohou. Dalším, neméně důležitým faktorem, který jen těžko ovlivníme, je dědičnost či sklon k tzv. uvolněnosti vazů, například při celkové hypermobilitě těla. Vliv na vznik ploché nohy má i těhotenství. Plochá noha tedy může být jednou z fyziologických změn při graviditě. Faktorem, který ovlivnit můžeme, bývá nadváha či nedostatečná stimulace chodidla zapřičiněná skutečností, že nohy máme neustále „uvězněné“ v obuvi, kde nemají dostatek volného prostoru pro přirozený pohyb. U dětí může za výskyt plochonoží předčasné a příliš časté nošení bot, například nošení bačkůrek po celý den, nazouvání botiček v době, kdy děti ještě nechodí, nebo špatně zvolená obuv v době růstu nožních kostí. V léčbě i prevenci plochonoží mohou pomoci jednoduché cviky.

Více informací naleznete ve článcích: Plochá nohaHodnocení ploché nohy a náprava.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Korigovaný stoj na BOSU s pohyby horními končetinami

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Články, které by vás mohly zajímat

Statické vady nohy

Jaké jsou nejčastější vady nohou u dětí a dospělých? Vše se dozvíte v našem článku.

Hodnocení ploché nohy a náprava

Jak si doma jednoduše otestovat, zda nemáte vy nebo Vaše dítko plochou nohu? Více v našem článku.

Co trápí baletky

Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.

Brnění pod prsty – Mortonova noha

Brní Vás noha při každém došlapu a trápí Vás bolest vystřelující od nártu až k prstům? Na vině může být Mortonova neuralgie.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…

Velikost dětských botiček

Dobrý večer,četla jsem váš článek o tom, jak správně vybrat dětské botičky a na co si dát pozor. Nyní bych se chtěla zeptat ohledně velikosti. První botičky jsme již zakoupili, protože se můj syn začal chodit. Nicméně mě nyní zpět…

Vbočený palec a jeho léčba

Dobrý den,začíná se mi vbočovat palec a stejně tak i mé dceři. Je mi 36 let, dceři teprve 16 měsíců. Chodit začala na roce a krátce poté jsme zpozorovali, že se ji vbočuje palec a nelepší se to. Ráda bych věděla, kam bychom měli j…