Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Co trápí tenisty

Tenis patří v současnosti k jednomu z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších sportů na světě. Někteří autoři popisují, že tato hra je vhodná pro každého. Jiní jim naopak oponují, že se tenis nehodí pro osoby s vývojovými poruchami páteře (skolióza, Bechtěrevova nemoc, Scheuermannova nemoc a další), s výhřezem meziobratlové ploténky či pro osoby trpící anginou pectoris.

Hlavním úskalím tohoto sportu je jednostrannost zátěže působící na dominantní polovinu těla. Dokonalou symetričnost těla nelze brát jako normu. Každý z nás má určité svalové dysbalance, které jsou způsobeny především tím, zda jsme leváci nebo praváci. Asymetrie by však neměla překročit hranici, za kterou se již organismus nedokáže fyziologicky přizpůsobit. Překročíme-li tuto mez, nevyváženost, způsobená především rozdílným svalovým napětím, zažne přetěžovat určité struktury těla, a často vyústí až ve zranění.

Typy úderů a rizika zdravotních obtíží

Forhend

V okamžiku úderu by měl být loket chráněn mírným ohnutím v rozsahu 10–15°. Při nárazu míče na struny rakety se zvyšuje napětí ohýbačů zápěstí, které brání opačnému pohybu v zápěstí. Pokud tyto svaly neplní svou roli (stabilizační, aby nedošlo k ohnutí zápěstí) dostatečně nebo je loket neustále natažen, dochází k přetěžování úponů svalů na vnitřní straně lokte, což může vyústit ve vznik úponových bolestí, takzvaných entezopatií – v této situaci se konkrétně jedná o oštěpařský loket.

Bekhend

Při tomto odbití je loket natažen a naopak jsou namáhány především natahovače zápěstí. Chyby v technice nebo neustálé přetěžování (nesprávné provádění úderu, nepoměr mezi zatížením a regenerací) této svalové skupiny se poté projeví jako takzvaný tenisový loket v místě úponu těchto svalů na vnější straně lokte.

Topspinové údery (údery s horní rotací) 

V tomto případě jsou nezbytné rotační pohyby v loketním kloubu a zápěstí při téměř nataženém lokti, tím je vysokým nárokům vystaven především svalově kloubní aparát této oblasti.

Podání a smeč

Při těchto úderech je kromě zápěstí a lokte enormně namáhán ramenní pletenec. Tyto části těla prochází při smeči i podání téměř maximálním pohybovým rozsahem. Úder je zároveň prováděn ve velké rychlosti se značnou vyvíjenou sílou. Nejčastějšími zraněními jsou zde pak syndrom rotátorové manžety a impingement syndrom ramenního kloubu.

Rotační údery

Při forhendu směřuje nápřah dozadu a je doprovázen i rotací trupu, která při velkém počtu odehraných úderů negativně působí na páteř. Při bekhendu se nápřah provádí především před tělem, proto je rozsah rotace trupu podstatně menší.

Na základě charakteristiky jednotlivých úderů a dominance horní končetiny (úderová paže) je možné definovat problematické oblasti. Na hrající straně bývají zkráceny m. quadratus lumborum (čtyřhranný sval bederní), paravertebrální svaly (nacházející se podél páteře), horní vlákna m. trapezius (trapézového svalu), m. sternocleidomastoideus (zdvihač/kývač hlavy) a na nehrající straně je to m. levator scapulae (zdvihač lopatky) – především při hraní obouručního bekhendu. Paravertebrální svaly jsou rovněž extrémně zatěžovány při servisu. Výchozí postavení tenisty pro všechny údery pak způsobuje zkrácení m. iliopsoas (bedrokyčelní sval), ischiokrurálních svalů (hamstringy neboli svaly zadní strany stehen) a m. triceps surae (trojhlavý sval lýtkový). Co se týče servisu, tak zkrácení lze pozorovat především u m. pectoralis major (velký sval prsní). U všech zmíněných svalů je nezbytně nutné provádět pravidelný strečink pro zajištění jejich optimální funkce.

Typické zdravotní obtíže hráčů tenisu

Prevence a odstranění pohybových poruch

Principem každého tréninku by měla být péče o pohybový systém. Kompenzační neboli vyrovnávací cvičení by měla být samozřejmostí pro každého, byť pouze amatérského tenistu.

Doporučení

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy z jedné nohy na druhou

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel

Články, které by vás mohly zajímat

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny. Více v našem článku.

Kombinovaná terapie rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění

Více o tom, jak se nám pomocí terapie rázovou vlnou podařilo dosáhnout velmi rychlého výsledku u různých skupin atletů.

Co trápí baletky

Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.

Zásady správného plavání aneb na co si dát při plavání pozor

Chodíte si rádi zaplavat? V tomto článku se dozvíte, jaké zásady je vhodné při plavání dodržovat a na co si dát pozor.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Poškození kloubního pouzdra, vazů a šlach nohy při fotbale

Dobrý den,dnes při fotbalovém zápase, když už jsem byl připraven střílet, mi na poslední chvíli protihráč vložil před balon nohu a došlo ke střetu. Zápas jsem normálně dohrál, ale poté, co jsem přišel domů, noha začala bolet. Pod…

Výron u aktivního hráče fotbalu

Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji.

Meniskus

Dobrý den,magnetickou rezonancí mi bylo zjištěno natržení menisku a byla mi doporučena artroskopická operace - sešití. Bohužel v současné době jsou veškeré operace odloženy a tak hledám i jiné možnosti. Jsem celkem aktivní sportov…